Naukowcy odkryli, że jeden procent powierzchni Ziemi ma czyste powietrze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak wynika z nowego badania naukowego, prawie wszędzie na świecie poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza bezpieczne granice. Tylko jeden procent świata ma czyste powietrze, a liderami zanieczyszczeń są kraje Azji Południowej i Wschodniej. Naukowcy twierdzą, że na całym świecie dzienne stężenie drobnych cząstek w powietrzu przez większość czasu przekracza zalecane limity.

 

Nie jest tajemnicą, że zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem współczesnego świata. Nowe badanie globalnych dziennych poziomów zanieczyszczenia powietrza pokazuje, że prawie nie ma miejsca na Ziemi, w którym można uchronić się przed zanieczyszczonym powietrzem.

 

Według recenzowanego badania opublikowanego w Lancet Planetary Health, około 99,82 proc. planety ma przekroczenie limitu bezpieczeństwa zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia. Dokument mówi, że tylko 0,001% światowej populacji oddycha powietrzem, które jest uważane za dopuszczalne.

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Australii i Chin wykazało, że na całym świecie przez ponad 70% dni w 2019 r. dzienne stężenie PM2,5 przekraczało 15 mikrogramów zanieczyszczeń gazowych na metr sześcienny, zalecany przez WHO dzienny limit. Jakość powietrza budzi szczególne obawy w regionach takich jak Azja Południowa i Wschodnia, gdzie stężenie PM2,5 przekraczało próg 15 mikrogramów przez ponad 90% dni.

 

Chociaż każda ilość PM 2,5 jest szkodliwa, naukowcy i organy regulacyjne są mniej zaniepokojeni codziennymi poziomami niż chroniczną ekspozycją. Nowe badanie może zmienić sposób, w jaki naukowcy i decydenci myślą o codziennej ekspozycji na PM2,5. Krótkotrwałe narażenie, zwłaszcza nagły wzrost, na PM2,5 prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Gdybyśmy mogli codziennie oddychać czystym powietrzem, długoterminowy wpływ zanieczyszczenia powietrza byłby mniej istotny.

 

Podczas gdy naukowcy i urzędnicy ds. zdrowia publicznego od dawna są świadomi niebezpieczeństwa — 6,7 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza, z czego prawie dwie trzecie przedwczesnych zgonów jest spowodowanych drobnymi cząsteczkami — ilościowe określenie globalnego narażenia na pył PM2,5 stanowi wyzwanie ze względu na brak stacji monitorowania zanieczyszczeń.

 

Autorzy badania rozwiązali ten problem, łącząc naziemne pomiary zanieczyszczenia powietrza zebrane z ponad pięciu tysięcy stacji monitorujących na całym świecie z modelowaniem uczenia maszynowego, danymi meteorologicznymi i czynnikami geograficznymi w celu oszacowania globalnych dziennych stężeń PM2,5.

 

Naukowcy odkryli, że najwyższe stężenia występowały w Azji Wschodniej (50 mikrogramów na metr sześcienny), a następnie w Azji Południowej (37 mikrogramów) i Afryce Północnej (30 mikrogramów). Mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii doświadczyli najmniejszego zagrożenia ze strony drobnych cząstek tak jak inne regiony Oceanii i Ameryki Południowej, które również znalazły się wśród miejsc o najniższych rocznych stężeniach PM2,5.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

A jaki udział Adminie  mają w

A jaki udział Adminie  mają w tym zanieczyszczaniu  samoloty  opryskujące blue sky ??   oraz  jaki udział w tym  arcie mają  zakłady  usługowe  które  zajmują się wyłącznie  cieniowaniem   pejsów ??  Sądzę że  duzy , skoro tylko 1 %  powietrza  jest w stanie wolnym od kurzu  to znaczy że  95%  to odpady  z tych że   spółdzielni  a pozostałe  3 %   to  odór  z napletków . Jeden procent  pozostawiam naturze  bo gdy zawieje  dobrze na saharze tumany pyłu  dolatują  do ameryki południowej . W Hiszpani  wytępuje  dość często  Kalima  https://natemat.pl/402005,co-to-jest-kalima-pomaranczowe-niebo-nad-hiszpania-zdjecia .

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj