Biolodzy zauważyli, że globalne ocieplenie doprowadziło do wzrostu rozmiarów kwiatów roślin

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Z powodu globalnego ocieplenia rośliny zwiększają rozmiar kwiatów. Informuje o tym Uniwersytet Michigan.

 

Biolodzy od dawna zauważyli, że wraz z ociepleniem klimatu wiele roślin zaczyna kwitnąć wcześniej na wiosnę. Tendencja ta niepokoi ekspertów, ponieważ może zakłócać interakcje między roślinami a zwierzętami – pszczołami, ptakami, nietoperzami i innymi – które je zapylają. Znacznie mniej uwagi poświęcono zmianom innych cech kwiatów, takich jak ich wielkość, które mogą również wpływać na interakcje roślin i zapylaczy, których ze względu na zmiany klimatu jest coraz mniej.

 

James Erickson z University of Michigan i jego współpracownicy przeprowadzili eksperyment. Zebrali nasiona powoju z obrzeży rolniczych pól soi i kukurydzy w Tennessee, Północnej i Południowej Karolinie. Zbiórka odbyła się dwukrotnie: w 2003 i 2012 roku. W tym dziewięcioletnim okresie region doświadczył wzrostu średnich temperatur, zwłaszcza w nocy, a także wzrostu ekstremalnych opadów na przemian z bardziej ekstremalnymi suszami. Aby sprawdzić zmiany w morfologii kwiatów, naukowcy zasadzili zebrane w terenie nasiona z obu lat w szklarni Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu Massachusetts. Kiedy kwiaty się otworzyły, zmierzono ich właściwości za pomocą suwmiarki cyfrowej. Łącznie zmierzono 2836 kwiatów z 456 roślin.

 

Okazało się, że korony powojów stały się znacznie szersze w ciągu dziewięciu lat - 4,5 centymetra średnicy w 2003 roku w porównaniu do 4,8 centymetra w 2012 roku, przy czym różnica ta była bardziej wyraźna na północy kraju. Ponadto z czasem kwiaty stały się bardziej „satysfakcjonujące” dla zapylaczy. Kwiaty Ipomoea wyhodowane z nasion zebranych w 2012 roku wytworzyły średnio więcej ziaren pyłku i więcej nektaru niż kwiaty z nasion zebranych w 2003 roku. Jednak naukowcy nie są pewni tego wniosku, ponieważ analizę nektaru i pyłku przeprowadzono na mniejszej próbce.

 

Zdaniem naukowców wzrost wielkości kwiatów wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na owady w obliczu globalnego ocieplenia.

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklide⁣s

Nie od ocieplenia klimatu,

Nie od ocieplenia klimatu, gdzie temperatura wyznacza jedynie strefy klimatyczne, a to czym operują to w ogóle średnioroczna globalna statystyka, tylko od większego stężenia CO2. Dzisiaj "naukowcami" zostają idioci czystej wody, bo tacy są potrzebni do zamówień na graty. Z uniwerków niewiele zostało.... zdegenerowane, skorumpowane przez państwo instytucje.

Portret użytkownika Nomen - Omen

Kwiat Jasnoty to najdroższy

Kwiat Jasnoty to najdroższy surowiec w wielu skupach "darów natury" w cenie 230 zł/kg. (suszony). Zbiór jest jednak bardzo pracochłonny, a suszenie niełatwe, dlatego w skupach można sprzedać świeże, całe ziele jasnoty w cenie 2 zł/kg, lub sam kwiat za 30 zł/kg.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jasnota

---

Jasnota biała

Występuje w całej Europie oraz na znacznych obszarach Azji o klimacie umiarkowanym, ale także cieplejszym. Jasnota biała nie tylko zewnętrznie jest podobna do pokrzywy; jej młode liście mają podobne do niej własności odżywcze.

Surowiec zielarski : Kwiaty (Flos Lamii albi). Zbiera się je ręcznie przy słonecznej pogodzie i suszy w zacienionym miejscu. Kwiaty zawierają flawonoidy, garbniki, śluzy, saponiny, glikozydy, cholinę, związki irydowe, kwasy wielofenolowe oraz niewielkie ilości olejków eterycznych.

Działanie: Ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, moczopędne i słabo ściągające. Największe zastosowanie znajduje w leczeniu chorób i dolegliwości kobiecych. Napar w mieszance z białą koniczyną stosowany jest przy nadmiernym i bolesnym miesiączkowaniu kobiet, gdyż zmniejsza krwawienie. Leczy też u kobiet upławy i stany zapalne narządów płciowych. Polecane jest też przy obfitych miesiączkach picie odwaru z 2 łyżek kwiatów na 2 szklanki wody 3 razy dziennie w równych porcjach.

Poza tym używana jest wewnętrznie w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i dróg moczowych. W tym celu stosowana jest głównie w mieszance z innymi ziołami, takimi, jak: podbiał pospolity, mięta pieprzowa, kora wierzby, krwawnik pospolity, rumianek. Zewnętrznie stosowana była przy oparzeniach, trudno gojących się ranach i chorobach skórnych oraz do płukania jamy ustnej. 

W dawnych czasach leczono jasnotą białą plucie krwią, ból zębów i choroby przemiany materii. 

W lecznictwie ludowym stosowano doustnie odwar z kwiatów jasnoty w biegunkach niemowląt i małych dzieci

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jasnota_bia%C5%82a

===

Skomentuj