Zanieczyszczenie plastikiem w niektórych częściach Arktyki jest podobne do dużych miast

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według nowego badania opublikowanego w Nature Reviews Earth & Environment słabo zaludnione obszary Arktyki mają ten sam poziom zanieczyszczenia, co gęsto zaludnione miasta na całym świecie. 

Zanieczyszczenia w Arktyce wpływają na prawie wszystkie siedliska, od plaż po dno morskie. Nagromadziły się zanieczyszczenia, w tym tkaniny syntetyczne, produkty higieny osobistej, opakowania i inne tworzywa sztuczne.

„Arktyka jest nadal uważana za dziewiczą dzicz <…> W badaniu, które przeprowadziliśmy z kolegami z Norwegii, Kanady i Holandii, pokazujemy, że takie postrzeganie nie odzwierciedla już rzeczywistości. Ekosystemy wysunięte najdalej na północ zostały już mocno dotknięte zmianą klimatu. Teraz pogarsza to zanieczyszczenie plastikiem. A nasze badania wykazały, że zanieczyszczenie stale się pogarsza” – powiedziała Melanie Bergmann, badaczka z niemieckiego Instytutu Alfreda Wegenera i główna autorka badania.

W publikacji zauważono, że prawie 100 procent plastikowych śmieci wyrzucanych na brzeg na archipelagu Svalbard to pozostałości po połowach.

„Niestety niewiele jest badań nad wpływem plastiku na organizmy morskie w Arktyce. Istnieją jednak dowody na to, że efekty są podobne do tych w bardziej zbadanych regionach. Również w Arktyce wiele zwierząt – niedźwiedzie polarne, foki, renifery i ptaki morskie – zaplątują się w plastik i giną. Również w Arktyce nieumyślnie połknięte mikrodrobiny plastiku mogą prowadzić do ograniczenia wzrostu i reprodukcji, stresu fizjologicznego i stanu zapalnego w tkankach zwierząt morskich, a także dostania się do krwiobiegu ludzi” – dodała Bergman.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nomen - Omen

"Łodzie z plastikowych śmieci

"Łodzie z plastikowych śmieci.

 

Na całym świecie co minutę sprzedaje się milion plastikowych butelek. Wielu ląduje w oceanie zamiast w pojemnikach na surowce wtórne Pewien człowiek w Kamerunie robi łodzie z plastikowych śmieci. 

Każda łódź składa się z 1000 wyrzuconych plastikowych butelek i może przewozić 3 osoby o łącznej wadze do 270 kg.

 

Pomysł zaprojektowania łodzi przyszedł mu do głowy w 2011 roku, kiedy student został zmuszony do schronienia się przed ulewnym deszczem. I obserwowane plastikowe butelki unoszące się obok.

 

Zaczął od zebrania 1000 plastikowych butelek zebranych w kanałach Duala, stolicy Kamerunu, i zmontował je w bloki po dziesięć, połączone drutem. Dzięki temu struktura zgina się jak gąsienica wraz z ruchem fal. Wykonanie całej łodzi zajmuje około tygodnia. Innowacja zrobiła wrażenie na wielu rybakach. 

 

Łódź jest dobrze wykonana. Wygląda dobrze. Na początku myśleliśmy, że to żart, ale potem zdaliśmy sobie sprawę, że to statek zdatny do żeglugi. To dobra, mocna łódź. A Ismaël nie poprzestaje na tym. 27-latek robi również łóżka, meble i domy turystyczne z butelek. Jego marzeniem jest stworzenie systemu, który umożliwi bezbronnym ludziom w Afryce wykorzystanie odpadów do budowy domów.

 

Udostępnij, jeśli zgadzasz się, że musimy walczyć z tworzywami sztucznymi jednorazowego użytku i więcej poddawać recyklingowi."

 

(Automatyczne Tłumaczenie tekstu z "Opisu" filmu spod linku podanego poniżej:

 

"Bottle boats made in Cameroon with used pet bottles" - (VIDEO)

 

https://m.youtube.com/watch?v=s26jP2FyGpY

 

Domek na wodzie - Zbudowany z plastikowych butelek... wyrzuconych jako śmieci.

 

 

"Making House Boat With Waste Plastic Bottle" - (VIDEO)

 

https://m.youtube.com/watch?v=yxyPBnBRJd8

 

===

Portret użytkownika Nomen - Omen

Wyspa z plastikowych butelek

Wyspa z plastikowych butelek autorstwa Ryszarda Sowy.

 

Pływająca sztuczna wyspa zbudowana w Meksyku z około 100 000 butelek plastikowych.

 

Wyspa ma średnicę 25 metrów (82 stopy), a na niej rosną rośliny i namorzyny.

W projekcie pomogli wolontariusze. Sowa będzie nadal ulepszać wyspę, więc zawsze będzie to dzieło w toku.

Wyspa jest zasilana panelami słonecznymi.

 

 

"An Island made from plastic bottles by Richart Sowa" - (VIDEO)

An Island made from plastic bottles by Richart Sowa - YouTube

Portret użytkownika spokoluz

Dlaczego  nie wrócić do

Dlaczego  nie wrócić do opakowań wielokrotnego użytku - szkło czy papier który szybko się rozkłada ? Aaaaa , nie ! Nie można ! A co zrobić ze odpadami czyli śmieciami z rafinacji ropy naftowej - a no właśnie tworzywa sztuczne. Dlaczego nie można tego zatrzymać - kasa , kasa , kasa z produkcji opakowań i innych produktów z tworzyw sztucznych.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Nie wszystko jest takie

Nie wszystko jest takie proste jak by się wydawać mogło, już Ci to kiedyś próbowałem wytłumaczyć. Powtórzę więc.. Czy chcesz chodzić do sklepu z torbą pełną słoików i butelek szklanych by móc sobie kupić: jogurt, maślankę, śmietanę, mleko, soki, kefir itp. bo wszystko będzie w beczkach z których ekspedientka chochlą nabierze, naleje do przyniesionego "szkła" a potem po zważeniu dopiero zapłacisz ? Czy zdajesz sobie sprawę ile razy podczas takiej "wydawki" do tej beczki mogą się dostać bakterie i wszystko skisić ? Gdyby zaś fabrycznie pakować płyny w szkło to niestety wszystko byłoby znacznie droższe, bo butelki i słoiki wymagają skrzynek (które zabierają miejsce i też ważą) i transport tego też byłby droższy podobnie jak te opakowania, bo szkło trzeba albo przetopić w chucie albo umyć i wysterylizować. Papierowe torby do pakowania żywności też nie powstaną z odpadów (ze względów higienicznych) ale ze świeżej celulozy a tą pozyska się z wyciętych drzew.. No a o zrobić z nadmiarem węglowodorów z których teraz wyrabia się te tworzywa sztuczne.. spalić ? To ludzie, konsumenci wyrzucają śmieci gdzie popadnie i to od nich zależy czy odpady zostaną przetworzone czy zalegną w rowach, lasach, czy brzegach rzek i oceanów. Dawniej też wszędzie było pełno śmieci tyle, że wtedy walały się opakowania szklane, metalowe i papierowe (oraz RTV) po lasach i gdzie się dało - ja to pamiętam doskonale. Zmianie musi ulec mentalność człowieka - konsumenta na świadomą proekologiczną postawę bo bez tego żadne odgórne regulacje nic nie dadzą.

Portret użytkownika Q

Śmieci to są wszystkie nie

Śmieci to są wszystkie nie dające się wykorzystać odpadki a nie tylko tworzywa sztuczne. Zbierz wszystkie swoje śmieci a potem je sobie podpal we własnym mieszkaniu to zobaczysz czym to grozi. Tu potrzebna jest świadomość każdego człowieka który będzie wiedział czego używa, poco i co z tym później zrobić. Mamy syf ponieważ człowiekowaci postępują tak jak małpy w lesie - jak coś nie jest już potrzebne to sru pod siebie/od siebie byle dalej. Tyle, że małpa wyrzuca jedynie ogryzek, skórkę np.od banana czy inną pestkę a człowiek (gadająca małpa) wywala w ten sam sposób wszystko co do łapy weźmie.

Portret użytkownika Q

A czy Ty posiadasz zdolność

A czy Ty posiadasz zdolność rozróżnienia słów: Afryka i Arktyka ? Bo to co Tobie się wydawało, że przeczytałeś nie jest tym co faktycznie było tam napisane. Teraz widzisz, że patrzysz na coś a widzisz nie to co faktycznie tam jest ale to co Tobie się wydaje że tam jest ? Za bardzo polegasz na automatyzmie podczas czytania a za mało angażujesz do tego świadomość. 

Skomentuj