Odkryto, że Ziemia potrafi sama regulować globalny klimat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy udowodnili, że nasza planeta posiada mechanizmy geologiczne, które chronią jej klimat przed katastrofami.

 

Ziemia przeszła wiele burzliwych czasów: nasza planeta miała okresy globalnego wulkanizmu, epoki zlodowacenia, gwałtowne wzrosty i spadki strumieni promieniowania słonecznego. A jednak przez ostatnie 3,8 miliarda lat życie na naszej planecie nadal ewoluowało. Naukowcy podejrzewali, że Ziemia ma jakiś „bezpiecznik”, który utrzymuje klimat w zakresie nadającym się do zamieszkania. Ale do niedawna naukowcy nie mogli udowodnić jego istnienia.

 

Czym jest to „narzędzie” i jak działa, odkryli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Potwierdzili, że planeta posiada tak zwany mechanizm „stabilizującego sprzężenia zwrotnego”. Mechanizm ten działa od setek tysięcy lat, powoli, ale nieuchronnie odsuwa klimat Ziemi od krawędzi przepaści, w której życie nie może się już ponownie pojawić.

 

Naukowcy uważają, że to sprzężenie zwrotne opiera się na zjawisku geologicznym zwanym wietrzeniem krzemianów. Jest to powolny, ale ciągły proces obejmujący szereg reakcji chemicznych zachodzących w skałach krzemianowych. „Wyciągają” dwutlenek węgla z atmosfery, „zakopując” go w skałach osadowych na dnie oceanu. Eksperci od dawna zwracają uwagę na ważną rolę wietrzenia krzemianów w regulowaniu obiegu węgla na Ziemi.

 

Tym mechanizmem może być geologicznie stała siła, która utrzymuje stężenie dwutlenku węgla w atmosferze na poziomie akceptowalnym dla istnienia życia. W konsekwencji globalne temperatury są „pod kontrolą” Matki Ziemi. Wyjaśnijmy, że pomysł ten istnieje od wielu lat, ale jak dotąd nie ma bezpośrednich dowodów na to, że takie sprzężenie zwrotne działa nieprzerwanie przez miliony lat. Teraz naukowcy z MIT zastosowali analizę matematyczną, aby odkryć wzorce w danych paleoklimatycznych z ostatnich 66 milionów lat. Zespół badawczy przeszukiwał zbiór danych pod kątem pewnych powtarzających się zjawisk, które utrzymywałyby globalne temperatury w zakresie nadającym się do zamieszkania przez tak długi czas.

 

Tak więc naukowcy odkryli, że naprawdę istnieje stały wzór. Temperatura na Ziemi może wahać się przez pewien czas, krytycznie rosnąć lub spadać, ale potem nieuchronnie się stabilizuje jakby ktoś pilnował równowagi. Proces stabilizacji temperatury jest bardzo powolny bo trwa setki tysięcy lat. Czas ten pokrywa się z tym, jak długo według naukowców trwa wietrzenie krzemianów.

 

Jest to pierwsza praca, w której dowody potwierdzają istnienie takiego stabilizującego sprzężenia zwrotnego. Badanie zostało opublikowane w Science Advances.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny

Nie przyszło ci do głowy że

Nie przyszło ci do głowy że cywilizacja przedpotopowa zaorała się sama swoją megalomanią? Są dowody na wojny "atomowe" i niszczycielskie bronie w przeszłości.Bóg dał nam wolną wolę a co z nią robimy często wraca do nas rykoszetem. Święte księgi zostały napisane długo po katakliźmie więc i treść w nich zawarta dostosowana jest do świadomości zdziczałych ocaleńców.

Portret użytkownika Endymion

Biegun południowy i ściana

Biegun południowy i ściana lodu okalająca Ziemię, to jest dopiero majstersztyk, który różne Koperniki jak Ty ukrywają..

Są projektory wieszane na łóżeczko dla niemowlaka wyświetlające ruszające się gwiazdki na suficie.. ty jesteś takim dzieckiem zindoktrynowanym, które wierzy w to co widzi i jest okraszone komentarzem osoby, któej ufa mamy/naukofca, czy innego telaVizyjnego autorytetu. Moż na zrobić doktorat z obliczeń prędkości gwiazd na suficie, ale to będzie tylko projekcja na suficie.. i tak nie zrozumiesz Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Kolejny zważony, zmieżony i

Kolejny zważony, zmieżony i zakwalifikowany; Znakiem Welesa chcesz się tylko uwiarygodnić, tak jak tacy co przyjmują nick "Prawdziwy Polak".

Nie wychodzisz swoim horyzontem myślowym poza narzuconą indoktrynację, dla niepoznaki zwaną edukacją..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ​euklides

Dostali istnego pierdolca z

Dostali istnego pierdolca z tym CO2 i ocipieniem klimatu. Tak to jest jak człowiek nie zajmuje się czymś pożytecznym, tylko pasożytuje na zdrowej tkance. Takiemu pasożytniczemu osobnikowi zaczyna się kotłować w bani i wyszukuje problemy zastępcze by oddalić od świadomości myśl, że jest się kim się jest - bezużytecznym robactwem.

Strony

Skomentuj