Zjawisko klimatyczne La Niña może spowodować 1 bilion dolarów szkód na świecie - badanie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy ocenili długoterminowe skutki procesów atmosferycznych, które powodują gwałtowne burze, powodzie i susze na całej Ziemi. Do końca 2023 r. klęski żywiołowe spowodują szkody o wartości około 1 biliona dolarów z powodu utrzymującego się wpływu La Niña, globalnego zjawiska klimatycznego na Oceanie Spokojnym. Donosi o tym Bloomberg, powołując się na badanie przeprowadzone przez Centrum Prognozowania Klimatu w USA.

 

 

La Niña wiąże się z wielkoskalowym ochłodzeniem powierzchni wody w centralnych i wschodnich rejonach równikowego Pacyfiku, połączonym ze zmianami w tropikalnej cyrkulacji atmosferycznej. Generuje to silne wiatry, spadki ciśnienia i silne opady.

 

Według prognozy US Climate Prediction Center prawdopodobieństwo, że ochłodzenie równikowej części Oceanu Spokojnego potrwa do października, wzrosło do 97%. I jest 80% szans, że La Niña potrwa do stycznia. Tak więc zjawisko będzie trwało trzeci rok. Ostatni raz miało to miejsce w latach 1998-2001, a wcześniej w latach 1973-1976.

 

Katastrofy pogodowe kosztują świat 268 miliardów dolarów w 2020 r. i 329 miliardów dolarów w 2021 r. Jeśli nadchodzący okres będzie równie burzliwy, jak w poprzednich dwóch latach, całkowity koszt katastrof klimatycznych przekroczy granicę 1 biliona dolarów.

 

Meteorolodzy zauważyli, że potężne powodzie w Australii, susze w Brazylii, Argentynie i innych krajach Ameryki Południowej, a także niedawna powódź w Pakistanie, która dotknęła ponad 33 miliony ludzi, były związane z wpływem La Niña w 2022 roku.

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Naturze szkody wyrządza

Naturze szkody wyrządza przemysł wydobywczy, drzewny i metalurgiczny a nie systemy łączności informatycznej. A baterie od wielu lat się zbiera - jakbyś nie zauważył to w sklepach i urzędach są pudełka na zużyte baterie - a potem się je przetwarza czyli odzyskuje materiały do wykorzystania a resztę unieszkodliwia w specjalnie do tego wybudowanych zakładach przetwórczych.

Każdy kto "bredzi" o powrocie szklanych opakowań na produkty i ich przynoszeniu do sklepu celem napełnienia powienien także pamiętać (i wszyscy inni) o zabraniu do kieszonki sterej baterii by ją do wspomnianego pudełka wyrzucić - na tym polega świadomość ekologiczna. 

I kedy wreszcie przestaniesz pisać tymi KULFONAMI ??? - czacho ! Nic do ciebie nie dociera jak ci ludzi kulturalnie uwagę zwracają.

Portret użytkownika Nomen - Omen

Dochodowe "Zbieractwo" jako

Dochodowe "Zbieractwo" jako "Samozatrudnienie"...(?)

Przykładowo: "Zbieractwo Leśne". 

DUŻYM pozytywem takiego spojrzenia na samozatrudnienie jest to, że praktycznie rozpocząć może każdy, kto nie posiada gotówki... W sensie: Bez inwestycji pieniężnej - Czyli bez ryzyka strat...

A jeśli jednak ktoś chce zarejestrować taką firmę jednoosobową i odliczać "Koszty Życia" jako "Koszty Uzyskania Przychodu"... Jak to praktycznie działa w różnych krajach... Czy ktoś zorientowany  napisze w tym temacie praktyczne wskazówki i przestrogi...

Portret użytkownika Nomen - Omen

Ogólnie mówiąc, inwestuje się

Ogólnie mówiąc, inwestuje się jedynie swój czas, wiedzę oraz zdobywane z czasem praktyczne umiejętności "zbieractwa" oraz organizowania rynku zbytu (zamówień online lub przez sąsiadów i znajomych)... Bez ryzyka strat materialnych.

Czas zbiorów (sezony) w różnych krajach różnią się czasowo, także w zależności od tego, co zamierzamy zbierać. To umożliwia zbiory przez większą część roku kalendarzowego... oraz wysyłkę (najpraktyczniej w postaci suszonej) do klientów w każdym kraju.

Portret użytkownika Nomen - Omen

Mądrym będzie osobiste dbanie

Mądrym będzie osobiste dbanie o las i naturę, z której darów korzystamy lokalnie...
Czyli np. samodzielne posadzenie przynajmniej jednego w ciągu roku, "leśnego" krzewu owocowego, podczas kolejnego spaceru po lesie.
To tylko symboliczny przykład na zmianę podejścia do lasu i natury. 
Osobiste, lokalne zaangażowanie każdego, korzystającego z "darów natury" nie będzie kosztowne a przyniesie większy efekt... niż zarządzenia z enigmatycznej "centrali"...
To samo dotyczy zarybiania lokalnych wód...
To samo dotyczy dokarmiania dzikich zwierząt w czasie zimy...

Portret użytkownika Q.

Co chcesz zbierać - grzyby,

Co chcesz zbierać - grzyby, jagody i poziomki ? A potem to sprzedawać przy drodze ? Myślisz że nikt wcześniej na to nie wpadł ? Rozczaruję Cię... zbieractwem ludzkość zajmuje się od samego początku istnienia. I jeszcze jedno... gdy człowiek wyzbiera wszystko co dobre z lasu to co mają jeść leśnie zwierzęta - ściółkę ? To jest właśnie główny powód wychodzenia zwierzyny z lasu by paść się na polach uprawnych. A potem są pretensje, nagonki i polowania bo zwierzaki "weszły w szkodę"... ale to człowiek najpierw wszedł IM w szkodę zabierając najbardziej wartościową leśną żywność. Jak chcesz jednoosobową firmę założyć to tylko w branży zbierania śmieci z lasu. Będzie to z pożytkiem dla wszystkich - ludzi, zwierząt i natury.

Skomentuj