Amatorzy pomogli astronomom zidentyfikować prawie ćwierć miliona galaktyk

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie biorący udział w ogromnej misji mapowania galaktyk zrekrutowali ponad 10 000 naukowców-amatorów w 85 krajach do ich poszukiwań. Teraz mają nadzieję znacznie zwiększyć liczbę ochotników do unikalnego projektu, który po raz pierwszy może ujawnić naturę ciemnej energii.

 

Projekt badawczy HETDEX (Hobby-Eberly Telescope Dark Energy Experiment) został uruchomiony w McDonald Observatory w Austin. Realizowany jest przy pomocy wolontariuszy biorących udział w programie Badacze Ciemnej Energii.

 

Za pomocą smartfona lub komputera wolontariusze pomagają zawodowym astronomom znajdować odległe galaktyki. Od czasu uruchomienia programu Dark Energy Explorers w lutym 2021 r. zidentyfikowali oni około 240 000 galaktyk. To prawie jedna dziesiąta liczby galaktyk, które naukowcy spodziewają się znaleźć podczas badania obszaru nieba o wielkości około 2000 księżyców w pełni.

 

„Odkrywcy Ciemnej Energii” korzystają z platformy Zooniverse. Po krótkiej odprawie ochotnicy oglądają obrazy astronomiczne i decydują, czy obiekty, które widzą, to galaktyki, czy przypadkowy szum. Celem programu jest stworzenie największej trójwymiarowej mapy kosmosu, w pełni skoncentrowanej na galaktykach we wczesnym wszechświecie, aby pomóc w badaniu ciemnej energii.

 

Dzięki tym badaniom naukowcy chcą dowiedzieć się, czy ciemna energia zmienia się w czasie, czy też jest stała. Uważa się, że co najmniej dwie trzecie wszechświata składa się z ciemnej energii. Zrozumienie, jak zachowuje się ciemna energia, jest ważnym pierwszym krokiem w kierunku ustalenia, czym dokładnie jest, ale astronomowie potrzebują ogromnej próbki odległych galaktyk do zbadania, aby obserwować ciemną energię w działaniu.

 

HETDEX to szeroko zakrojony przegląd ponad miliona odległych galaktyk przy użyciu jednego z największych teleskopów optycznych na świecie, 11-metrowego teleskopu Hobby-Eberle w McDonald Observatory w zachodnim Teksasie.

 

Wolontariusze badają obrazy za pomocą HETDEX, pomagając astronomom skrócić czas poświęcany na to zadanie o 90%. W ten sposób profesjonaliści mogą skoncentrować się na najbardziej złożonych klasyfikacjach.

 

Do tej pory zidentyfikowanie 247 000 galaktyk zajęło ochotnikom 3,75 miliona kliknięć. Każda kandydująca galaktyka jest testowana przez około 15 osób, aby poprawić dokładność.

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Na odpowiedni uniwerek się

Na odpowiedni uniwerek się proszę udać, do obserwatorium albo na specjalistyczne forum, to będziesz miał wszystko wyjaśnione... 
Ja nie czuję się zobowiązany wyjaśniać czegokolwiek komuś kto i tak do wiadomości nie przyjmie niczego, co burzy jego czerodziejskie pojęcie o świecie... Poza tym, nie jestem dostatecznie kompetentny by to dokładnie wyjaśnić, ale też nie muszę być... Ja nie walczę z oczywistymi oczywistościami typu kulistość Ziemi czy istnienie ciał niebieskich i galaktyk Głupek
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika emel

Szkarłatny wrote: czy nie

Szkarłatny wrote:
czy nie gryzie się to z prawem odwrotnych kwadratów?
Nie gryzie. Dlaczego miałoby?

Szkarłatny wrote:
jak to jest ze księżyc nie jest oświetlony zaslaniając ziemię
Dokładnie tak samo, gdy na Ziemi czasami można obserwować nocą wschód lub zachód Księżyca blisko pełni*. Czyli gdy (w twojej lokalizacji) nieoświetlona powierzchnia Ziemi zasłania oświetlony Księżyc. Albo chyba nawet tej nocy można zaobserwować zachód Jowisza, podobne zjawisko. Co do tego nagrania: sama kapsuła Orion jest oświetlona, ale znajduje się wysoko ponad jeszcze nieoświetloną powierzchnią Księżyca. Zamiast słuchać jakichś filmików robionych przez nieuka i bezkrytycznie przyjmować jego rewelacje, mógłbyś poświęcić ten czas na naukę.

 

* tutaj ilustracja tego zjawiska: kadr ze strony wirtualnego planetarium: https://stellarium-web.org/. Lokalizacja to okolice Warszawy. Datę i godzinę widać:

 

Portret użytkownika Szkarłatny

Jak zawsze dremel wierci dużo

Jak zawsze dremel wierci dużo i nie na temat, jak byś zobaczyl filmik z linku to rozumial byś o co pytam a tak tylko znowu wyszedleś na glupka, a z prawem odwrotnych kwadratów też nie masz racji, nasze sloneczko jest oddalone od ziemi wedlug wszych klamstw 8 minut świetlnych a ja pytalem o obiekty oddalone o miloony i miliardy lat , niewielka różnica co? Trzeba mieć wyobraźnię ameby takiej jak ty, ogarnij prawo odwrotnych kwadratów a potem się wypowiadaj

Portret użytkownika emel

Szkarłatny wrote: a z prawem

Szkarłatny wrote:
a z prawem odwrotnych kwadratów też nie masz racji, nasze sloneczko jest oddalone od ziemi wedlug wszych klamstw 8 minut świetlnych a ja pytalem o obiekty oddalone o miloony i miliardy lat
I co z nimi? Dlaczego miałyby być niewidoczne? 

Szkarłatny wrote:
ogarnij prawo odwrotnych kwadratów a potem się wypowiadaj
Ogarnij pojęcie "moduł odlegości", zanim w tym temacie coś napiszesz.

Szkarłatny wrote:
 jak byś zobaczyl filmik z linku to rozumial byś o co pytam
Wiem, o co pytałeś: "jak to jest ze księżyc nie jest oświetlony zaslaniając ziemię, widziane z sondy orion?". Wyjaśniłem: na filmiku z linku widać zachód Ziemi nad Księżycem. Pokazałem ci, że podobne zjawisko można obserwować na Ziemi, tylko odwrotnie: zasłanianym obiektem jest Księżyc (albo Jowisz), a nie Ziemia, a zasłaniać go może powierzchnia Ziemi, a nie Księżyca. Odwrotnie niż pokazałeś na załączonym video. Zamiast patrzeć w youtuba popatrz w niebo czasami, a i do książek nie zaszkodzi.

Portret użytkownika Arek Bałajczyk

Brawo profesorze emel

Brawo profesorze emel brawórowo, merytorycznie a przede wszystkim naukowo pan ich roztrzaskał.

Ja jak do szkoły chodziłem, jednak w prawdzie książek nie czytałem, ale za to zwsze pani słuchałem , a pani książki czytała i na wysokie studia chodziła. Byłem pewny że ona przekazuje naukowe informacje.

Telewizje się ogląda od małego i często naukowe programy , a nie jakieś tam bajeczki z internetu. Pamiętam jak byłem mały telewizor to był dla nas w domu jak ołtarz w kościele Smile

Dla tego dziś wiem co trzeba myśleć, gdyż nie możemy popadać w teorie spiskowe, skoro od dziecka uczyli nas inaczej, a tu nagle w internecie naroiło się od spiskowców.

Zawsze jak czytam pana profesorze emel, komentarze, wtedy moja wiara w naukę rośnie niczym weselny balon.

Portret użytkownika SurvivorMan

Nic... Zliczam was dla beki

Nic nie zrobię... A co mam zrobić... Zliczam was zwyczajnie dla beki, bo to idealny artykuł by to zrobić ROFL
A pupili systemu to sobie szukaj w niedzielę przy pokościelnym obiadku, cierpiący na dychotomię myślenia Panie Oświecony Dirol
Nic o mnie nie wiesz Głupek

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj