Paleontolodzy obalili mit o dinozaurze z naddźwiękowym ogonem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Politechniki w Mediolanie odkryli, że diplodoki mogły poruszać ogonami z prędkością do 33 metrów na sekundę (ponad 100 kilometrów na godzinę), co jest sprzeczne z wynikami wcześniejszych badań, które sugerowały, że hipotetyczna struktura na czubku ogona diplodoka może poruszać się szybciej niż prędkość dźwięku (340 metrów na sekundę). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

 

 

Diplodoki to duże roślinożerne dinozaury z długimi szyjami i ogonami, których używały do ​​ochrony przed drapieżnikami i/lub do walki z krewnymi. Autorzy modelowali ruchy ogona dinozaura, korzystając z danych z pięciu skamielin. Ogon modelu ma długość ponad 12 metrów, ważył 1446 kilogramów i składał się z 82 cylindrycznych kręgów.

 

Maksymalna prędkość podczas poruszania ogonem po łuku wynosiła 33 metry na sekundę, czyli ponad dziesięciokrotnie wolniej niż prędkość dźwięku.

 

Ponadto ogon diplodoka po prostu pękłby podczas rozwijania prędkości naddźwiękowej. Naukowcy powtórzyli symulację, ale ze strukturami na końcu ogona, które mógł mieć dinozaur. Pierwsza struktura składała się z segmentów skóry i keratyny, druga składała się ze splecionych włókien keratynowych, a trzecia składała się z tkanek miękkich. Żaden z projektów nie pomógł ogonowi diplodoka wytrzymać prędkości do 340 metrów na sekundę.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika heniek1

te wojowniku

te wojowniku
a gdzie walczyłeś ?
call of duty
arma 3
Battlefield
czy po prostu zwaliłeś gruszkę w na znak protestu przeciwko okrągłemu stołu ?
uchyl rąbka tajemnicy

Portret użytkownika Endymion

Z nudów, bo tutaj nic się nie

Z nudów, bo tutaj nic się nie dzieje, zacząłem liczyć literówki. Ja w komentarzach piszę więcej niż jest w artykułach. Moje komentarze są moje i tylko moje, a artykuły w większości przekopiowane/przetłuamczone przez google. Wniosek jest smutny.. muszę ubrać się w czarny garnitur i płaszcz, ciemne okulary i odwiedzić Admina z synkiem, aby po dobroci portal oddali, albo zaczęli pisać z sensem, czyli krytykując cytowanych naukoFców i najabardziej głupich trolli wyeliminowali z portalu. Taki Emel jako troll portalowy to klasa sama w sobie, każdy wie kim jest, ale przyjemność popisać sobie, ale taki Zorro, nie ch na Onet spada, albo do obory do rodzicó gnój uklepywać. Ja tam niektórych trolli nawet lubię i czasem toleruję, ale z kilkoma jest przesada, nic nie wnoszą do dyskusji. Byłem adminem w kilku portalach, wiem jak to wygląda od zaplecza. Byłem Leaderem w wielu grach klanowych. Obecnie gram tylko w Clash Royale, moim zdaniem najlepsza gra na telefon. Takie szachy bardzo rozwinięte o figury i grafikę. Od roku jestem uzależniony od tej gry i poświęcam codziennie 30min(w odstępach) mojego życia.. wiem  że to marnowanie swe gożycia, ale to mniej niż trwa głupi serial w TV. Przez to pomijam literki na forum, bo gram, rozmawiam przez telefon na słuchawce, słucham czegoś na youtubie i w tym czasie pisze tutaj na forum.. Gdy 11 lat temu zostałem blogerem na NE, spuszczałem się jak dzieciak nad formą i treścią. Notkę pisałem dwa dni i trzeci ją korygowałem pod względem ortografii i interpunkcji, jakbym miał zasłużyć na 5+ u pani nauczycielki, hehe. Mam teraz wyje.ne. Przekaz języka i jego podstawowa cecha i przydatność, to komunikacja. Pisze do inteligentnych osób, które z kontekstu, gdy przeinaczę, czy nie wpiszę literki rozumieją sens mojej wypowiedzi. Oczywiście, źle wklejony przecinek, może zienić całe znadnie, ale wypowiedź jest na tyle długa, że średnio rozgarnięta małpa porodzi sobie z tym. Jak widzicie, ja dużo piszę, gdybym iał czytać to i analizować pod względem ortograficznym, stytlistycznym, interpunkcyjnym, gramatycznym, to by mi życia nie starczyło, analizuję moje teksty pod względem logicznym i światopoznawczym. Jak za sto lat dożyję emerytury i nie będzie już dostępna od 150 roku życia, to będę miał czas, napisze ksi,ażkę, anawet na dwie mam pomysł i wtedy będę miał czas spuszczać się nad formą ponad treścią, a obecnie tak na szybko, treść jest ważna,, a jest zrozumiała. Taki jestem, nie będę przepraszał.. ponoć tłumaczy się winny (nie mam "M" na klawiaturze, przycisku, więc dotykowo nie zawsze dzaiła) wyjeba..ne mam.

Rolnik, robotnik, policjant i żołnierz ma prawo kiedyś stanąc przy mym boku, tak jak teraz dostać wpierdol..

Euklides promuje anarchię, ale jak ja z kilkoma kolegami przyjdziemy go zabić, zabrać wszysto, to pierwszy zadzwoni po systemową policję! bo kto go obroni? koledzy anarchiści? hehe

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika heniek1

żaden normalny facet nie jest

żaden normalny facet nie jest w stanie przeczytać tyłu bredni co tam wypisujesz a co dopiero napisac
ja się poddałem po 3 cim zdaniu
ty musisz być gej nieutulony w uczuciach przepełniających twoja gejowska duszę pełną miłości do hetero kolegi z pracy
zrób mu sekretnie zdjęcie rozbierz go photoshopem i zanim zaczniesz pisać to zwał gruszkę posty będą krótsze

Portret użytkownika Endymion

sTallinn.. NO I PO CO TO? jak

sTallinn.. NO I PO CO TO? jak wiem, że to ty..

O gejach najwięcej mówią geje, tak samo jak o antysemityźmie żydzi.

Do policji biorą po maturze i płacą tyle netto, co nauczycielowi brutto, a na fermie trolli nie matura, a chęć szczera zrobi z ciebie oficera..

Trollu, jesteście najwększą zakałą Polski. Udeżacie z partyzanta.. taki MorawIcek przynajmniej kłamie pokazując swoją gębę.

Kto ci każe czytać mnie? Ja nie pisze dla ciebie.. idź poczytać ONET i WP..

Gej to podług ciebie obraza, to określenie stosowano w gimbazie, więc zdradza twój wiek.. młode pokolenie źle wykształcone, nie potrafi czytać, tylko ogląda zdjęcia i filmiki. Za to masz do mnie pretensje?? Coraz słabsi jesteście.. żal.pl

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

To, że z henkiem jesteście

To, że z henkiem jesteście spedalo.nymi trollami i uważacie się za dwuch kretynów, którzy jako jedyni mnie czytają, to mój problem, czy twój? Nic mądrego ze swoim partnerem łóżkowo trollowym nigdy nie wnieśliście do dyskusji na tym portalu. Ja tutaj jestem kilka lat, a wy ananimy niezalogowane tylko gówne.m potraficie obrzucać. To nie jest iejsce dla was, a ja tutaj jestem u siebie w domu. Dyskutuję od lat z wieloma, mamy czasem różne zdania, ale to jest konstruktywne.

Wy jesteście małolatami ze wsi, bez wykształcenia i wiedzy. Słoma z butów wystaje i obornikiem śmierdzicie (człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z niego nigdy), słoma wam z butów wystaje, nawet z tych nowych białych adidasów, do tego jedteście pedałami. Co najśmieszniejsze, wszystkie swoje przywary podśwaidomie odrzucacie i przypisujecie w koło innym lecząc swoje kompleksy.. 

Nie chcesz, nie czytaj, ale pamiętaj jedno, że trolle nie zostaną wpuszczone do bunkra Billa i jako pierwszych dopadnie was gniew ludu.. co ma wisieć nie utonie i nie pisz do nie więcej, bo mam alergię na zadaniowców o ilorazie inteligencji niższym od mojego psa.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Endymion

"Nie wiem tylko czy z

"Nie wiem tylko czy z połykiem, czy bez?" o to należy zapytać Freda, czy każe Heńkowi połykać?

Te trolle są jak ten rabin, co to w nocy napisał na synagodze "jude raus" i dzwoni na policję z wielkim ajwaj, że antysemitnicy są w koło..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika heniek1

buhaha

buhaha
naprawdę się przejął
wiedziałem że jest uczuciowy
hłe hłe hłe
no ten tego jak to gej
buhaha
gej to wcale nie obraza tylko
stwierdzenie stanu
wyjasnienie wrażliwości duszy
uczuciowości
empatii
miłości
i ssania kutasa
nie ma w tym nic złego

Strony

Skomentuj