Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji. Czy to rosyjska odpowiedź na kontrofensywę Ukrainy?

Kategorie: 

Źródło: internet

Od wczoraj wszyscy z niecierpliwością oczekiwali przemówienia prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. Ostatecznie zostało ono wyemitowane dzisiaj rano. Putin ogłosił częściową mobilizację i znowu zagroził użyciem broni jądrowej - jeśli bezpieczeństwo Rosji będzie zagrożone.

Putin deklaruje częściową mobilizację, dekret został podpisany, ale zaznaczono, że "tylko obywatele, którzy są obecnie w rezerwie, a przede wszystkim ci, którzy służyli w Siłach Zbrojnych, mają pewne specjalności wojskowe i odpowiednie doświadczenie, będą podlegać poborowi".

 

Oznacza to, że wezwania do punktów mobilizacyjnych moga się spodziewać tylko ci, którzy służbe wojskową już odbyli. Pojawiły się też sugestie, że owa mobilizacja to sposób na to, aby zatrzymać walczących na Ukrainie żołnierzy, którym za chwilę skończą się kontrakty.  Jeśli tak z pewnością nie poprawi to upadającego morale w armii rosyjskiej.

Powołani do służby wojskowej, przed skierowaniem do jednostek, bezwzględnie przejdą dodatkowe przeszkolenie wojskowe, uwzględniające doświadczenie ze specjalnej operacji wojskowej.

"W celu ochrony Rosji, jej suwerenności i integralności uważam za konieczne poparcie propozycji Ministerstwa Obrony o częściowej mobilizacji." powiedział Władimir Putin

Można też powiedzieć, że Putin oficjalnie przyznał, że wojna mu nie idzie, a opowieści o brakach w sprzęcie i wyposażeniu ruskich sołdatów nie były tylko ukraińskimi opowieściami propagandowymi. Gdy obserwuje się zmieniająca się narrację w rosyjskich mediach - notabene zakazanych w Polsce - można odnieść wrażenie, że kontrofensywa pod Charkowem zszokowała Rosjan, którzy przyznają się już do druzgocącej porażki jedynie poszukując winnych poza sobą. Wciąż podkreśla się, że ukraińskie sukcesy to rezultat zaangażowania NATO i sprzętu ofiarowanego Ukrainie.

Padają też sugestie, że skutecznymi natarciami dowodzą zachodni oficerowie, a kontrofensywę ustalono podczas spotkania państw NATO w Rammstein. Rosyjscy propagandyści z biegiem czasy coraz bardziej urealniali przekazywany ludziom obraz wojny, co wskazuje na to, że sukcesy wojsk ukraińskich zaskoczyły ich i zapanowała konsternacja, ale ostatecznie przyznano się do utraty kluczowych przyczółków w okolicach Charkowa.

W dzisiejszym wystąpieniu Putina nie mogło zabraknąć grożenia odpowiedzią "wszystkimi dostępnymi środkami, w tym jądrowymi", jeżeli zagrożone będzie terytorium Rosji. Jednak ostatnio miotał te ostrzeżenia już tak wiele razy, że większość już wzrusza ramionami na takie dictum. Nie można wykluczyć, że Putin nie użyje broni jądrowej, bo zakłada to doktryna wojenna Rosji, ale dalekosiężne skutki takiego ataku mogłyby być nieopłacalne dla Rosji, a kto wie czy nie doszłoby do eskalacji na niewyobrażalną obecnie skalę.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lulek

Bardzo dziwne to było

Bardzo dziwne to było zachowanie krajów zaxhodnich. Nagle wszyscy zgodnie stwierdzili że rosjanie są nieporządanym narodemw ich krajach i zakazali wjazdu ...zaprzestali wydawania wiz. Wlasnie dlatego dyktator Wladymirowicz poczekał z ogloszeniem mobilizacji trzy dni zeby ustawy weszly w zycie. Wiedzial ze jak zrobi to wczesniej to wszyscy spieprza za granice. A tak nie mają dokąd. Pytanie jest jedno....kto tu gra z kim i o co? Nasz rzad tesz bierze w tym udział. Przeciez sami podtrzymujemy ten konflikt wysylajac uzbrojenie. Gdyby faktycznie rosja chciala przejac tereny to mogla by to zrobic w tydzien. Ale konflikt mial najpierw skumulowac ludzi u nas w polsce, przesiedlic ich...i miał trwac dlugo. Dlaczego? Bo wywolają do 2024 roku wiekszy...miedzynarodowy...dlatego niemcy nie odsaja uzbrojenia a my nagle otwieramy jednostki i zakupujemy nowy sprzet, zeby nie bylo jak u naszych sąsiadów, ze po miesiacu dzialan nie mieli czym sie bić. Zamysł jeat taki ze kryzys ma byc tak dotkliwy we wszystkich dziedzinach zeby zmeczyc ludzi...wtedy zgodza sie na wszystko....

Portret użytkownika Lommo

Niemcy nie wysyłają

Niemcy nie wysyłają uzbrojenia bo nawet nie mają czego wysłać. Już z 5 lat temu oglądałem na jakimś niemieckim kanale reportaż iż sprzęt bojowy stoi niesprawny a magazyny części zamiennych są kompletnie puste. Niemiecki sprzęt to skomplikowane i zawodne badziewie a nie jak postsowiecki typu "gniotsa nie łamiotsa".Mam urządzenia stolarskie co kupiłem na tzw. ruskich bazarkach które były w Polsce na początku
lat 90 tych i to toporne okropnie ale chodzi jak brzytwy , a niemiecki co kupiłem pózniej mam w permanentej naprawie i przypuszczam ze ze sprzętem wojskowym może być analogicznie. Co prawda parę miesięcy temu w Niemczech wydano jakąś ustawę o wzmocnieniu Bundeswehry ale przy niemieckiej biurokracji to jakichś ruchów można się spodziewać po latach (też wiem co mówię bo kiedyś występowałem o niemiecki paszport na dziadka z Wehrmachtu i zanim biurokracja wydała to zdążyłem postawić na Skandynawię). Jeśli chodzi o tzw. zbrojenia i tzw. wzmacnianie polskiej armi to lata miną zanim coś z tego będzie o ile w ogóle. Po pierwsze już są spięcia na lini MON a jednostki wojskowe, MON robi(ił) pikniki militarne w celu zwerbowania ochotników którzy nawet dość licznie się zgłaszali do jednostek gdzie następnie byli spławiani bo nikt nie chce smarków bez żadnych kwalifikacji. Ponadto Polska armia się wypstrykała z sprzętu i amunicji, wszytko co było na chodzie i praktycznie cały zapas amunicji wydano armi ukraińskiej może z jakiegoś tam punktu widzenia słusznie (niech inni przelewają krew z naszym potencjalnym przeciwnikiem) , no ale tym samym nie ma czym szkolić żołnierzy w Polsce więc dowódcy jednostek po prostu nie chcą żadnych żołnierzy. Do tego masowo uciekają doświadczeni żołnierze zawodowi bo tylko do końca roku można dostać półroczna odprawę przy wyjściu z wojska (min. 15 lat służby) . Szuka się rozpaczliwe pieniędzy na Ukrainę i polskie zbrojenia więc od nowego roku odprawy półrocznej już nie będzie. Tak że zawodowców którzy mogli by szkolić nowe kadry też nie ma i nie będzie. Wczoraj czytałem w Warszawskiej Gazecie wywiad z badaczem przepowiedni i wyszło mu ze Armia rosyjska pójdzie na Zachód zasadniczo omijając Polskę ale tylko poludniową i centralną , bo na północy zgrupować z Kalinngradu pójdzie Pomorzem. To by się nawet zgadzało z moimi kilkukrotnymi snami gdzie obok mnie na drodze krajowej widziałem nieskończone kolumny rosyjskiego sprzętu. W zasadzie powiem więcej , w tych snach ruskie nam nic nie robili a ja nawet machałem kwiatami zgodnie z rodziną tradycją machania kwiatami czy to Wehrmachtowi , czy to Armi Czerwonej. Doświadczenie rodzinne jest takie że co machali kwiatami wychodzili lepiej niż fikacze. Do dziś przy drodze leśnej są krzyże i groby patriotycznych fikaczy.

Portret użytkownika ARTUR

Putin , Biden i Xi są w tej

Putin , Biden i Xi są w tej wojnie jedynie pionkami które mają wykonać sąd nad ludżmi . Nie można winić Heroda , Piłata czy Judasza za to co dokonali gdyż każdy był jedynie narzędziem bez którego nic by się nie spełniło , zawsze jednak można odwrócić przeznaczenie przy pomocy dobrych uczynków . Czy to jeszcze jest możliwe , tak , jeszcze nie jesteśmy skazani na zagładę lecz potrzebna jest dobra wola wszystkich ludzi .

Portret użytkownika ba

Przeznaczenia nie ma , nie

Przeznaczenia nie ma , nie istnieje , są tylko dwie drogi życiowe:  wąska i szeroka droga , wąska  to idą ci co naśladują Boga Biblii i Jego syna Chrystusa,  a szeroka to ta  - róbta co chceta , żadnych zasad , norm moralnych, gorsi od zwierząt  :

Mateusza 7: 13  „Wchodźcie przez ciasną bramę;+ gdyż szeroka i przestronna jest droga prowadząca do zagłady i wielu jest tych, którzy nią wchodzą, 14  natomiast ciasna jest brama i wąska droga prowadząca do życia i niewielu jest tych, którzy ją znajdują.+

Łukasza 13:24  „Wytężajcie siły,a by wejść przez wąskie drzwi,b gdyż wielu, mówię wam, będzie się starało wejść, lecz nie zdoła,c

Wytężać siły to oznacza, ze trzeba trzymać sie zasad Biblijnych, które ludzi odróżniają od zwierząt , bo ludzie zostali stworzeni na obraz Boży a zwierzęta nie !

1 Piotra 4:18  „A jeśli człowiek prawy z trudem dostępuje wybawienia,a to gdzie się pokaże bezbożny i grzesznik?”b

Dopisze, ze więzienia pełne są tych co chodzą szeroką drogą , bo nie mają żadnych zasad, norm  i wszyscy sie ich brzydzą !

Oczywiście  znależć wąska drogę to wielka sztuka,  ale to nie daje wybawienia , wybawienie daje gdy się nią kroczy pomimo przeciwności , bo  trwać na zasadach Bożych to wielka sztuka , a robić co chceta  nie potrzeba wysiłku ! tak samo jest z jazdą samochodem , przestrzegać przepisów to sztuka,  a nie przestrzegać to niby luz,  ale koniec to wypadek - katastrofa , zrujnowane czyjeś życie :

Łukasza 6: 31  „I jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, czyńcie im tak samo.+

Nie chcesz być napadnięty sam nie dapadaj , nie chesz być okradziony sam nie okradnij , nie chcesz aby ci żonę ukradli sam nie cudzołóż  ityd. !

Galkatów 6:  Nie dajcie się wprowadzić w błąd:+ Bóg nie jest kimś, z kogo można drwić.+ Albowiem co człowiek sieje, to będzie też żąć;+

Portret użytkownika ba

To ze przeznaczył nie oznacza

To ze przeznaczył nie oznacza, ze przeznaczenie istnieje , każdy sam sie przeznacza co chce robić , i to robi , nikogo na siłę na wojne nie wyślą,  bo to absurd , to nie te same realia jak za NKWD za Stalina, a za Stalina wysyłali na wojnę tych co sie zgadzali , my sie nie zgadzaliśmy i wysyłali nas na Syberię do obozów i w ten sposób przeżyliśmy II wojnę światowa w ZSRR!

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

Chyba masz zerwane kontakty z

Chyba masz zerwane kontakty z dziadkami, pewnie się obrazili za skocenie ale pogódź się z nimi i posłuchaj jak było, a jak się nie da to poszukaj innych i niech Ci opowiedzą jak to kacapy pytali się o zdanie delikwenta z którym coś chcieli zrobić albo dlaczego babka jak pracowała w polu a widziała przejeżdżającą obok ciężarówkę z czerwonoarmistami to spierdalała czym prędzej żeby w ciąże nie zajść po końskich zalotach. Widzę wiele mądrości w Tobie w obracaniu cytatami ale tu nie musisz szukać w księgach bo jeszcze nieliczni co prawda ale żyją świadkowie tamtych wydarzeń a i całkiem sporo takich co się od nich nasłuchali. Coś tam wiem o tym.

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać

Strony

Skomentuj