Astronomowie ostrzegają, że Ziemi zagraża ponad 10 tysięcy asteroid

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W naszym układzie planetarnym znajduje się wiele planetoid, które są potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi. O niektórych z nich wiemy na tyle dużo, że jak w przypadku 2012 DA14 obserwujemy jak bezpiecznie przelatują obok nas. Inne z kolei, jak tak zwany meteor czelabiński spadają zupełnie niespodziewanie i to tego samego dnia co wyczekiwany 2012 DA14.

 

Wydarzenia, jakie rozegrały się 15 lutego 2013 roku dobitnie pokazały, że nie ma gwarancji, iż w przyszłości Ziemia nie będzie narażona na kosmiczne niebezpieczeństwa. Problem polega na tym, że o bardzo wielu potencjalnie niebezpiecznych skałach kosmicznych po prostu nic nie wiemy.

 

Powyższa animacja pokazuje szesnaście lat katalogowania ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, w okresie 1997 - 2013. W tym czasie odkryto asteroidy o różnych rozmiarach i masie. Okazało się, że jest ich w sumie około 600 tysięcy i 10 tysięcy z nich może być niebezpieczna dla Ziemi, ponieważ ich orbity znajdują się bardzo blisko naszej planety.

 

Ziemia jest dosłownie otoczona rojem różnej wielkości fragmentów skalnych. Naukowcy twierdzą, że są one pozostałością z czasów, kiedy powstawał Układ Słoneczny, ale według niektórych uczonych fragmenty te są efektem zniszczenia jakiejś planety na skutek kosmicznej kolizji.

 

Mimo, że często wydaje nam się, iż ziemskie zdolności detekcji ciał niebieskich są ogromne, rzeczywistość wygląd inaczej. Ostatnio nawet NASA oficjalnie poprosiła astronomów amatorów o pomoc w wykrywaniu nieznanych dotychczas planetoid. Można to jednak robić tylko wtedy, gdy jest dobra pogoda i nie ma Księżyca, który swoim blaskiem skutecznie przyćmiewa wszystkie obiekty, o których istnieniu chcielibyśmy wiedzieć.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika afrooo

wponiedzialek 14.07.2014 r

wponiedzialek 14.07.2014 r nad warszawa od godziny 00.30 do 1.20 byly widoczne 3 bardzo jasne blyski blysk trwal okolo 2-4 sekundy poczym po kolejnych sekundach okolo 5-10 sekund bylo slychac grzmot bardziej byl to odglos podobny do jakiegos wybuchu tylko tak jak by bardzo daleko oddalony bo dosyc cichy byl  pierwszy blysk byl widziany od strony woli 2 blysk byl widziany okolice włoch lub ursusa i 3 blys okolice bemowo a bielan dodam jeszcze ze jak byly widoczne te bly ski to wtedy na ten czas zrobilo sie widno jak by bylo  7-8 rano

Portret użytkownika natalka

Natalka ~ srają wszyscy w

Natalka ~ srają wszyscy w gacie jakos wczesniej, jak nie było takich zaawansowanych opcji badania kosmosu to nikt nic nie wiedzial i sie nie stresował- MEDIA,MEDIA,MEDIA ... STRESUJĄ LUDZI... 10 tysiecy ? Tego zagrozenia jest niewyobrazalna liczba we wrzechswiecie, ale mam to gdzies... umre to umre predzej czy pozniej

Portret użytkownika ojeju...

"meteor czelabiński" nie był

"meteor czelabiński" nie był oczywiście żadnym meteorytem a te asteroidy zawsze latały i latać będą. Przed nimi chroni nas ziemski wiatrak grawitacyjny i tylko niwielkie obiekty ( rzędu kilkunastu metrów) wpadając w nasza atmosfere spalaja sie i eksplodują nie wyrządzając istotnych szkód.

Portret użytkownika ojeju...

Magnetyzm ziemski nie chroni

Magnetyzm ziemski nie chroni Ziemii przed meteorytami. Przed niczym nie chroni, ale ma wpływ na życie. Pole magnetyczne Ziemi "słabnie" - to kompletna bzdura... Sęk w tym, że Ziemia nie ma własciwości "produkująctych" magnetyzm, gdyż pole które wytwarza jej stan energetyczny, tak zakłóca magnetyzm kosmosu, czy innaczej przestrzeni, jak rybka wodę w akwarium.
 Zmiana pola magnetycznego ziemi wynika z ogólnego stanu entropii naszego systemu słonecznego, który z kolei zależy od entropii globalnej.
 janym jest, że entropia rośnie a więc pola magnetyczne wszystkich obiektów kosmicznych muszą słabnąć... i to w całym kosmosie...i wcale nie równomiernie, lecz zgodnie ze wzrostem lokalnych entropi układów.

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Strony

Skomentuj