Telewizory będą robione z rybich łusek

Kategorie: 

Źródło: tg

Japońscy naukowcy znaleźli sposób na przekształcenie rybich łusek w węglowe nano – oczka (CNO). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Green Chemistry. CNO to nanocząsteczkowa struktura węglowa utworzona przez zagnieżdżone sfery węglowe. Forma ta ma doskonałe przewodnictwo elektryczne i cieplne, jest wykorzystywana w biomedycynie, bioobrazowaniu i elektronice, np. przy produkcji paneli telewizyjnych.

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Nagoi rozpoczęli syntezę innowacyjnego materiału z odpadów rybnych. Materiał mówi, że kolagen znajdujący się w rybich łuskach może wchłonąć wystarczającą ilość promieniowania mikrofalowego, aby szybko podnieść temperaturę. Prowadzi to do rozkładu termicznego, który sprzyja syntezie CNO.

 

Nowe podejście nie wymaga ani skomplikowanych katalizatorów, ani trudnych warunków, ani długiego czasu oczekiwania – proces trwa zaledwie 10 sekund. Wręcz przeciwnie, tradycyjny proces syntezy nanoonionów wiąże się z trudnościami i uwalnianiem szkodliwych substancji do atmosfery.

 

„Stabilne właściwości optyczne CNO pochodzących z skali mogą pozwolić nam na wytwarzanie elastycznych folii emitujących duże obszary i urządzeń LED” – tłumaczy profesor Takashi Shirai.

 

W przyszłości CNO ma służyć do tworzenia paneli do telewizorów QLED nowej generacji. Zdaniem ekspertów nowa metoda znacznie przyspieszy i obniży koszty produkcji. W lutym naukowcy pod kierunkiem fizyków z Instytutu Fizyki Plazmy Towarzystwa Maxa Plancka osiągnęli powstanie stabilnej plazmy. Specjaliści otrzymali rekordową ilość energii 59 megadżuli.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Q

Nie telewizory a tworzywa

Nie telewizory a tworzywa sztuczne mogące do ich produkcji posłużyć. A skoro mowa o kolagenie to pewnie da się też wykorzystać ten odpadowy z rzeźni mięsnych. Ludzie galarety nie za bardzo chcą zjadać to może folię do pakowania jedzonka się z tego zrobi i będzie to z korzyścią dla wszystkich, bo z jednej strony zagospodaruje się jakby nie patrzeć odpad a z drugiej otrzymany produkt będzie w pełni biodegradowalny. I to się nazywa prawdziwy postęp.. gdyby tylko takie nowinki szybko wdrażano do masowej produkcji to już by było całkiem "cacy". Obawiam się tylko, że ten kolagenowy "plastik" przyczyni się do szybszego "zużywania się" tych telewizorków (bo się zaczną same rozkładać) gdyż po korporacjach je produkujących to się wszystkiego można spodziewać ale nie dbałości o trwałość swoich produktów.

Skomentuj