Fauna Madagaskaru będzie mogła się odrodzić dopiero po 3 milionach lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Europejscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że odbudowa unikalnej fauny Madagaskaru, zniszczonej przez ludzi, przy braku interwencji człowieka, zajmie co najmniej 3 miliony lat. Wskazuje to na rosnące zagrożenie całkowitym załamaniem się wszystkich ekosystemów na wyspie. Praca została opublikowana w czasopiśmie Nature Communications. Wyniki zostały ogłoszone przez służby prasowe Holenderskiego Uniwersytetu w Groningen.

 

 

Wyspa Madagaskar jest częścią starożytnego superkontynentu Gondwana, od którego oddzieliła się ponad 150 milionów lat temu wraz z przyszłym półwyspem Hindustan i Antarktydą. Przez cały ten czas wyspa znajdowała się w całkowitej izolacji od innych kontynentów, w wyniku czego na jej terytorium ukształtowała się unikalna flora i fauna.

Wielu naukowców sugeruje, że pojawienie się człowieka na Madagaskarze około 2,5 tysiąca lat temu doprowadziło do zniknięcia dużej liczby gatunków dużych zwierząt i ptaków, które żyły na wyspie w przeszłości. Tradycyjnie obejmują one trzymetrowe słonie epiornis (Aepyornis maximus), niezwykle duże lemury leniwce olbrzymie (Archaeoindris), porównywalne wielkością do goryli, a także gigantyczne foss viverras i hipopotamy karłowate.

 

Uczeni stwierdzili, że całkowite odtworzenie unikalnej fauny Madagaskaru zajęłoby co najmniej 3 miliony lat, gdyby ingerencja człowieka w życie zwierząt na wyspie nagle całkowicie ustała. Naukowcy doszli do tego wniosku w trakcie analizowania historii ewolucji oraz pojawiania się i znikania ssaków, które żyły na wyspie, zanim została ona skolonizowana przez człowieka.

Naukowcy szczegółowo zbadali, jak i kiedy przedstawiciele wszystkich 250 badanych przez nich gatunków zwierząt pojawili się na Madagaskarze, z których trzy tuziny już wymarły, a kolejne 120 gatunków jest wymienionych w Czerwonej Księdze. Ta analiza pomogła naukowcom oszacować typowy czas pojawienia się, a także wzór rozmieszczenia wszystkich unikalnych gatunków nietoperzy, lemurów, gryzoni, owadożerców i innych ssaków żyjących na wyspie, których nie ma nigdzie indziej na Ziemi.

 

Korzystając z tych informacji, naukowcy oszacowali czas potrzebny do całkowitej odbudowy fauny Madagaskaru wraz z całkowitym zaprzestaniem interwencji człowieka w nadchodzących latach. Okazało się, że jest bardzo duży nie tylko według standardów człowieka, ale także według standardów ewolucji i geologii.

Co więcej, obliczenia holenderskich specjalistów wskazują, że dalszy postęp cywilizacji na Madagaskarze doprowadzi w nadchodzących dziesięcioleciach do całkowitego upadku wszystkich ekosystemów wyspy. W rezultacie wyginą dziesiątki gatunków zwierząt, a odbudowa unikalnych ekosystemów Madagaskaru zajmie nie trzy, ale 23 miliony lat.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj