Setki tysięcy ton bakterii dostało się już do środowiska z topniejących lodowców

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Podczas topnienia lodowców uwalniane są setki tysięcy ton bakterii. Do takiego wniosku doszli naukowcy projektu naukowego "Znikające lodowce". Naukowcy uważają, że przebudzone mikroorganizmy mogą zarówno wzbogacić ekosystemy, jak i okazać się niebezpiecznymi patogenami.

 

 

Naukowcy zebrali powierzchniową wodę topniejącą z ośmiu lodowców w Europie i Ameryce Północnej, a także z dwóch miejsc na czapie lodowej Grenlandii. Znaleźli dziesiątki tysięcy drobnoustrojów w każdej kropli pobranego płynu. Dane pozwoliły im oszacować, że wypłukiwane bakterie i glony będą wytwarzać średnio 650 000 ton węgla rocznie w ciągu następnych 80 lat na półkuli północnej.

 

Szacunek ten zakłada kontynuację umiarkowanego wzrostu emisji CO2. Jeśli zmniejszy się emisje dwutlenku węgla, a globalne ocieplenie i topnienie lodu zostaną spowolnione, masa uwalnianych drobnoustrojów zmniejszy się o około jedną trzecią.

 

Naukowcy zauważyli, że mikroorganizmy z topniejącego lodu mogą przynieść korzyści lokalnym ekosystemom i dostarczyć użytecznych cząsteczek, które mogą pomóc w tworzeniu nowych antybiotyków. Jednocześnie nie można wykluczyć możliwości pojawienia się niebezpiecznych patogenów.

 

Nie mamy wystarczających danych, aby zrozumieć wartość i zagrożenie ze strony tych organizmów. Nie wiadomo czy „patogen zagłady” wyłoni się z topniejących lodowców. Miejmy nadzieję, że takie prawdopodobieństwo jest bardzo małe, ale niewątpliwie jest niezerowe. Musimy więc lepiej zrozumieć te drobnoustroje i byc w pogotowiu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

No spoko tyle tylko że to nie

No spoko tyle tylko że to nie są jakieś nowe obce bakterie tylko takie które istniały od dawna z tą różnicą że nie zdążyły nabrać odporności na antybiotyki. Zresztą przeżyliśmy już wiele epidemii więc przeżyjemy i to.

Portret użytkownika mateusz

Lodowce cały czas się topią i

Lodowce cały czas się topią i odbudowy wuja, tak jest od milionów lat są lata mniejszego i większego topienia to są cykle. Prawdo podobnie około 100 milionów lat wstecz na ziemni była rozwinięta cywilizacja gadzia teraz jest ssaków. Uważam że to są cykle. Po nas przyjdą inni.

Portret użytkownika axell69

mamy się bać   czy o co

mamy się bać   czy o co chodzi w tym   gównie ?? które same w sobie  nie ma wystarczających danych  by tym samym  potwierdzać to  ze tekst ten  nie nadaje sie nawet jako papier do dupy , tak  do dupy, ale ,  w , zalezności , i  czyjej .

Indoktrynacja  na metodę  kija  i łoma trwa ,  marchewkę zabili  już dawno temu  zieloni  i rozpowszechniacze tandetnej  propagandy 

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Endymion

bo to takie srutututu, pęczek

bo to takie srutututu, pęczek drutu.  Bakterie wytworzą ponad 1% węgla, który wydobywa się w Polsce.. problem jest gdzie indziej, należy pomyśleć nad przywilejami i emeryturami dla tych bakterii, aby górnicy nie obrazili się, że nie ma równouprawnienia..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Jakoś górnik nie protestuje,

Jakoś górnik nie protestuje, że dostawca pizzy nie ma jego przywilejów. Praca kierowcy jest bardziej niebezpieczna od pracy górnika. Ile jest wypadków na ulicy, a ile w kopalni? Powiedzą, że zostań górnikie, a ta tylko po znajomości,, W KGHM związki wywalczyły dziedziczenie stanowiska.. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj