Najstarszy ser świata produkowano w Polsce już tysiące lat temu!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jeśli ktos myśli, że pierwsze sery powstały we Włoszech, we Francji lub w Szwajcarii, to zdziwi się, że tak naprawdę miało to miejsce na terenie Polski. Tak przynajmiej twierdzą naukowcy z University of York w Wielkiej Brytanii. Znaleźli oni dowody na produkcję sera z mleka kilku zwierząt żyjących na terenach dzisiejszej Polski w epoce kamiennej. <--break->

 

Sensacyjne odkrycie zostało opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Royal Society Open Science. Naukowcy zbadali praktyki przetwórstwa mleczarskiego w późnym neolicie za pomocą analizy lipidów i proteomiki. 

Udało im się zidentyfikować pozostałości organiczne w ceramicznych naczyniach z dużą zawartością twarogu, wskazujące na produkcję sera, w którym wykorzystano kilka rodzajów produktów mlecznych.

 

W neolitycznej Europie nietolerancja laktozy była powszechna aż do późnej epoki brązu, kiedy pojawiła się mutacja genetyczna, która umożliwiła dorosłym wytwarzanie laktazy, enzymu rozkładającego laktozę w organizmie.

 

Pomimo częstego występowania nietolerancji laktozy w tym okresie, istnieją dowody archeologiczne, że produkty mleczne były spożywane w neolicie, takie jak kości zwierząt ze śladami uboju typowymi dla stad mlecznych, lipidy mleka w naczyniach ceramicznych i białka mleka w starożytnym kamieniu nazębnym lub tablica. 

 

Wyniki badania wskazują, że pierwsi rolnicy zmniejszali zawartość laktozy w mleku krowim, owczym lub kozim, przekształcając je w produkty mleczne, takie jak ser lub jogurt.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Miły Żydek

Nie w polsce tylko na

Nie w polsce tylko na ukrainie, podobnie jak koło, matematykę, medycynę, i technologię wynaleźli ukraińcy. To bardzo sprytny i zaradny naród, jak dobrze że mamy takich tęgich głów więcej w polsce.

Poliniacy potrafią tylko kraść i oczerniać się nawzajem. Powinni zostać solidnie dojechani co zresztą się dzieje obecnie.

Dorobek dziadów już został rozkradziony. Poliniaki zostaną puszczeni w gaciach z torbami. Nawet miski ryży nie dostaną na drogę.

Chwała kokainie Smile

 

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Też mi odkrycie.. zsiadłe

Też mi odkrycie.. zsiadłe mleko w dzbanku.. każdy lud pierwotny (tak jak murzyni dzisiaj) udojone mleko wlewał do jakiegoś naczynia i wypijał, ciągle dolewając świerzego. Tak powstawał twaróg, jogurt a nawet ser które to odmiany nie były zamierzonym celem lecz zwykłą konsekwencją przechowywania mleka w kontakcie z bakteriami. Nikt z nich nie miał pojęcia o jakiejś tam "laktozie", po prostu nie było innego sposobu. Co więcej produkowano też masło zwyczajnie potrząsając naczyniem z mlekiem aż tłuszcz się oddzielił od serwatki. A i ten "wynalazek" powstał przypadkiem gdy ktoś zabrał z podróż dzbanek z mlekiem, który uwiązany na sznurku jucznego zwierzęcia sam się kolebał wytrząsając masełko. Potem ten ktoś chcąc się napić mleka ze zdziwieniem spostrzegł, że zamiast mleka ma coś żadkiego i kwaskowego a w naczyniu jakieś tłuste "gluty". I nikomu konkretnemu się ten "wynalazek" nie należy, bo tak działo się na całym świecie. Krótko mówiąc dokonano daleko idącej nad interpretacji by było czym "błysnąć" na jakimś sympozjum.

Skąd to wiem zapyta ktoś .. a z objawienia maryjnego Lol

Portret użytkownika Kwazar

"Najstarszy ser świata

"Najstarszy ser świata produkowano w Polsce już tysiące lat temu!" I pomyśleć tylko, że w tej samej Polsce dzisiaj są tacy (chachmęciarze oszuści,niby mleczarze wytwórcy) którzy potem lokują te swoje oszukane produkty w (Biedronka,Lidl,Żabka) i jeszcze nazywają bezczelnie "SEREM" ? Czyżby tyle tysięcy lat nauki, znowu poszło w las bo, na to pozwalamy ? Czy ZNOWU aby ser był jadalny musi mieć etykietkę "Wyprodukowano w Niemczech" !? Mówimy tu o serach dla nas mas i w masowej produkcji a nie o rzadkich francuskich/włoskich i niby BEZCENNYCH wytworach tworczej wyobraźni ! 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj