Pasożyty wymierają i nikt nie wie dlaczego

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W drugim co do wielkości ujściu rzeki w Stanach Zjednoczonych naukowcy odnotowali masowe wymieranie morskich pasożytów. Naukowcy z University of Washington odkryli, że w ciągu ostatnich 140 lat, od 1880 do 2019 roku, liczba pasożytów w Puget Sound w stanie Waszyngton zmniejszyła się o 38% na każdy stopień Celsjusza wzrostu temperatury powierzchni morza. Oznacza to, że pasożytów jest o ponad 50% mniej. 

 

To badanie reprezentuje największy i najdłuższy zestaw danych na temat liczebności pasożytów na całym świecie, a wyniki są nawet gorsze, niż obawiali się konserwatorzy przyrody. Zmniejszenie liczby stworzeń korzystających z zasobów innych jest ogólnie uważane za dobrą rzecz.

 

Pasożyty to niewidzialne nici, które pomagają łączyć ze sobą sieci pokarmowe. Ponieważ wiele z tych zwierząt ma bardzo złożone cykle życiowe, wykorzystując żywicieli na różnych poziomach troficznych, zasadniczo cementują ekosystem i wzmacniają więzi ekologiczne między różnymi grupami.

 

Pasożyty są czynnikiem ewolucji. Jeśli przyjrzymy się relacjom w parach żywiciel-pasożyt, znajdziemy znaczne podobieństwo strategii z analogicznymi parami drapieżnik-ofiara. Zmuszając je w jakiś sposób do przystosowania się do ich obecności, pasożyt faktycznie stymuluje ewolucję żywiciela, a jego oddziaływanie jest bardzo wielopłaszczyznowe. Nie jest jasne, jak ekosystemy poradzą sobie bez ich wpływu.

 

Zgodnie z ostatnimi odkryciami w Puget Sound, pasożyty z trzema lub więcej żywicielami (nieco ponad połowa wszystkich badanych gatunków) okazały się szczególnie wrażliwe na ocieplające się wody. Straty pasożytów mogą dorównać lub nawet przekroczyć tempo masowego wymierania innych gatunków. Gdyby zaobserwowano taki sam stopień utraty wśród ssaków lub ptaków, natychmiast uruchomiłoby to środki ochronne, ale nie jest zwyczajem aby zwracać uwagę na pasożyty.

 

Artykuł naukowy na ten temat został opublikowany w PNAS.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Dziesięć lat temu   portal 

Dziesięć lat temu   portal  ZnZ   cytował  tych samych  pasożydów  którzy , wtedy  stwierdzili  że 

"Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Florydy w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem Thomasa Raffela z University of Auckland doszedł do wniosku, że w wyniku zmian klimatu pasożyty mają mniejsze rozmiary oraz są w stanie szybciej się rozwijać.

"Zmienność klimatu spowoduje, że pasożyty będą w stanie zarazić swoich gospodarzy z większą łatwością" mówi Raffel "Wierzymy, że to może prowadzić do pogorszenia zapadalności na niektóre choroby."

link https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/pasozyty-sa-bardzo-dobrze-przystosowane-zmian-klimatu

 

Admin  kiedy znudzi się wam , czyli :  redaktorom naczelnym  , redaktorom legerndarnym   i redaktorom  ułomnym  (patrz  inschtalator}   cytować  te framazony  związane  z nieprawdziwym  ociepleniem . Natomiast  nieprawdziwą  plandemią  jakoś mało się  zajmujecie  a o skutkach  dobrowolnych  szczepień  cicho tu  jak w  Wyborczej  czy innym chujostwie onecie.

O wojnie  nie wspomnę  bo to podobno  temat absolutnego  tabu , ukraina wygrywa   w wielkim stylu  i za chwikę na granicy Polsko Rosyjskiej  będzie  swieto pojednania  Słowiańskich narodów . Wielki styl  niepokonanej  mukrainy   to takie swoiste zawody  czyli bieg na orientację zachodnią   przez pola rzeki stepy  i płoty  graniczne  w kierunku  Europy - ostatni wygrywa !!

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika ​euklides

Nie ma przypadków, są tylko

Nie ma przypadków, są tylko znaki synchronizacji wszechświata. Nadchodzi kres ery pasożytów. Powraca Logos. "Będą wielkie znaki na ziemi", jak na dole tak na górze itd. Ja na miejscu patoli zaczął zaczął bym się bać, bo tylko ozdrowieńczy strach może ich uratować.

Portret użytkownika Endymion

Bardzo dobrze, że zwróciłeś

Bardzo dobrze, że zwróciłeś uwagę na tę metaforę:

Adin nie może napisać wprost: Emocje wkurw.onych społeczeństw i ich niezadowolenie, wraz ze wzrostem samoświadomości doprowadzają do wrzenia Swiata, czego boją się najbardziej pasoŻydy swiatowej sławy i te pomniejsze trollujące. Temperatura wzrasta, ten garnek niezadowolenia, że niby wolnośc i demokracja i wolny rynek; a tutaj dYmokracja kompradytorska, faszystowski totalitaryzm oraz jawna niewola.

TEN GARNEK WRZE! robi się gorąco, bo wybuchnie niczym wulkan i zmiecie pasoŻydów z naszej, bo nie ich ZIEMI!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj