Na Ziemi wciąż żyją stworzenia starsze od dinozaurów

Image

Źródło: Kadr z Youtube/ wikipedia

Triopsy, czyli krewetki kijanki, żyją na naszej planecie od czasów dinozaurów, odkryli to amerykańscy naukowcy. Ich jaja mogą leżeć uśpione w glebie przez dziesięciolecia, dopóki nie wystąpią wystarczające opady deszczu.

 

Triopsy żyją na Ziemi od 550 milionów lat. Można je zobaczyć np. w Arizonie (USA), w Rezerwacie Stanowym Wupatki. Jedno z ostatnich spotkań z tymi rzadkimi stworzeniami miało miejsce niedawno. Zostały sfilmowane przez 29-letniego Adara Leibovicha podczas inspekcji skał na pustyni. Zauważył kilka dziwacznych trójokich stworzeń w kałuży i sfilmował je. Potem opowiedział o swoich wrażeniach na swojej stronie w jednej z sieci społecznościowych.

 

Według niego jaja triopsów mogą pozostawać w stanie uśpienia przez wiele lat. Ale gdy tylko woda dotknie jajka, uaktywnia się i wykluwa się kijanka. Następnie rośnie do stanu dorosłego w nieco ponad tydzień. Następnie rozmnaża się i składa więcej jaj, aby powtórzyć cykl.

Image

Triops to po grecku trójoki. Te stworzenia mają dwoje dużych oczu złożonych i jedno małe pośrodku z fotoreceptorami, które pomagają wychwytywać światło. Nazywa się je krewetkami kijankami ze względu na ich długie ogony i skorupę przypominającą hełm.

Image

Wygląd triopów niewiele się zmienił w porównaniu ze skamielinami ich odpowiedników pochodzącymi z okresu dewonu - między 419 mln a 359 mln lat temu. To ponad 100 milionów lat przed pojawieniem się dinozaurów na Ziemi. W dzikiej przyrodzie triopsy można zobaczyć dość rzadko, więc każdy przypadek jest interesujący.

0
Brak ocen

Naukofcy zbadali kości dinozaurów-oficjalnie mają kilkdziesiąt milionów lat, ....a nieoficjalnie kilkadziedziąt tysięcy lat.....ciekawe co???

0
0