Zmiany klimatu zwiększają częstotliwość masowego wymierania ryb

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wykorzystując dane zebrane z ponad 500 wcześniejszych wymierań ryb w jeziorach w Wisconsin i Michigan, naukowcy wykorzystują symulacje do przewidywania wzrostu częstotliwości wymierania masy ryb w wyniku zmiany klimatu.

 

W miarę ocieplania się klimatu na planecie zwiększa się częstość wymierania ryb lub masowej śmierci. Te wyginięcia mogą mieć duży wpływ na funkcjonowanie ekosystemu, zagrażać istniejącym populacjom ryb i zmniejszać globalną podaż żywności. A częstotliwość tych wydarzeń wydaje się rosnąć, co ma tragiczne konsekwencje dla świata, jeśli globalne emisje dwutlenku węgla nie zostaną znacząco zredukowane w ciągu XXI wieku.

 

Są to wnioski z niedawnego artykułu, którego współautorami byli dwaj członkowie Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Arkansas, doktorant Simon Taye i docent Adam Sipielski oraz kilku ich kolegów. Artykuł „Ocieplenie klimatu zwiększa częstotliwość masowych śmierci ryb w jeziorach północnej strefy umiarkowanej” zebrał 526 udokumentowanych przypadków śmierci ryb, które miały miejsce w jeziorach w Minnesocie i Wisconsin w latach 2003-2013. Naukowcy zidentyfikowali trzy główne przyczyny tych zdarzeń: choroby zakaźne, zgony letnie i zgony zimowe.

 

Następnie badacze skupili swoją uwagę na śmiertelności w okresie letnim, śmiertelności ryb związanej z wysokimi temperaturami. Odkryli silny związek między lokalną temperaturą powietrza i wody a występowaniem tych zdarzeń, co oznacza, że ​​ich częstotliwość rosła wraz ze wzrostem temperatury. Co więcej, ich modele wykorzystujące temperaturę powietrza lub wody dały podobne wyniki, co jest ważne, ponieważ dane dotyczące temperatury powietrza są łatwiej dostępne niż dane dotyczące globalnej temperatury wody.

 

Wreszcie, po ustaleniu historycznego punktu odniesienia, zespół wykorzystał modele oparte na temperaturze powietrza i wody, aby przewidzieć przyszłe wskaźniki zabójstw w okresie letnim. Wyniki były niepokojące. Na podstawie lokalnych prognoz temperatury wody modele przewidywały około sześciokrotny wzrost śmiertelności ryb do 2100 r., podczas gdy lokalne prognozy temperatury powietrza przewidywały 34-krotny wzrost. Należy zauważyć, że prognozy te opierały się na prognozach temperatur dla najpoważniejszego scenariusza zmiany klimatu, który był jedynym scenariuszem, dla którego dostępne były dane do analizy.

 

Praca została opublikowana w Limnology and Oceanography Letters. 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dima Swalina

Oczywiście że tak, zgadzam

Oczywiście że tak, zgadzam się z autorem artykułu, bo okazuje się że, za większość złych rzeczy jakie powstają na swiecie zawsze są odpowiedzialne zmiany klimatu. Młodzi ludzie umierają jak zwykle przez zmiany klimatu, kryzys zmiany klimatu, wysokie ceny i brak opału w polsce to też zmiany klimatu, żule umierają masowo przez zmiany klimatu bo jest za gorąco, ryby też Smile naukowo udowodnione i potwierdzone przez ekspertów z telewizji.

Portret użytkownika Q.

A może byś tak pomyślał

A może byś tak pomyślał chwilę zamiast wrzucać wszystko do jednego worka ? Wiele ryb potrzebuje do życia zimnej wody np. pstrągi i one właśnie te zimno lubne ryby giną pierwsze gdy wody się ogrzewają. Gdy woda w rzece jest zbyt ciepła wolniej i znacznie mniej się w niej tlenu rozpuszcza a przy dnie przyspiesza rozwój bakterii gnilnych i tworzą się strefy beztlenowe. A powiedz czemu w akwarium jest termometr i grzałka ? Czy nie poto by rybom zapewnić odpowiednią dla nich temperaturę ? Są zwierzęta które giną w cieple ludzkiej dłoni - to takie malutkie stawonogi mieszkające na lodowcach oraz lodowe "dżdżownice" żywiące się bakteriami. Zmiana klimatu to nie tylko temperatura lecz także wszystkie inne warunki sprzyjające konkretnemu gatunkowi. Dla człowieka "klimat" to temperatura, wilgotność, opady, nasłonecznienie, siła i kierunki wiatrów. Jesteśmy odpornym gatunkiem o dużej tolerancji ale są na świecie zwierzęta szczególnie morskie które mają bardzo wąską tolerancję środowiskową jak np. koralowce.

Portret użytkownika Trup

Nie zmiany klimatu, tylko

Nie zmiany klimatu, tylko toksyczne skażenie planety stopionymi reaktorami atomowymi Język

S. Korea holds emergency meeting over Japan's Fukushima water release plans 2021.12.21

S. Korea holds emergency meeting over Japan's Fukushima water release plans 2021.12.21

Ryby skażone 100 krotnie i to tak w tych w nowych zawyżonych normach.Fukushima to koniec świata

Ryby skażone 100 krotnie i to tak w tych w nowych zawyżonych normach.Fukushima to koniec świata

Dr Piotr Bein - Fukushima - To jest ogromny zamach na życie + Jaśkowski + Caldicott

Dr Piotr Bein - Fukushima - To jest ogromny zamach na życie + Jaśkowski + Caldicott

Dr Helen Caldicott - Fukushima Nuclear Disaster PL

Dr Helen Caldicott - Fukushima Nuclear Disaster PL

Fukushima i 'chiński syndrom' 160 dzień (PRAWDZIWY KONIEC ŚWIATA!)

Fukushima i 'chiński syndrom' 160 dzień (PRAWDZIWY KONIEC ŚWIATA!)

Za chwile będzie to 11 lat nieustannych emisji super toksycznych i rakotwórczych na świat

Za chwile będzie to 11 lat nieustannych emisji super toksycznych i rakotwórczych na świat

 

  1. NUKLEARNE WIADOMOŚCI Fallout czyli toksyczne skażenie z fukushimy zmienia cały klimat ziemi PL
    NUKLEARNE WIADOMOŚCI Fallout czyli toksyczne skażenie z fukushimy zmienia cały klimat ziemi PL

     

 

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Skomentuj