Spektakularne burze na Jowiszu pokazane na nowym zdjęciu z sondy Juno

Kategorie: 

Źródło: NASA/Juno

Kamera sondy JunoCam uchwyciła niesamowite wiry znane jako spiralne wiatry przypominające huragany. Znajdują się w pobliżu bieguna północnego planety, mogą osiągnąć ponad 50 km wysokości i do 160 km średnicy.

Wcześniejsze obserwacje Jowisza wykazały, że wiry różnią się kolorem w zależności od kierunku ich rotacji oraz lokalizacji. 

 

Sonda, za pomocą której wykonano zdjęcie, krąży wokół gazowego giganta po wysoce eliptycznej orbicie, zataczając jedno koło w 43 dni. Opublikowane zdjęcie zostało zrobione, gdy Juno znajdowała się w odległości 25 100 km od planety.

 

Misja Juno, która pierwotnie miała zakończyć się do 2021 roku, została przedłużona – sonda będzie działać co najmniej do 2025 roku. Przez pozostałą część swojego życia będzie kontynuował badanie atmosfery Jowisza, a także będzie spędzał czas na inspekcji Ganimedesa, Europy i Io - satelitów planety, które mogą zawierać życie mikrobiologiczne. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

Mnie ciekawi co jest naprawdę

Mnie ciekawi co jest naprawdę pod powierzchnią tych gęstych chmur jowisza gdyż obecnie badacze twierdzą , że teoretycznie jest tam skondesowany wodór , że ma jakieś właściwości metalu. Za jakiś czas może dowiemy się co jest tak naprawdę jest w środku wytwarzając grawitację utrzymującą księżyce jowisza.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj