Kategorie:
Międzynarodowa grupa badawcza, w skład której weszli nie tylko astronomowie, ale także geolodzy, wykorzystując metodę spektroskopii w podczerwieni, odkryła nieznaną dotąd nauce klasę planetoid. Charakterystyczną cechą tych ciał kosmicznych jest ich nasycenie wodą.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy. Naukowcy zidentyfikowali nieznaną klasę ciał kosmicznych, które znajdują się w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Badanie wykazało, że są to asteroidy, ale okazały się one, podobnie jak planeta karłowata Ceres, były bogate w wodę.
Symulacje komputerowe wykazały, że złożone procesy dynamiczne przeniosły te asteroidy z zewnętrznych regionów naszego Układu Słonecznego do dzisiejszego pasa asteroid. Ze średnicą równikową około 900 kilometrów, Ceres jest największym obiektem w tym pasie, ale krąży tam wiele innych mniejszych planetoid.
Zdaniem ekspertów to pozostałości materiałów budowlanych, z których cztery i pół miliarda lat temu powstały planety naszego Układu Słonecznego. W tych małych ciałach i ich fragmentach, meteorytów, znajdujemy liczne relikty, wskazujące bezpośrednio na powstawanie planet.
Jedna z popularnych teorii mówi, że woda mogła dostać się na Ziemię właśnie za pomocą małych ciał niebieskich, które przybyły z zewnętrznej części Układu Słonecznego. Oznacza to, że mogą to być również planetoidy nowo odkrytej klasy.
Pomiary przeprowadzone w widmie podczerwonym wykazały, że średnica asteroid bogatych w wodę nie przekracza 100 kilometrów. Obecnie znajdują się w zamkniętej przestrzeni między Marsem a Jowiszem w pobliżu orbity Ceres.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
"Płaskoziemcy łączą wysiłki na całej kuli Ziemskiej" - znalezione w sieci xD
Skomentuj