Zagrożone są wszystkie gatunki ryb jesiotrowatych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opublikowała w tym roku pierwszą aktualizację list zagrożonych gatunków. Najbardziej znaczące zmiany to zagrożony status wędrownego podgatunku motyli monarchów, a także ponowna ocena statusu jesiotrów. Obecnie wszystkie 25 żyjących gatunków jesiotrów, wiosłonosów są zagrożonymi gatunkami. Spadek liczebności tych ryb związany jest z budową zapór na rzekach, kłusownictwem i zmianami klimatycznymi. Ponadto wiele gatunków ptaków, przede wszystkim australijskich endemitów, otrzymało nowe statusy.

 

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych (IUCN) od około sześćdziesięciu lat zbiera informacje o stanie dziesiątek tysięcy gatunków i podgatunków zwierząt, roślin, grzybów i innych organizmów żywych. Każdemu z nich przypisywany jest określony status w zależności od tego, jak duże jest ryzyko jego wyginięcia. Na przykład, liczne i szeroko rozpowszechnione gatunki, takie jak ludzie (Homo sapiens) czy szczur szary (Rattus norvegicus), są klasyfikowane jako najmniejsza obawa (mniejsza troska, LC). Rzadziej uzyskują status bliski wrażliwej pozycji (Near Threatened, NT). Za nimi plasują się zagrożone (Vulnerable, VU), zagrożone (Endangered, EN) i na skraju wyginięcia (Critically Endangered, CR) gatunki (z których wszystkie są czasami zbiorczo określane jako zagrożone lub zagrożone wyginięciem (zaginięciem)). Istnieją wreszcie odrębne kategorie dla gatunków wymarłych w naturze (Extinted in the Wild, EW) i wymarłych (Extinct, EX), a także dla gatunków, dla których nie ma wystarczających danych do oceny pozycji (brak danych) /


Statusy ochrony IUCN wahają się od wymarłych (EX) i wymarłych na wolności (EW) do gatunków najmniejszej troski (LC). Status chomików został podniesiony kilka kroków naraz, do gatunku znajdującego się na skraju całkowitego wyginięcia (CR).

Kilka razy w roku IUCN aktualizuje wykazy, dodając gatunki, które wcześniej nie miały statusu ochrony, oraz zmieniając status gatunków już uwzględnionych. Na przykład w zeszłym roku lista była aktualizowana trzykrotnie: w marcu, wrześniu i grudniu. Na 2022 r. planowane są dwie modernizacje. Pierwszy z nich ukazał się 21 lipca.

 

Jedną z głównych różnic w nowej wersji wykazu jest podwyższony stan ochrony motyli monarcha (Danaus plexippus). Generalnie gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem, więc zachował status budzącego najmniej niepokoju. Jednak w migrującym podgatunku Ameryki Północnej D.p. rzeczy ze splotem pogarszają się. Liczba tych motyli zimujących w Kalifornii i Meksyku znacznie spadła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Uważa się, że migrujący monarchowie ucierpieli z powodu zniknięcia gąsienic, nadużywania pestycydów i zmiany klimatu. W aktualnej aktualizacji podgatunek otrzymał status zagrożonego. Jest jednak oczywiste, że nie wszyscy entomolodzy zgodzą się z taką oceną. Na przykład niedawna analiza danych z 26 lat wykazała, że ​​pomimo spadku liczebności tych owadów na zimowiskach,

 

Specjaliści IUCN zrewidowali również status jesiotra (Acipensoriformes). Trudna sytuacja tej grupy od dawna niepokoi naukowców: według szacunków z 2009 r. 85 procent z 26 gatunków jesiotra, bieługi, łopaty i wiosłonosa, które istniały w tym czasie, było zagrożonych wyginięciem z powodu budowy tam, kłusownictwa i klimatu zmiana. Jednak obecnie wydaje się, że spadek liczby gatunków jest większy niż wcześniej sądzono. W efekcie cztery północnoamerykańskie gatunki jesiotra – jesiotrowaty (Acipenser fulvescens), pacyficzny (A. medirostris), amerykański atlantycki (A. oxyrinchus) i biały (A. transmontanus), których populacje uważano wcześniej za stabilne, otrzymały status wrażliwe i zagrożone. Tak więc teraz wszystkie żyjące jesiotry są klasyfikowane jako gatunki zagrożone.

 

Podniesiono status niektórych jesiotrów, które już wcześniej uznano za zagrożone. Sterlet (A. ruthenus) został zmieniony z zagrożonego na zagrożony, a jesiotr syberyjski (A. baerii) z zagrożonego na krytycznie zagrożony. Wreszcie, jesiotr Jangcy A. dabryanus został uznany za wymarły na wolności (jednak był hodowany w niewoli od lat 70. XX wieku), a żyjący w tej samej rzece wiosłonos chiński (Psephurus gladius) wyginął. 

 

Ponadto aktualizacja dotyczyła kilku gatunków ssaków, w tym chomika syryjskiego (Mesocricetus auratus) (uznano go za gatunek zagrożony) i tygrysa (Panthera tigris) (pozostał zagrożony, ale jego populacja wzrosła o 40 procent, do 3726- 5578 osobników) i około dwustu gatunków ptaków. W szczególności za gatunek najmniejszej troski uznano tajemniczą wodniczkę wielkodzioby (Acrocephalus orinus), uważaną za wymarłą od 130 lat.

 

Wiele australijskich gatunków ptaków dotkniętych naturalną wycinką roślinności i katastrofalnymi pożarami w latach 2019-2020 zostało ulepszonych. Wyższy status otrzymały również opierzone endemity lasów deszczowych Queensland, które wcześniej uważano za pospolite, takie jak rajski ptak Victorii noszący tarczę (Lophorina victoriae) i altannik złoty (Prionodura newtoniana). Ostatnie badania wykazały, że z powodu zmian klimatycznych ich zasięgi przesuwają się wyżej w góry, a ich liczba gwałtownie spada. Jednak populacje niektórych australijskich ptaków wzrosły dzięki ochronie, co pozwoliło na przypisanie im niższych stanów ochronnych. Na przykład Lirogon Alberta (Menura alberti) i zięby Gouldian (Chloebia gouldiae) otrzymały status najmniejszej troski.

 

Wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone na liście IUCN w 2022 r. można znaleźć pod linkiem .

 

Niektórym gatunkom, które przetrwały tylko w ogrodach zoologicznych i szkółkach, udaje się powrócić na wolność. Na przykład na początku czerwca ornitolodzy wypuścili osiem wyhodowanych w niewoli niebieskich ar (Cyanopsitta spixii) w północno-wschodniej Brazylii. Ptaków tych nie widziano w rodzimych lasach od ponad dwudziestu lat.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika oswiecony77

a jak myslisz dlaczego czasy

a jak myslisz dlaczego czasy sa skrocone Juz niedlugo bedziecie chodzic jak zegarki I to ja wymysle zero waszych religi zero cywilizacji smrodu spalin zero polityki klamstwa Ale najpierw wojna wtedy ci co przezyja naucza sie zyc Reszta pojdzie do diabla

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika chazarska logika

chazarski poyebie DRAKO czy

chazarski poyebie DRAKO czy dawny UPAdlina jak nie masz nic do powiedzenia to sie nie odzywaj bo zaklocasz tylko dyskusje

co ma poyebie Lucyfer ktorego odgrywa oswiecony do rozanca

Masz jakies problemy w seksie ze marzy ci sie tylko poziom zaspokojenia analnego ?

Portret użytkownika oswiecony77

jedna trzecia zwierzat ma

jedna trzecia zwierzat ma zginac osly w apokalipsie Slonce parzy mowilem wam o tym Ze anioly apokalipsy dzialaja Kto sie wyrwie poza matrix Tylko czakra korony Kto dojdzie do oswiecenia nieliczni Wiekszosc z was z wypranymi mozgami w religi pseudonauce mediach nie przetrwa Upadla ziemia sie konczy Ten smrod waszych samochodow sciekow w wodach jest nie do wytrzymania Jest to kurewska szatanska cywilizacja

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Q

Z tego co wypisujesz i jak to

Z tego co wypisujesz i jak to robisz wnioskuję, że do oświecenia masz równie daleko (albo i dalej) jak wąż do latania w chmurach. Człowiek kroczący ścieżką duchowego rozwoju, aspirujący do oświecenia dystansuje się od wszelkiego zła, powstrzymując się też od wyrażania negatywnych opinni o wszystkim i wszystkich którzy tego nie robią. Złość przez Ciebie przemawia, gorycz i zwątpienie a to prosta droga do upadku a nie oświecenia. Miłujcie nieprzyjaciół swoich, albowiem nie wiedzą co czynią - coś Ci to mówi ? Człowiek mądry, coraz bardziej świadomy jest faktu że "karma" człowieka musi się wypełnić jeśli nie zdaje sobie on sprawy ze swoich nawyków myślowych, które nim kierują. Karma - to inaczej sposób postępowania uzależniony od przyzwyczajeń, niewiedzy, nawyków i schematów (tradycji). Aby pozbyć się "karmy" wystarczy żyć i pracować tu i teraz z czystym umysłem pozbawionym uprzedzeń oraz przywiązania do tego co było a czego już nie ma - czyli do przeszłości. Twoja "karma" jest bardzo silna - dlatego cierpisz i się wciąż ciskasz, miotasz.

Strony

Skomentuj