Rogówka kolagenowa świni przywraca wzrok niewidomym

Kategorie: 

Źródło: tg

Ta tania i bezpieczna procedura może zrewolucjonizować leczenie niektórych form wad wzroku. Międzynarodowy zespół naukowców opracował sztuczną rogówkę wykonaną z kolagenu wieprzowego. Po transplantacji niewidomi pacjenci ze stożkiem rogówki odzyskali przeciętną ostrość wzroku, w tym do 100% u trzech uczestników badań klinicznych.

 

Naukowcy obserwowali dwie grupy osób z Iranu i Indii przez dwa lata po przeszczepie. Badanie wykazało, że u wszystkich uczestników eksperymentu wzrok został przywrócony do co najmniej 20/58. Oznacza to, że z odległości 20 m widzą przedmioty, które widzą osoby o normalnym wzroku z odległości 58 m. Jednocześnie widzenie poprawiło się średnio o 13,9 dioptrii w Indiach i 11,2 dioptrii w Iranie.

 

Dwa lata po operacji pacjenci nadal mieli tę poprawę. I chociaż ich rogówki technicznie zawierają teraz obcy materiał biologiczny, ponieważ kolagen jest ustrukturyzowanym białkiem pozbawionym pojedynczych komórek, układ odpornościowy pacjenta nie odrzucił implantu. W tym samym czasie rogówka zregenerowała się na tyle, że pacjenci mogli nosić soczewki kontaktowe.

 

Kolagen ze świńskiej skóry jest produktem ubocznym przemysłu spożywczego, dlatego jest powszechnie dostępny i tani. W swojej pracy naukowcy rozpuścili tkankę skóry świni w celu ekstrakcji kolagenu, oczyścili go, a następnie wykorzystali do stworzenia hydrożelu naśladującego ludzką rogówkę. Hydrożel wstrzyknięto do jam rogówki pacjenta w celu pogrubienia i ukształtowania jej w celu przywrócenia funkcji rogówki.

 

U wszystkich pacjentów w badaniu zdiagnozowano stożek rogówki. Jest to choroba oczu, w której centralny obszar rogówki staje się cieńszy. W miarę postępu choroby stopniowo wybrzusza się na zewnątrz, przybierając kształt stożka. Choroba dotyka do 2 na 1 tys. osób i często wymaga operacji usunięcia pełnej grubości uszkodzonej części środkowej rogówki i zastąpienia jej tkanką dawcy.

 

Naukowcy twierdzą, że zastosowanie kolagenu wieprzowego zamiast narządów dawców pomoże znacznie zwiększyć liczbę operacji i przywrócić wzrok większej liczbie osób.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Mam pytanie dodatkowe - czy

Mam pytanie dodatkowe - czy pacjentami z przeszczepem byli chrześcijanie ? Bo jak to byli muzułmanie i się o tym dowiedzą to niech nałkofce od razu spierd..ją z tamtąd. Jeszcze jedno, skąd są te międzynarodowe nałkofce ? Bo jakoś z innymi dyrdymałami to jest napisane od razu nałkofce usmańscy , brytolscy itd...

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj