Ponad 20 000 dzieci zginęło w Somalii w 2022 roku z powodu przedłużającej się suszy

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) po raz pierwszy opublikowały oficjalne dane dotyczące ofiar śmiertelnych w wyniku przedłużającej się suszy w tak zwanym Rogu Afryki. W Somalii śmiertelność z tego powodu w 2022 roku wyniosła co najmniej 43 tysiące osób, z czego około połowa to dzieci.

 

Państwa Rogu Afryki to Somalia, Etiopia, Erytrea i Dżibuti. Znajdują się one w północno-wschodniej części kontynentu, na półwyspie obmywanym przez Zatokę Adeńską i Morze Arabskie. Somalia, Etiopia i sąsiednia Kenia cierpią z powodu braku deszczu już szósty rok z rzędu. Jednocześnie rosnące światowe ceny żywności pogłębiają kryzys głodowy w tych krajach.

 

Eksperci z WHO, UNICEF i London School of Hygiene and Tropical Medicine po raz pierwszy obliczyli i opublikowali liczbę ofiar śmiertelnych z powodu przedłużającej się suszy w tych krajach. Badacze zwrócili szczególną uwagę szczególnie na Somalię. W tym 17-milionowym kraju w 2022 roku zmarło 43 tys. osób, w tym ponad 20 tys. dzieci. Według prognoz w pierwszej połowie 2023 roku umrze co najmniej 18 tysięcy osób. Ponad 6 milionów Somalijczyków stale głoduje.

Poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego i wysoki poziom zgonów spowodowanych niedożywieniem w krajach afrykańskich łączą się z poważnymi chorobami. W krajach głodujących ponad jedna piąta gospodarstw domowych doświadcza ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, ponad 30% dzieci cierpi z powodu regularnego niedożywienia, a ponad dwie osoby na 10 000 umierają każdego dnia.

 

W Somalii sytuacja pogorszyła się od czasu klęski głodu w 2011 roku. Dziesięć lat temu w wyniku kryzysu żywnościowego w kraju zmarło ćwierć miliona ludzi. ONZ szacuje, że w tym roku prawie pół miliona dzieci w Somalii będzie poważnie niedożywionych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Piękni są ci somalijczycy

Piękni są ci somalijczycy choć i bardzo podobni do siebie. Chciwość jest największą zarazą ludzkości, gdyby nie to nigdzie nie byłoby biedy, wojen, głodu itd. Dlaczego europejczycy wyrzucają/marnują tak wiele żywności ?, wystarczy popatrzeć jak wielkie są wózki sklepowe.. Bierzesz wózek i głupio niemal pustym podjechać do kasy nie ?, no to "trzeba" go zapełnić. Następnym razem weź koszyk a jak ich nie ma - idź do innego sklepu. Kolonizowanie afryki z jednej strony dało im nieco cywilizacji ale z drugiej zaszczepiło "europejską chorobę".. rządzę władzy i posiadania. Wiele osób zostaje wolontariuszami w afryce, ale dlaczego każdy z nich mimo iż nie jedzie "na własną rękę" lecz z ramienia jakiejś organizacji - to musi sam sobie opłacić pobyt i utrzymanie ? Chcesz pomóc to zapłać za to, w naszym świecie nie ma nic za darmo. 

Portret użytkownika Arya

Piękni są ci somalijczycy

Piękni są ci somalijczycy choć i bardzo podobni do siebie.

To jest kwestia tego, jakiego postrzegania nauczony jest twój umysł. Dla nich biali też byliby bardzo podobni. Ale gdybyś miał do czynienia z osobami innych ras na co dzień, to po kilku miesiącach twój umysł zacząłby dostrzegać różnice w wyglądzie. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Dostrzegam różnice bardzo

Dostrzegam różnice bardzo wyraźnie ale zauważyłem tylko że w tej narodowości są one znacznie mniejsze. Biali mieszali się ze sobą, natomiast afrykanie bardzo długo żyli w odizolowanych ze względu na rozmiar Afryki społecznościach plemiennych. To samo tyczy się wyspiarzy jak mieszkańcy vanuatu - pewnego rodzaju "chów wsobny". Każdą narodowość da się rozpoznać, polak i rusek też się od siebie różni.

Portret użytkownika KAZIA

Chyba wielu zapomniało, że to

Chyba wielu zapomniało, że to kraje europejskie zniszczyły studnie i systemy nawadniania w tym regionie Afryki, podczas wojny w Libii. Pułkownik M. Kaddafi bardzo dbał o to, żeby nie było głodu. Nie tylko zbudował systemy nawadniania, ale również doskonale zorganizował walkę z niszczącą płody rolne szarańczą. Sarkozy i reszta ma na sumieniu te dzieci.

Portret użytkownika Hannto

I co z tego? To normalne że

I co z tego? To normalne że bogate kraje dosłownie wywalają jedzenie, a biedne głodują. Nic się na to nie poradzi bo na świecie liczy się kasa, a nie ludzie. Chcesz coś zmienić to jedź tam i daj im jedzenie, a jeśli nie chcesz tego robić to nie ma co udawać świętego skoro samemu wywalasz żarcie (bo każdy wywala choćby dlatego że jest dzień po terminie, albo bo chleb zczerstwiał lub dlatego że zwyczajnie dali ci za dużą porcje w restauracji).

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Nie każdy.. ja nigdy niczego

Nie każdy.. ja nigdy niczego nie wyrzucam bo zawsze kupuje tylko tyle ile będę potrzebował a sam termin ważności jest dla mnie jedynie sugestią (jak ograniczenie prędkości na drodze  :-)  ).. bez znaczenia. Wiele produktów można zjeść nawet kilka miesięcy po terminie, np: wszystkie konserwy i w puszkach i słoikach, nabiał itp. Jak coś nie śmierdzi i nie ucieka z talerza to da się zjeść.  Smile

Portret użytkownika Hannto

A zdajesz sobie sprawę że

A zdajesz sobie sprawę że wszytkie nie sprzedane produkty idą do kosza? Jednymi słowy każdy dokłada swoją cegiełkę do wywalania żywności poprzez spożywanie mniejszej ilości niż założyli producenci i hodowcy. Przykra sprawa nie? A wiesz kto ustanowił takie prawo? Ci którzy zostali wybrani wolą większości więc lecimy odpowiedzialnością zbiorową.

Portret użytkownika syriues

Skoro who tyle wie,to

Skoro who tyle wie,to powinien tez wiedziec ile ostatnio kasy zarobili na maskach szczepieniach i żelach. I innym terroryzowaniu społeczeństw.przeciez to prywatna firma.nikt nie będzie wierzył komuś,kto rządzil wraz z jakimś afrykańskim dyktatorem,mordercą. Skad mozemy wiedzieć czy to nie ich plan.maja te miliardy ,ale korzystać z nich nie potrafią. Bufony,pajace grzyby nie ludzie

Portret użytkownika orka

Nie obrażaj grzybów, grzyby

Nie obrażaj grzybów, grzyby są wielokroć mądrzejsze od tego ścierwa, które nosi ziemia, a które chce uchodzić za mędrca ludzkości. Te pajace wystrugane z drewna to dzieci kilku rodzin eskimoskich, lalki obleczone w najlepsze stroje i karmione najlepszym jedzeniem, dla nich nie istnieje zagrożony gatunek czy ograniczenia, mają tyle kasy, że kupują wszystkie rządy i wybierają tylko takich opłaconych przez siebie.

Skomentuj