Paleontolodzy odkryli, co spowodowało rozprzestrzenienie się starożytnych roślin wodnych na lądzie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Susza spowodowała zmianę układu naczyniowego roślin, umożliwiając im rozprzestrzenienie się po całej planecie. W czasopiśmie Science opublikowano badanie przeprowadzone przez paleontologów z Uniwersytetu Yale.

 

 

Pierwsze rośliny, które pojawiły się na lądzie, rosły na wilgotnych obszarach w pobliżu stawów i rzek. Następnie, około 400 milionów lat temu, „zazieleniły” całą planetę. Jednak naukowcy nadal nie mogą zrozumieć, co spowodowało ten proces. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zespół naukowców zbadał strukturę układów naczyniowych współczesnych roślin i skamielin. 

 

Jak się okazało, kiedy rośliny zaczynają wysychać, pęcherzyki powietrza utknęły w ksylemie - tkance przewodzącej wodę - i blokują ruch wody. Cylindryczne systemy naczyniowe najwcześniejszych roślin lądowych początkowo dobrze im służyły w siedliskach bliskowodnych. Ale kiedy przeniosły się na ląd z mniejszymi zasobami wody, rośliny stanęły przed problemem opisanym powyżej. Aby temu zaradzić, wczesne rośliny lądowe zmieniły pierwotny cylindryczny ksylem na bardziej złożony, co pomogło zapobiec rozprzestrzenianiu się pęcherzyków powietrza.

 

Istnieje dobry ewolucyjny powód tej zmiany. Stało się tak z powodu suszy. Za każdym razem, gdy zmienia się kształt układu naczyniowego, roślina staje się bardziej tolerancyjna na suszę. Tylko stała obecność suszy w tym okresie mogła spowodować, że rośliny skomplikowały formę i zaludniły całą planetę.

 

Zmiany te nastąpiły dość szybko, jak na standardy ewolucji, w ciągu około 20-40 milionów lat. Zdaniem naukowców ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych gatunków roślin, które lepiej zniosą suszę spowodowaną zmianami klimatycznymi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklide⁣s

Zdaniem naukowców ich

Zdaniem naukowców ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych gatunków roślin, które lepiej zniosą suszę spowodowaną zmianami klimatycznymi.

Im cieplej tym mniej susz, bo raz, że parowanie jest szybsze, a dwa, że ciepła atmosfera jest w stanie przetransportować więcej wilgoci. Parodia te dzisiejsze czasy, prymitywy udają królów, a debile udają naukowców.

Portret użytkownika euklide⁣s

Bajki z mchu i paproci....

Bajki z mchu i paproci.... Prawda jest taka, że planeta była kiedyś znacznie mniejsza i oceany pokrywały ją całą. Potem w miarę gdy pęczniała lądy stopniowo wylaniały się spod lustra wody, a wraz z nimi na powierzchię wychodziło życie.

Portret użytkownika euklide⁣s

A jak mam to niby dzbanku

A jak mam to niby dzbanku pokazać na tym ch..m modelu 3D? Milion razy pokazywałem co i jak, no, ale że jesteś ograniczony umysłowo to sobie tego nie przyswoiłeś, więc teraz poszukaj sobie materiałów edukacyjnych sam. Grafikę 3D umiałeś znaleźć, więc jest cień szansy, że sobie poradzisz.

Skomentuj