Dziwne zjawisko zarejestrowane na Słońcu. Gigantyczna protuberancja oderwała się od bieguna gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy byli zdumieni, gdy wielka protuberancja plazmy oderwała się od powierzchni Słońca i utworzyła wir przypominający tornado wokół jego bieguna północnego.

 

To niesamowite zjawisko zostało uchwycone przez NASA za pomocą kosmicznego obserwatorium solarnego SDO.

 

Materia słoneczna północnej protuberancji właśnie oderwała się od głównego strumienia i teraz krąży w potężnym wirze polarnym wokół bieguna północnego naszej gwiazdy. Implikacje tego zjawiska dla zrozumienia dynamiki atmosfery Słońca są nie do przecenienia.

 

Zdaniem ekspertów niezwykła aktywność zwykle występuje na 55 stopniach szerokości geograficznej Słońca raz na 11 lat cyklu słonecznego, ale ten przypadek wprawia badaczy w zakłopotanie.

 

Protuberancja to duża, jasna cecha, która wystaje poza powierzchnię Słońca. W przeszłości były inne zerwania wątków, ale nie takie jak ten.

Naukowcy nie byli pewni, dlaczego doszło do tego wyjątkowego zdarzenia. Raz na każdy cykl słoneczny formuje się na szerokości geograficznej 55 stopni i zaczyna przemieszczać się w kierunku biegunów słonecznych. Pojawia się ważne pytanie - dlaczego?

 

Dlaczego porusza się do bieguna tylko raz, potem znika, a potem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wraca trzy lub cztery lata później, dokładnie w tym samym obszarze? 

 

Podczas gdy eksperci przyznają, że prawdopodobnie ma to coś wspólnego z polem magnetycznym Słońca, reszta pozostaje tajemnicą z powodu ograniczonego poznania przez ludzkość jej dziennej gwiazdy. 

 

Po prostu naukowcy mogą obserwować Słońce tylko z płaszczyzny ekliptyki lub płaszczyzny geometrycznej zawierającej orbitę Ziemi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Naukowcy byli zdumieni" Tak.

"Naukowcy byli zdumieni" Tak. Ponieważ widać, jak ONI jeszcze bardzo mało wiedzą ( i być może,nigdy się nie dowiedzą) Widać tym samym, jak mniej jeszcze, MY ( fani i wielbiciele nauki) NIC nie wiemy i nigdy się nie dowiemy .  

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Też to słyszałem.

Też to słyszałem.

Natomiast tu jakiś astronom-amator postanowił sam zobaczyć te wybuchy "na słońcu" i nic mu nie wyszło, żadnych "flar". Wygląda jakby Słońce było narysowane, bo plamy słoneczne w ogóle w rzeczywistości nie przesuwają się po tarczy (tarcza jest płaska, prawda? *biggrin*), i nie zmieniają swojego położenia.

https://t.me/officialcharliewardshow/52059

Niestety jest to link do "Telegrama", ale spece od Tik-Toka sami znajdą.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj