Koralowce Wielkiej Rafy Koralowej rozrosły się najbardziej od 36 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pokrywa koralowa na dwóch trzecich australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej osiągnęła rekordowy poziom w ciągu 36 lat. O tym informuje Reuters, powołując się na badanie przeprowadzone przez Australijski Instytut Nauk Morskich (AIMS).

 

Według naukowców Wielka Rafa Koralowa jest nadal odpornym systemem i zachowuje zdolność do regeneracji po doznanych uszkodzeniach. Jednak oceanografowie są zaniepokojeni rosnącą częstością masowego bielenia koralowców.

 

Projekt AIMS odkrył, że średnia pokrywa twardego korala na północy rafy wzrosła z 13% do 36% w ciągu ostatnich pięciu lat. W regionie centralnym pokrycie wzrosło z 12% w 2019 r. do 33% w 2022 r.

Jednak na południu Wielkiej Rafy Koralowej, która zazwyczaj ma większą pokrywę koralowców twardych niż w pozostałych dwóch regionach, zasięg spadł do 34% w 2022 r. z 38% rok wcześniej.

 

Odzyskiwanie struktur rafowych następuje po czwartym masowym wybielaniu w ciągu ostatnich siedmiu lat. Wzrost pokrywy jest w dużej mierze napędzany przez koralowce Acropora, które są szczególnie wrażliwe na burze, stres cieplny i trujące rozgwiazdy korony cierniowej, które pożerają kolonie koralowców, twierdzą naukowcy AIMS.

@zmianynaziemi Koralowce Wielkiej Rafy Koralowej rozrosły się najbardziej od 36 lat #dlaciebie #nauka #Australia #Polska #ciekawostki #rafakoralowa ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dd

Z tego mniemam, że są na

Z tego mniemam, że są na świecie dwa zespoły naukowców - jeden mówi że rafa róśnie jak szalona a drugi zespół mówi, że wraz z ociepleniem klimatu wymierają rafy koralowe. Kto ma rację? Teoretyczy klimatologii czy autentyczni badacze

Portret użytkownika euklide⁣s

No i to by było na tyle jak

No i to by było na tyle jak chodzi o wymieranie raf spowodowane ociepleniem... Zresztą tylko idiota mógł uwierzyć, że zmiana temperatury oceanu o 0.3 stopnia C w skali 100 lat spowoduje wymarcie życia, a organizmy są tak debilne, że nie zasiedlają nowych rejonów.

Skomentuj