Teleskop Jamesa Webba odkrył skupiska gwiazd w odległych galaktykach

Kategorie: 

Źródło: JWST/NASA

Astronomowie uzyskali obraz skupisk gwiazd dzięki teleskopowi Jamesa Webba. O odkryciu informuje Uniwersytet Sztokholmski.

 

 

Obserwacji dokonano za pomocą soczewkowania grawitacyjnego, które jest spowodowane przez bliższe galaktyki. Te gromady galaktyk są tak masywne, że zakrzywiają promienie światła przechodzące przez ich centrum, tak jak przewidział to Einstein w 1915 roku. A to z kolei tworzy efekt szkła powiększającego i obrazy galaktyk tła są powiększone.

 

W rezultacie autorom udało się wykryć skupiska gwiazd w galaktykach w odległości ponad 8 miliardów lat świetlnych. Powstały, gdy wszechświat był młody, a jego wiek wahał się od jednego do pięciu miliardów lat. Zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba pokazują, że możemy teraz wykryć bardzo małe struktury wewnątrz bardzo odległych galaktyk i że możemy zobaczyć te gromady w wielu z tych galaktyk. W szczególności uzyskano obrazy gromady galaktycznej SMACS0723.

 

Pozwoli to naukowcom określić wpływ skupisk gwiazd na ewolucję galaktyk.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj