Brytyjscy naukowcy wyhodowali „oczy w probówce”

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Lekarze stworzyli organelle siatkówki z komórek macierzystych pozyskanych zarówno od osób zdrowych, jak i od pacjentów cierpiących na dziedziczną głuchoślepotę. Pozwala to lepiej zrozumieć, jak rozwija się degradacja siatkówki i daje nadzieję na rozwój metod leczenia genetycznych wad wzroku.

 

Naukowcom z University College London udało się uzyskać organelle oka z komórek skóry dawcy. Takie modele pełnoprawnego narządu „in vitro” pozwolą na badanie ciężkich zaburzeń widzenia.

 

Artykuł profesor Jane Sowden i współpracowników został opublikowany w Stem Cell Reports.

 

W ostatnich latach lekarze nauczyli się, jak uzyskiwać organelle z wielu różnych tkanek i narządów, w tym nawet z mózgu i związanych z nim muszli ocznych. Teraz siatkówka została dodana do tej listy. Do jej stworzenia wykorzystano komórki skóry zamienione w indukowane komórki pluripotencjalne. Takie komórki macierzyste mogą przekształcić się w dowolne dojrzałe i wyspecjalizowane komórki. W opisanym przypadku naukowcy uzyskali z nich światłoczułe pręciki i zdołali zorganizować struktury podobne do siatkówki oka.

 

Autorzy planują wykorzystać te organoidy do badania zespołu Ushera, ciężkiej choroby genetycznej, która powoduje głuchotę i zwyrodnienie siatkówki, prowadzące ostatecznie do głuchoślepoty. Naukowcy uzyskali już modele siatkówki zarówno od zdrowych dawców, jak i od pacjentów z tym zespołem, niosących odpowiednie „niewłaściwe” DNA. Teraz naukowcy zamierzają porównać ekspresję swoich genów, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do pogorszenia wzroku u pacjentów.

 

Już pierwsze eksperymenty wykazały, że w rozwój tego procesu zaangażowane są komórki Mullera, które wspomagają pracę siatkówki. U osób z zespołem Ushera komórki te charakteryzują się nieprawidłową odpowiedzią na stres i zaburzonymi mechanizmami wykorzystania białek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

Ogólnie to świetnie tylko że

Ogólnie to świetnie tylko że gdyby nie fakt że jest masa ludzi którzy są przeciwni wykorzystywaniu komórek macierzystych (bo teoretycznie jest to nie etyczne) to nasza medycyna byłaby dziś o wiele bardziej zaawansowana. Skoro już doszliśmi do momentu gdzie sporo ludzi jest za aborcją to wykorzystanie zarodkowych komórek macierzystych w medycynie powinno być naturalnym kolejnym krokiem w końcu występuje tu zbieżność interesów. A wystarczyłoby ich użyć i moglibyśmy się pożegnać na dobre z wieloma chorobami, a nawet do pewnego stopnia wyeliminować starzenie się.

Skomentuj