Po wielkim wymieraniu permskim ekosystemy odrodziły się szybciej, niż sądzili naukowcy

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wielkie wymieranie permu miało miejsce około 250 milionów lat temu. To najgorsza katastrofa w całej historii życia na Ziemi. Wtedy na skutek jakiegoś zjawiska zginęło 95% gatunków. Naukowcy sądzili, że po katastrofie ekosystemy odrodziły się w ciągu 5-10 mln lat, ale jak pokazały ostatnie ustalenia paleontologów z McGill University, złożone ekosystemy morskie kwitły już po milionie lat.

 

Okazało się, że ziemska biosfera jest znacznie bardziej plastyczna i stabilna niż dotychczas sądzono. Nawet po takich katastrofach, jak wymieranie permu, dość szybko się odradza. Około 250 milionów lat temu masowe wymieranie permu i triasu zabiło ponad 95% gatunków na planecie. Naukowcy wierzyli, że po tej katastrofie proste gatunki dominowały na Ziemi przez 10 milionów lat. Dopiero wtedy mogły rozwinąć się bardziej złożone ekosystemy.

 

Teraz ta długoletnia teoria jest kwestionowana przez międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez paleontologów z McGill University i University of Quebec w Montrealu. Złożony ekosystem morski, który odkryli, pojawił się zaledwie milion lat po wyginięciu permu. 

 

Do tej pory naukowcy zakładali, że w oceanie przegrzanym przez katastrofalne zmiany klimatu podczas wymierania permu rozwój złożonego życia był niemożliwy. Wydaje się, że teoria ta jest mocno poparta danymi geochemicznymi dotyczącymi ówczesnego stanu oceanu. Ale nowe odkrycie skamieniałości sprzed 250,8 miliona lat w regionie Guizhou w Chinach sugeruje, że złożone ekosystemy istniały na Ziemi już milion lat po masowym wymieraniu permu i triasu.

 

Skamieniałości z regionu Guizhou przedstawiają ekosystem oceaniczny z różnymi gatunkami, które tworzą złożony łańcuch pokarmowy, który obejmuje rośliny, ryby kostnoszkieletowe, ryby promieniopłetwe, kraby, homary, krewetki i skorupiaki. W sumie odkryto 12 klas organizmów. Znaleziono nawet skamieniałe odchody i dzięki temu można było poznać dietę tych starożytnych mieszkańców oceanu.

 

Wcześniej sądzono, że po takiej katastrofie, czyli wymieraniu permskim, rozwój złożonego ekosystemu zajmie od 5 do 10 milionów lat. Ale ekosystemy znalezione przez paleontologów w regionie Guizhou ewoluowały znacznie szybciej. Potwierdza to datowanie radiometryczne skał, w których znaleziono skamieniałości.

 

Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn wymierania permskiego, ale większość naukowców uważa, że było to wynikiem kilku czynników działających jednocześnie. 

 

W tym okresie miały miejsce liczne erupcje wulkanów, w wyniku których do atmosfery dostały się ogromne ilości pyłu, popiołu i gazów, takich jak dwutlenek siarki i dwutlenek węgla. Spowodowało to ochłodzenie klimatu i zakwaszenie oceanów, co z kolei wpłynęło negatywnie na organizmy morskie i lądowe. Erupcje wulkanów spowodowały też zmiany klimatu na Ziemi. Dochodziło do ochłodzenia, susz i burz, co wpłynęło na roślinność i zwierzęta.

 

Permski okres geologiczny trwał od około 299 milionów lat do około 251 milionów lat temu. W tym czasie miało miejsce masowe wymieranie, znane jako Wielkie Wymieranie, które spowodowało wyginięcie około 95% gatunków na Ziemi.

 

Poza tym mniej więcej w tym czasie W tym czasie kontynenty zaczęły się łączyć, tworząc superkontynent Pangeę. To z kolei wpłynęło na powstawanie nowych klimatów, a także na zmiany w układzie oceanicznym. Pyły i gazy wydzielane podczas erupcji wulkanów mogły spowodować powstawanie kwaśnych deszczy, które zniszczyły rośliny i zwierzęta.

 

Niektórzy naukowcy uważają, że wymieranie permskie mogło być spowodowane uderzeniem asteroidy lub komety w Ziemię. Jednak brak jest jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej teorii. Prawdopodobne niektóre z tych czynników działały równocześnie  przyczyniając się do masowego wymierania.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklide⁣s

Nie żadna durna Pangea, tylko

Nie żadna durna Pangea, tylko skurcz ziemi na skutek którego płyty kontynentalne się złączyły, a na powierzchni nastąpił globalny potop. Nie przypadkiem odnaleziono złożone ekosystemy morskie, a nie lądowe. Znaleziono je w Guizhou. Kurwa czy nikogo nie dziwi, że morski ekosystem jest na wyżynach czy nawet w górach, a nie w morzu?

Portret użytkownika spokoluz

I tyle z naukowgo bełkotu - 

I tyle z naukowgo bełkotu -  artykuł o niczym a naukowcy rozkminiaja coś , o czym nie mają najmniejszego pojęcia za grubą kasiorę robiąc innym wodę z mózgu - Naukowcy wierzyli ...  , Teraz ta długoletnia teoria jest kwestionowana ..... ,  Do tej pory naukowcy zakładali, że .... ,  Wydaje się, że  ... , Ale nowe odkrycie skamieniałości sprzed 250,8 miliona lat w regionie Guizhou w Chinach sugeruje,  ..... , Wcześniej sądzono, że  .... ,

Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn wymierania permskiego, .... ,  Pyły i gazy wydzielane podczas erupcji wulkanów mogły spowodować ..... , Niektórzy naukowcy uważają, że wymieranie permskie mogło być spowodowane .... , Jednak brak jest jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej teorii. Prawdopodobne niektóre z tych czynników działały równocześnie  przyczyniając się do masowego wymierania.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika kam

Datowania węglem są

Datowania węglem są przekłamane, zatwierdzono je by udowodnić tezę Darwina, nie istniały żadne dinozaury, a odnajdywane kości to truchła smoków które istniały jeszcze w średniowieczu. Skąd legenda o smoku wawelskim, smoki w kulturze chinskiej? Świat ma nie wiecej lat niż znajdziesz w Biblii.

Portret użytkownika KittySlayer

Aby taki wniosek był

Aby taki wniosek był prawomocny, to konieczne jest stwierdzenie faktu, że po wymieraniu permskim a stwierdzeniem istnienia ekosystemu w tym miejscu (milion po wymieraniu) nic nie było.

Musieli by mieć próbki datowane pomiędzy wymieraniem a stwierdzeniem istnienia złożonego ekosystemu czyli próbki z 
powiedzmy np. 500k lat po wymieraniu permskim z tego miejsca stwierdzające, że tam nic nie ma (złożony ekosystem) i wtedy taki wniosek by był wiarygodny.

Założę się że takich badań/próbek nie ma dlatego ten śmieszny wniosek tych pożal się naukowców można sobie włożyć w 4 litery
i daruję sobie dosadniejsze określenie.

ps. pamiętajmy, że około 5% gatunków przeżyło i równie dobrze to co przebadali, to może być te 5% dlatego konieczne jest to o czym napisałem powyżej.

 

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Emeryt

Chyba was wiara w $$$$$$$

Chyba was wiara w $$$$$$$ opuściła jak myślicie że zostanę doktorem zapłacę wam 10 żyła i będę się notował!

Rozumiem że to sprawdzian na inteligencję, super pomysł. Jednocześnie informuję że przygotowałem już laptopa starego aby spenetrować czarny Internet bo po tej stronie tych bzdur już się czytać nie da! 10 złotych chcą chcą chcą! Wasz buk was opuścił!

Portret użytkownika Emeryt

Wielkich wymierań to było z 5

Wielkich wymierań to było z 5! Były czasy że było 2 kilometry lodu na całej planecie i były czasy że motyle były wielkości ptaków a nafufowcy czepnęli się dinozaurów bo NARÓD niczego innego nie ogarnia i te dobrze się od lat sprzedają!

Portret użytkownika syriues

Wielcy naukowcy znow nas

Wielcy naukowcy znow nas zaskoczyli ,ze nie wiedzą dlaczego. Wiedza mianowicie co jest w skamieniałej kupie. Bardzo madre posunięciem. No normalnie gratulacje. Skad sie ci ludzie biora i po co.moze po to by tacy Rothschildowie mieli posmiewisko z nas.Macie tu bydlo cos na wyobraznie.rzucaja nam ochłapy historii.No gratulacje.I ten zryw,ze nagle powstalo zycie znów w ciągu 1 milona lat.no a kto temu zaprzeczy. No kto ma wiekszy zaplecze substancji płatniczych. Niezly Monopol.Jaki widzimy teraz.

Portret użytkownika oswiecony77

https://www.youtube.com/watch

https://www.youtube.com/watch?v=b6kS-bArKAk   wielki wybuch  Jan Paweł II w 1996 r. w słowie do członków Papieskiej Akademii Nauk stwierdził, że jest ona „czymś więcej niż hipotezą”. „Zbieżność wyników niezależnych od siebie badań, nieplanowana ani nieoczekiwana, stanowi sama w sobie istotny argument na rzecz ewolucji” – podkreślił papież Polak.Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Podzielał on zdanie wyrażone przez Jana Pawła II. „Chrześcijański obraz świata jest taki, że świat w swoich szczegółach jest produktem długiego procesu ewolucji, ale na najgłębszym poziomie pochodzi od Logosu. Ewolucja odzwierciedla twórczą wolę Stwórcy oraz jego piękno i dobroć” –

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj