Chińscy naukowcy odkryli nową prawdopodobną przyczynę wyginięcia dinozaurów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chińscy naukowcy odkryli, że stały spadek różnorodności dinozaurów nastąpił pod koniec okresu kredowego, badając skamieliny jaj dinozaurów.

 

Eksperci z państwa środka doszli do wniosku, że taki spadek osłabił zdolność dinozaurów do przystosowania się do wstrząsów ekologicznych spowodowanych poważnymi klęskami żywiołowymi, co ostatecznie doprowadziło do ich wyginięcia. Naukowcy nigdy nie przestali szukać przyczyny wyginięcia dinozaurów, jednego z najciekawszych gatunków paleontologicznych dla społeczeństwa. Zwierzęta te pojawiły się w późnym triasie, 235 milionów lat temu, i żyły na Ziemi aż 170 milionów lat, ale zniknęły 66 milionów lat temu.

 

Najbardziej znana z różnych hipotez wyginięcia dinozaurów obejmuje czynniki pozaziemskie, takie jak uderzenie asteroidy, a także czynniki ziemskie, takie jak masywne erupcje wulkanów w indyjskich pułapkach na Dekanie. Wszystkie te hipotezy wiążą się z ważnymi wydarzeniami geologicznymi.

 

Tymczasem, ponieważ dinozaury były zwierzętami jajorodnymi, a sukces wylęgu bezpośrednio determinował dobrobyt populacji dinozaurów, badania nad jajami dinozaurów, głównym nośnikiem rozwoju dinozaurów na Ziemi, mogą odzwierciedlać informacje o paleoekologii, w której żyły dinozaury. Seria badań naukowych nad jajami i legowiskami dinozaurów w basenie Shenyang w prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach, przeprowadzona przez chińskich naukowców, dostarczyła nowego wglądu w tajemnicę wyginięcia dinozaurów.

 

Zespół badawczy zebrał ponad 1000 próbek jaj dinozaurów i skorupek jaj od trzech gatunków zakopanych in situ w późnokredowej sekcji basenu Shenyang. Jaja dinozaurów i niewielka liczba kości dinozaurów zebranych z tego regionu pokazują, że różnorodność dinozaurów w basenie była wówczas na stosunkowo niskim poziomie.

 

W połączeniu z badaniami wieku geologicznego warstw w basenie Shenyang za pomocą magnetostratygrafii, biostratygrafii i stratygrafii cyklicznej, naukowcy odkryli, że skamieliny dinozaurów datowane są na okres od 68,24 do 66,38 milionów lat temu, co oznacza, że ​​różnorodność dinozaurów w basenie pozostawała stosunkowo niska. dwumilionowy okres przed ich wyginięciem.

 

Naukowcy odkryli również, że różnorodność dinozaurów wykazywała wyraźny trend spadkowy około 72 milionów lat temu, na podstawie skamieniałości dinozaurów znalezionych pod koniec kredy we wschodnich górach Qinlingshan w północno-zachodniej prowincji Shaanxi w Chinach, Laiyang we wschodnich Chinach w prowincji Shandong i Nanxiong w Prowincja Guangdong w południowych Chinach. Są one podobne do rozmieszczenia skamieniałości dinozaurów w zachodniej Ameryce Północnej. Dlatego naukowcy uważają, że spadek różnorodności dinozaurów pod koniec kredy był prawdopodobnie zjawiskiem globalnym.

 

Badanie prowadzone przez naukowców z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii, Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk oraz Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan zapewnia ludziom nowe ramy i perspektywę zrozumienia procesu wymierania i mechanizm dinozaurów. Badanie zostało również niedawno opublikowane jako artykuł na okładce w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MNShadow

Generalnie nie jest to nowa

Generalnie nie jest to nowa hipoteza. Ta teoria jest już od dość dawna znana ale co niektórzy na siłę promują "meteoryt zakończył ich istnienie". Nie twierdzę ze meteoryt nie miał z tym nic wspólnego ale dinozaury już wtedy (jakieś 2 miliony przed ich wymarciem) przestawały domonować w naturze i to jest dość znany fakt... dla tych co się trochę interesują i lubią pogrzebać.

Im gatunek większy tym dłużej żyje. Im dłużej żyje, tym wolniejsza wymiana pokoleń. Im wolniejsza wymiana pokoleń i większe zwierze, tym wolniej działa ewolucja, a więc dinozaury (te duże gatunki) nie bardzo miały jak przystosować się do mocno zmieniających się zmian środowiskowych. Tak kończyły gatunki które ewolucyjnie "wybrały" bycie większym i nie są to pojedyńcze przypadki, bo to ryzykowny wybór ewolucyjny.

 

Pozdrawiam, MNShadow

Portret użytkownika Q.

Ot i mądrego słowa przyjemnie

Ot i mądrego słowa przyjemnie przeczytać jest. Prawdę powiedziawszy nie przyszło mi to do głowy. Ciekawa hipoteza. Idąc tym tropem to ludzie też nie powinni narzekać, że nie żyją tyle co Noe czy Matuzalem - bo podzieliliby ewolucyjny los dinozaurów. Zawsze powtarzam że długość życia nie ma żadnego znaczenia - liczy się tylko jakość. 

 

Portret użytkownika moon fake

Teraz tylko czekać na paleo

Teraz tylko czekać na paleo grypę. 

A na poważnie- zderzenie Ziemi z księżycem Marduka zaczęło eksterminację dinozaurów aby zakończyć ją po kolejnym obiegu Słońca, bezpośrednim zderzeniem z Mardukiem. Poza tym świat Ziemski na orbicie Pasa Planetoid musiał być mroczniejszy i wilgotniejszy. Teraz stał się bardziej suchy z powodu drastycznego zmniejszenia ilości wody i bliskości Słońca która też ma znaczenie. Nie tylko sama temperatura jądra jak w przypadku planet zewnętrznych.

Portret użytkownika Q.

Jak by człowieki były tak

Jak by człowieki były tak duze kiej dinozaury i równie mnogie co dzisioj, to by nie nastarcyli żarcio. 

Bo o wielkości istot nie decyduje ciśnienie powietrza lecz ilość i dostępność pożywienia co widać po karłowatych odmianach zwierząt kontynentalnych żyjących na wyspach.

Portret użytkownika Q.

Sądząc po warzywach to jednak

Sądząc po warzywach to jednak dawniej były znacznie mniejsze i skromniejsze niż dziś. Z owocami było podobnie: dzikie jabłka są malutkie a te uprawiane i przycinane znacznie większe - tak też udaje się wychodować dynie "giganty" podczas gdy w naturze są one wielkości cytryny. No ale dinozaury jadły liście z drzew albo siebie na wzajem... Arbuz - czy wiesz że jego "protoplasta" miał wiecej pestek niż miąższu i był wielkości grejpfruta ? Dopiero po jego przywiezieniu do europy, po wielu dekadach uprawiania udało się wychodować odmianę jaką dziś znamy, gdzie jest co zjeść. W amazońskiej dżungli owoce na drzewach wciąż są malutkie jak mirabelki/lubaszki - bo tak też się je nazywa (czerwone i żółte). Jest taki film "Pomniejszenie" - gdzie fabułą była technologia umożliwiająca pomniejszanie ludzi do rozmiaru kilku cm. Chodziło oto że małym ludziom mało trzeba i to co zgromadzili jako duzi, po zmniejszeniu wystarczało im na życie w bogactwie i przepychu. Ciekawy film warty obejrzenia - jest dostępny.

Portret użytkownika syriues

Pierdo.la głupoty. Wszyscy

Pierdo.la głupoty. Wszyscy mowia o meteorycie i wielkiej sile uderzeniowej i ogniu.to woda musiała wyskoczyć z kuli ziemskiej i odleciec w kosmos,no a reszta wyparowała. No to skad mamy ta wode z powrotem?

Sądząc pokrótce nie maja zielonego pojęcia. 

Gdybym to stworzył, to sam bym to zniszczył, bo nudne by to było. 

Portret użytkownika Q.

Nalej do miski pełno wody a

Nalej do miski pełno wody a potem wdepnij w nią (to taki substytut uderzenia meteorytu) - co się stało, czy wola uleciała gdzieś ? Nie, rozlała się po całej okolicy. Tak samo było w większej ziemskiej skali, zrobiło się wielkie chlup - fala tsunami o wysokości 2...3 km (!) oblała ziemię dookoła a potem wszystko wróciło na swoje miejsce. Nawet jak spora jej część wyparowała to i tak spadła spowrotem pod postacią deszczu... tak jak i ten meteoryt - on również na ziemię spadł.

Portret użytkownika px2195

Magma musi mieć, jak i

Magma musi mieć, jak i materiały typowe dla ziemii, wysoką bezwładność termiczną. Z racji profilowania wektora wodzącego jej punktów, energia termodynamiczna układu powinna rozchodzić się „obok” – dołączywszy do takiego modelu jądro „wewn” + zewn. i SKURUPĘ Z. + ATM. – przecież tak naprawdę nawet płaszcz ma dobrą konduktancję cieplną.

Skomentuj