Naukowcy odkryli mikroby zjadające siarkę w miejscu erupcji wulkanu Tonga

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Biolodzy badali drobnoustroje, które osiedliły się w miejscu erupcji wulkanu Tonga. Zgłoszone przez University of Colorado w Boulder.

 

W 2015 roku na południowym Pacyfiku wybuchł podwodny wulkan, tworząc wyspę Hunga Tonga Hunga Ha'apai. Daje to naukowcom możliwość zbadania pierwszych mikrobiologicznych kolonizatorów nowo powstałej masy lądowej. Specjaliści pobrali próbki biologiczne na miejscu, spakowali je i wysłali na swoją uczelnię. Tam biolodzy przeprowadzili sekwencjonowanie DNA drobnoustrojów i przeanalizowali ich charakterystykę oraz skład gatunkowy.

„Tego rodzaju erupcje wulkanów występują na całym świecie, ale zwykle nie tworzą wysp. Mieliśmy niepowtarzalną okazję – wyjaśnia Nick Dragon, jeden z autorów pracy. „Nikt wcześniej nie badał mikroorganizmów we wczesnym systemie wysp”.

Badanie drobnoustrojów, które po raz pierwszy skolonizowały wyspy, daje wgląd w najwcześniejszy etap rozwoju ekosystemu, zanim pojawiły się rośliny i zwierzęta. „Myśleliśmy, że zobaczymy organizmy, które można spotkać podczas cofania się lodowca, czy sinice – bardziej typowe typy wczesnych kolonizatorów. Zamiast tego odkryliśmy unikalną grupę bakterii, które metabolizują siarkę i gazy atmosferyczne” – wyjaśniają autorzy. To sprawia, że ​​wyglądają jak drobnoustroje żyjące w gorących źródłach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj