Beton z marsjańskiej gleby będzie dwa razy mocniejszy niż zwykły

Kategorie: 

Źródło: tg

Brytyjscy naukowcy przedstawili nową recepturę wytwarzania betonu z marsjańskiego lub księżycowego regolitu, skrobi ziemniaczanej i soli. Materiał StarCrete okazał się znacznie mocniejszy niż konwencjonalne gatunki betonu i może stać się podstawą do budowy baz mieszkalnych na sąsiednich ciałach niebieskich. Przed otwarciem stałych baz na innych planetach musisz zdecydować, z czego je zbudować. Wysyłanie ton materiałów z Ziemi jest zbyt trudne i kosztowne, dlatego naukowcy i inżynierowie opracowują metody, które wykorzystają do tego lokalne zasoby. Nową taką technologię zaprezentował niedawno zespół Aleda Robertsa z Uniwersytetu w Manchesterze.

 

Ich materiał StarCrete jest wykonany z marsjańskiego imitatora gleby, skrobi i niewielkiej ilości soli. Testy laboratoryjne wykazały, że jego wytrzymałość na ściskanie sięga 72 megapaskali, tj. około dwa razy więcej niż w przypadku najpopularniejszych gatunków konwencjonalnego betonu. Przy użyciu nie marsjańskiego, ale księżycowego regolitu siła przekracza już 90 megapaskali.

 

Piszą o tym naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Open Engineering. Roberts i jego współpracownicy od lat zajmują się problemem „obcego” betonu. Jakiś czas temu zademonstrowali bardzo nietypowy materiał, który jako spoiwo wykorzystuje ludzkie osocze krwi. Jego wytrzymałość na ściskanie osiąga całkiem akceptowalny poziom 40 megapaskali, ale oczywiście wymaganie od astronautów ciągłego oddawania krwi na rzecz budowy nie jest dobrym pomysłem. Dlatego od tego czasu naukowcy szukają wygodniejszego spoiwa dla regolitu marsjańskiego i księżycowego.

 

Zakłada się, że większość żywności dla przyszłych kolonistów będzie uprawiana lokalnie, a ziemniaki są uważane za jeden z najbardziej obiecujących produktów. Roberts i jego współautorzy wykazali, że skrobia zawarta w ziemniakach może być doskonałym zamiennikiem albuminy krwi w produkcji „obcego” betonu. Według naukowców z 25 kilogramów suszonych ziemniaków można wyprodukować około pół tony materiału budowlanego. W przeliczeniu na standardowe cegły jest to ponad 210 sztuk, a do budowy trzypokojowego domu potrzeba około 7,5 tys.

 

Oprócz wypełniacza (regolit księżycowy lub marsjański) i spoiwa (skrobia) receptura StarCrete zawiera niewielki dodatek chlorku magnezu, który znacznie zwiększa wytrzymałość gotowego materiału. Dodatek ten był również obecny we wcześniejszych pracach zespołu Robertsa, gdzie używali osocza krwi i sugerowali, że sól magnezu może być pozyskiwana z łez. Teraz naukowcy zauważają, że można go wydobywać bezpośrednio z miejscowej gleby. Startup DeakinBio z siedzibą w Manchesterze udoskonali i skomercjalizuje nową technologię. Oczekują, że przepis będzie miał zastosowanie poza przestrzenią kosmiczną. Dostosowany do warunków gruntowych zapewni bardziej ekologiczne materiały budowlane i zmniejszy emisję dwutlenku węgla związaną z produkcją konwencjonalnego cementu i betonu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Portret użytkownika Feliks

Czy ja dobrze czytam? Do

Czy ja dobrze czytam? Do wytwarzania betonu na Marsie będą potrzebne...łzy...To jakieś duby smalone. Jak to czytałem to myślałem że czytam jakieś bajki... Ja mam jeszcze jeden przyklad że te "loty w kosmos" to jakieś bajki. Na kanale historia leci taki cykl o planetach. I tam było powiedziane że jak jedna z tych ich sond miała zakończyć swój żywot , to nie chcieli żeby ta sonda rozbiła się na jakimś księżycu,  bo ten księżyc jest podejrzewany że jest tam życie i oni się bali że ta sonda coś tam może złego zrobić temu "życiu"...No ludzie? To brzmi jak bajeczka i to dla dzieci niezbyt dorozwiniętych. Sondy się bali "zezłomować" bo tam na tym czymś może istnieć życie..No absurd.. Oni po prostu tak nas pozbadli że takie durnoty nam wciskają. Ps. Księżyć czy planeta -juz nie pamiętam. W każdym bądź razie o jakieś ciało niebieskie chodziło.

Portret użytkownika axell69

A co na to eskimosi , czy oni

A co na to eskimosi , czy oni też  ugraja coś na tym ??     jak pamiętamy   eskimosi  budują  domy  sezonowe   , był dom a po sezonie  zimowym wraz z nastaniem  wiosny arktycznej  domu nie ma ,  odparowuje  nie czyniąc  żadnych wzrostów CO2  w  naszej atmosferze  oraz  nie pozostawia   kupy gruzu   do utylizacji . Na tym  polu   nasi wspaniali  szydowscy  dobrodzieje  niestety nie wykazali się  do tej pory  sprytem  i przebiegłością , do dzisiaj niewiedzą   jak i za co opodatkować   eskimosów , dlatego  wymyslili globalne ocieplenie które  pozbawi   eskimosów   eco budulca   , następnie opierdolom im , wcześniej opatentowane   materiały budowlane rodem z  marsa lub księzyca   a później   będzie jak   zwykle w  pejsdemokraturze  , kredyt  hipoteczny  we frankach oczywiście ,  pozwolenie  na budowę  plus projekt   i kierownik  budowy oddelegowany prosto z budowy w  Turcji  ale z paszportem IL  , powstanie też  tam od razu  zakład utylizacji  , punkt skupu butelek  przy  niemieckim holab  a  tuż  przy poradnia AAA  i oczywiście psycholog  w tej dokładnie  specjalizacji . Po północnej stronie miasta  znajdziemy  szydowski Bauhaus   , po  zachodniej  stronie  szydowski mc donalt  od zachodniej  będą wszystkie banki  kościoły i   specjalistów   bez liku tam bedzie  , a od wschodniej  strony  bedzie   szlaban  i ogromne biuro wizowe  dla  wsiech ze wschoda 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Lommo

Eskimosi budują ładne

Eskimosi budują ładne kolorowe domki z tubajforów i plajłudu. Na Faroe Islands imigrantów inuuiccy czyli eskimoscy uczyli mnie budowy takich domków. Dają co prawda w gaz znacznie więcej od polskich budowlanych ale jakoś wszytko wychodzi prosto. Na dodatek mają patent jak z papy i trójkątnych listewek zrobić imitację okropnie drogiej blachy na rąbek. Ta imitacja przynajmniej nie wpada w turbulencje na wietrze.

Portret użytkownika syriues

To juz wiecie dlaczego

To juz wiecie dlaczego produktów brakuje.wcale tam nie latają tak poza tym.ale co ja tam wiem.a przykrywką jest ukraina byście wierzyli, że to z tego powodu.moze przywieźli coś z marsa kto wie,jakieś wirusy. Tego to sie nie dowiemy.

Skomentuj