Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji. Czy to rosyjska odpowiedź na kontrofensywę Ukrainy?

Kategorie: 

Źródło: internet

Od wczoraj wszyscy z niecierpliwością oczekiwali przemówienia prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. Ostatecznie zostało ono wyemitowane dzisiaj rano. Putin ogłosił częściową mobilizację i znowu zagroził użyciem broni jądrowej - jeśli bezpieczeństwo Rosji będzie zagrożone.

Putin deklaruje częściową mobilizację, dekret został podpisany, ale zaznaczono, że "tylko obywatele, którzy są obecnie w rezerwie, a przede wszystkim ci, którzy służyli w Siłach Zbrojnych, mają pewne specjalności wojskowe i odpowiednie doświadczenie, będą podlegać poborowi".

 

Oznacza to, że wezwania do punktów mobilizacyjnych moga się spodziewać tylko ci, którzy służbe wojskową już odbyli. Pojawiły się też sugestie, że owa mobilizacja to sposób na to, aby zatrzymać walczących na Ukrainie żołnierzy, którym za chwilę skończą się kontrakty.  Jeśli tak z pewnością nie poprawi to upadającego morale w armii rosyjskiej.

Powołani do służby wojskowej, przed skierowaniem do jednostek, bezwzględnie przejdą dodatkowe przeszkolenie wojskowe, uwzględniające doświadczenie ze specjalnej operacji wojskowej.

"W celu ochrony Rosji, jej suwerenności i integralności uważam za konieczne poparcie propozycji Ministerstwa Obrony o częściowej mobilizacji." powiedział Władimir Putin

Można też powiedzieć, że Putin oficjalnie przyznał, że wojna mu nie idzie, a opowieści o brakach w sprzęcie i wyposażeniu ruskich sołdatów nie były tylko ukraińskimi opowieściami propagandowymi. Gdy obserwuje się zmieniająca się narrację w rosyjskich mediach - notabene zakazanych w Polsce - można odnieść wrażenie, że kontrofensywa pod Charkowem zszokowała Rosjan, którzy przyznają się już do druzgocącej porażki jedynie poszukując winnych poza sobą. Wciąż podkreśla się, że ukraińskie sukcesy to rezultat zaangażowania NATO i sprzętu ofiarowanego Ukrainie.

Padają też sugestie, że skutecznymi natarciami dowodzą zachodni oficerowie, a kontrofensywę ustalono podczas spotkania państw NATO w Rammstein. Rosyjscy propagandyści z biegiem czasy coraz bardziej urealniali przekazywany ludziom obraz wojny, co wskazuje na to, że sukcesy wojsk ukraińskich zaskoczyły ich i zapanowała konsternacja, ale ostatecznie przyznano się do utraty kluczowych przyczółków w okolicach Charkowa.

W dzisiejszym wystąpieniu Putina nie mogło zabraknąć grożenia odpowiedzią "wszystkimi dostępnymi środkami, w tym jądrowymi", jeżeli zagrożone będzie terytorium Rosji. Jednak ostatnio miotał te ostrzeżenia już tak wiele razy, że większość już wzrusza ramionami na takie dictum. Nie można wykluczyć, że Putin nie użyje broni jądrowej, bo zakłada to doktryna wojenna Rosji, ale dalekosiężne skutki takiego ataku mogłyby być nieopłacalne dla Rosji, a kto wie czy nie doszłoby do eskalacji na niewyobrażalną obecnie skalę.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Wielu niedouczonych chrześcijan wierzy w to, że tylko ich Zbawiciel poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, nie mając pojęcia o tym, że co najmniej szesnastu innych zmarło w taki właśnie sposób.

Portret użytkownika Weles

Wpierdol ruskie dostają i

Wpierdol ruskie dostają i tyle a wy tu śmierdząca kacapska kolumno dokonujecie ekwilibrystyki w komentarzach XD fajnie poczytywać takich matołów od czasu do czasu. Nawet jak ruscy ogłoszą kapitulację a ktoś wyjebie w powietrze kreml to powiecie, że to specjalne zwycięskie i z góry założone poddanie. 

Portret użytkownika W.Redny

W siódmym miesiącu

W siódmym miesiącu dwutygodniowej operacji specjalnej niezwyciężony rosyjska armia która właśnie dostała po dupie mobilizuje 300 tysięcy rezerwistów żeby pokazać jak świetnie sobie dotychczas radzi w trakcie swojej pokojowej agresji. 

A onuce nie ufające mainstreamowym mediom łykają taką narrację jak młode foczki. Biggrin

Portret użytkownika ba

Zastanów sie co ty wypisujesz

Zastanów sie co ty wypisujesz ?????? , Ukraina jest cała zrujnowana  , uciekło 10 milionów Ukraińców do Unii ,a jeszcze zimy nie ma ,  odbudowa będzie kosztować biliony dolarów , a skąd ten najbiedniejszy kraj Europy weżnie taką kwotę na odbudowę , bo przecież nikt za darmo nie odbuduje Ukraicom Ukrainy , a cały czas sie zadłużacie kupując broń i żywność , bo nikt wam tego nie daje zadarmo, a jak wierzysz, ze kapitalistyczna USA - Unia za darmo odbuduje  Ukraine, to to jest taka sama bajka jak bajka o 7 krasnoludkach , ty żyjesz w Matrixie , Ukraina to obecnie  biedniejszy kraj od krajów Afryki i dalej jest rujnowany , co wam po zwycięstwie w ruinach , tak czy siak Rosja już dawno wygrała ! tam nie ma niczego,  od prądu , ogrzewania , wody , pracy , ruiny tylko zostały,  a do końca wojny jest daleko !!! propagowanie wojny to najgorsza opcja !!!!

2 Tymoteusza 3: 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

Portret użytkownika Dawid

Przyjacielu @ba, a może "ktoś

Przyjacielu @ba, a może "ktoś wielki" bardzo tego chce, żeby tak było? Zdaje się, że Niedźwiedzia widywano w jarmułce na spotkaniach z "większymi"? A Zielony oficjalnie oświadczył, zaraz na samym początku "specjalnej operacji", że przynależy do "większych" pełną gębą?

@Iluminat może słusznie napisał, że "to wszystko jest ustawką"?
 Przecież gdyby niedźwiedź chciał "zrobić kuku swoim wrogom", to przecież miał znakomitą okazję w Londynie? Jednak goje na świecie już zobaczyły, że chociaż mógł to nic nie zrobił, i z pewnością nigdy nie zrobi (swoim) żadnej krzywdy?
Zrobi groźne miny, pogrozi palcem, oświadczy, że "to nie blef", że on dysponuje "niezwykle precyzyjną bronią hipersoniczną dalekiego zasięgu"? No i co? I nic! Bo wiadomo,  że "ręką rękę myje, a kruk krukowi oka nie wykole"?
Na ich pałace, na rezydencje "większych" z pewnością nigdy nic takiego nie spadnie? Widać, że "redukcja dotyczy wyłącznie motłochu"?

 Pewnie "komuś" stojącemu nad wszystkimi  (naszymi też) właśnie najbardziej potrzebna jest całkowicie goła gleba i mnóstwo wody, bez żadnych zabudowań (a zwłaszcza wcześniejszych właścicieli)? Mają mnóstwo pieniędzy, więc bez problemu później pobudują sobie wymarzone nowiutkie domy, w obiecanej "Nowej Kalifornii"? Piękne i wygodne, na najwyższym poziomie, na najnowszych światowych technologiach, odporne na wszystko, nawet na trzęsienia ziemi? Po co im jakieś stare chałupy, zagrzybione lepianki...?
Goła gleba jest bardziej potrzebna, zwłaszcza urodzajna i zasobna w wodę, ten z "małym i miękkim" wie coś na ten temat, już pół Ameryki wykupił? Skoro potrafią nawet na pustyni wytworzyć mnóstwo żywności, to co dopiero na żyznych glebach?

Widać, że cała "akcja" dopiero się rozkręca, nabiera rozpędu? Pewnie "operacja specjalna" zamieni się w wojnę światową, i zginą wszyscy, którzy mogliby w przyszłości upomnieć się o swoje dziedzictwo? Jak wiadomo, po tym "wielkim resecie" już raczej nie będzie tych, od których trzeba byłoby coś kupić, można będzie wszystko po prostu przejąć? (Nie chodzi o to, że na nowe domy to pieniądze mają, a na ziemię skąpią? Chodzi o to, że obecni właściciele, za żadne skarby nie chcieliby im tej swojej ziemi sprzedać, podobnie jak ten gość z Biblii, co nie chciał sprzedać swojej winnicy królowi, i wtedy do akcji wkroczyła Jezebel, i załatwiła sprawę dokładnie "jak wyżej"...)

 

A słabe kobiety i dzieci? Nie będą stanowić takiego zagrożenia jak mężczyźni? Po licznych, traumatycznych przejściach mogą sobie migrować do innych krajów? Małe dzieci..., zanim one dorosną...? Kilka dawek eliksiru lub promieniowania "z grzyba", i będzie po sprawie? Słabe, wątłe, upośledzone, zagubione, "posłuszne cyborgi", pewnie przydadzą się do jakiejś fizycznej pracy...? 

Portret użytkownika ba

Ja wiem komu na tym żależy

Ja wiem komu na tym żależy aby tak było , ale tym ludziom tego nie idzie napisać wprost , bo w nauki z Biblii nie wierzą i dlatego są manipulowani ;

Mateusza 7:  Diabeł wziął go jeszcze na niezwykle wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata+ oraz ich chwałę,  i rzekł do niego: „Dam ci to wszystko,+ jeśli upadniesz i oddasz mi cześć”.+

Strony

Skomentuj