Globalne zapotrzebowanie na świeżą wodę może przekroczyć podaż o 40% do 2030 roku

Image

Źródło: Pixabay.com

Raport międzynarodowego zespołu naukowców wzywa do ponownego przemyślenia marnotrawstwa wody przed Konferencją Wodną ONZ 2023, która odbędzie się w Nowym Jorku w dniach 22-24 marca. Według raportu rządy muszą pilnie zaprzestać subsydiowania wydobycia i nadmiernej eksploatacji zasobów wodnych.

 

Świat stoi w obliczu nieuchronnego kryzysu wodnego, a oczekuje się, że do końca dekady zapotrzebowanie na słodką wodę przekroczy podaż o 40%. Stwierdzono to w nowym badaniu organizacji znanej jako "Globalna Komisja ds. Ekonomiki Wody" - Global Commission on the Economics of Water.

 

Autorzy raportu uważają, że kraje świata powinny zacząć gospodarować wodą jako „wspólnym dobrem”, ponieważ coraz więcej regionów jest w dużym stopniu zależnych od swoich sąsiadów w zakresie zaopatrzenia w wodę. Eksperci twierdzą, że nadmierne zużycie, zanieczyszczenie i kryzys klimatyczny zagrażają zasobom wodnym na całym świecie.

Image

Jak twierdzi Johan Rockstrom, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu i główny autor raportu, dowody naukowe wskazują, że mamy kryzys wodny. Niewłaściwie wykorzystujemy wodę, zanieczyszczamy ją i zmieniamy cały globalny cykl hydrologiczny poprzez to, co robimy z klimatem.

 

Zdaniem ekspertów, raport komisji po raz pierwszy kompleksowo zbadał globalny system wodny i jasno określił jego wartość dla krajów świata, a także wymienił zagrożenia w przypadku zignorowania problemów z wodą. Wśród nich jest ponad 1 bilion dolarów rocznie w globalnych subsydiach rolniczych, które często skutkują przekroczeniem poziomu wody. Kolejna komplikacja wiąże się z powszechnymi wyciekami wody z systemów zaopatrzenia w wodę, którymi należy się pilnie zająć. Państwa muszą również podjąć kroki w celu przywrócenia terenów podmokłych i innych systemów słodkowodnych.

Image

Eksperci komisji przedstawiają siedem kluczowych zaleceń dotyczących walki z kryzysem wodnym: gospodarowanie wodą jako wspólnym dobrem, zapewnienie bezpiecznego i wystarczającego dostępu do wody dla wszystkich wrażliwych grup ludności, ustalanie uczciwych cen wody w celu jej efektywnego wykorzystania, konsekwentne zmniejszanie dopłat do wody rolniczej dostaw, tworzenie partnerstw na rzecz sprawiedliwego podziału wody, regenerację ekosystemów słodkowodnych i uwzględnianie wody w międzynarodowych umowach handlowych.

 

Szczyt Wodny ONZ pod przewodnictwem rządów Holandii i Tadżykistanu rozpoczyna się 22 marca w Nowym Jorku. Po raz pierwszy od ponad czterdziestu lat konferencja zgromadzi członków ONZ w celu omówienia kwestii związanych z wodą.

0
Brak ocen

Dodane przez euklide⁣s (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

W twoim dzbanie jedna tylko myśl się o ścianki obija.. "państwo to wróg" - a jego likwidacja receptą na wszystko. Dawno już powinieneś sam się po receptę zglosić.

0
0

W tym patologicznym konsumpcyjnym świecie już lepiej nie będzie... 

Dobrze że cżłowiek trochę trenował uzdatnianie wody i pozyskiwanie jej z otoczenia, bo niewątpliwie będą jeszcze niezłe jaja z jej dostępnością...

0
0

Dodane przez SurvivorMan w odpowiedzi na

Do uzdatniania, jest wiele patentów, co polecisz na odsalanie, czyli doprowadzenie wody morskiej do pitnej?

Ponoć masz wiedzę survivalową, więc podziel się nią z nami nią i doświadczeniami.

0
0

Dodane przez SurvivorMan w odpowiedzi na

Uzdatnianie stanie się nielegalną działalnością dzięki nowym przepisom, będziesz bandziorkiem jak sobie samodzielnie uzdatnisz wodę i zachodujesz marchewkę na "swej" działeczce. Dobrzy politycy w trosce o twoje zdrowie zadbają o to byś nie jadał nienaszprycowanych warzyw.

Chyba już wiesz że uny chcą was jak najwięcej wykończyć. W takim dziadostwie niedługo nie będzie dawało się zyć, wypadało by zwinąć manatki i wynieść się tam gdzie nie ma dymokracji i politycznych świń.

 

0
0