Pod Australią odkryto kawałek skorupy ziemskiej sprzed 4 miliardów lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy mogą wykorzystać różne wskazówki, aby dowiedzieć się, co znajduje się pod powierzchnią Ziemi bez konieczności kopania – w tym za pomocą laserów cienkich jak ludzki włos, stosowanych na minerałach znalezionych w piasku na plaży. Ta metoda została wykorzystana w nowym badaniu, które wskazuje na liczący 4 miliardy lat fragment skorupy ziemskiej wielkości Irlandii, który leży pod Australią Zachodnią i wpłynął na ewolucję geologiczną tego regionu przez miliony tysiącleci.

Ów region może dostarczyć wskazówek, w jaki sposób nasza planeta zmieniła się z nienadającej się do zamieszkania w środowisko przyjazne życiu.

 

Naukowcy są przekonani, że rozległe przestrzenie skorupy ziemskiej mogły mieć głęboki wpływ na formowanie się skał, ponieważ stare materiały zmieszały się z nowymi materiałami, po raz pierwszy pojawiając się jako jedna z najwcześniejszych formacji protoskorupowych na planecie i przetrwały wiele zdarzeń górniczych. Jeśli porównamy wyniki z istniejącymi danymi, okaże się, że wiele regionów świata doświadczyło podobnych czasów formowania się i zachowania wczesnej skorupy.

 

Wskazuje to na znaczącą zmianę w ewolucji Ziemi około 4 miliardów lat temu, kiedy bombardowanie meteorów osłabło, skorupa ustabilizowała się i na Ziemi zaczęło się życie. Lasery zostały wykorzystane do odparowania ziaren mineralnego cyrkonu pobranego z piasku pobranego z rzek i plaż Australii Zachodniej. Ta technika, znana jako ablacja laserowa z dzielonym przepływem i spektrometria mas z plazmą sprzężoną indukcyjnie, pozwala naukowcom datować ziarna i porównywać je z innymi, aby zobaczyć, skąd mogły pochodzić.

 

Umożliwiło to zespołowi badawczemu uzyskanie wglądu w podłoże krystaliczne pod powierzchnią Ziemi w tym konkretnym regionie – aby pokazać, skąd pierwotnie wietrzały ziarna, jakie siły zostały użyte do ich uformowania i jak z biegiem czasu kształtowała się geologia regionu. Oprócz tego, że nadal istnieją pozostałości protoskorupy– a jest to około 100 000 kilometrów kwadratowych – granice bloku pomogą również naukowcom określić, co jeszcze kryje się pod powierzchnią Ziemi i jak mogli ewoluowały, aby znaleźć się w ich obecnym stanie.

 

Krawędź starożytnego kawałka skorupy wydaje się określać ważną granicę skorupy ziemskiej, która kontroluje lokalizację ważnych gospodarczo minerałów. Rozpoznanie tych starożytnych pozostałości skorupy jest ważne dla przyszłości usprawnionej, zrównoważonej eksploracji zasobów. Jak można się spodziewać, po 4 miliardach lat z pierwotnej skorupy ziemskiej niewiele pozostało do zbadania, co czyni takie znaleziska jeszcze bardziej interesującymi i użytecznymi dla ekspertów - dają nam one ważne okno w odległą przeszłość.

 

Przemieszczenia skorupy ziemskiej i turbulencje gorącego płaszcza pod nią są trudne do przewidzenia i sporządzenia retrospektywnej mapy. Kiedy więc na powierzchni zostaną znalezione dowody na ruchy wewnętrzne i geologię, naukowcy chętnie je wykorzystają. Idąc dalej, wyniki opisanych tutaj badań mogą również pomóc naukowcom badającym inne planety - jak powstają te planety, jak powstaje ich wczesna skorupa, a nawet jak może powstać na nich obce życie.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Terra Nova.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Powoli . A czy nie czasem

Powoli . A czy nie czasem ziemia zawsze rozkwiatała życiem !? Wielu tu wkleja teksty z ksiunszki , że ziemię stworzył stwórca i nie ma ani słowa o jakichś kataklizmach bo ten mo dopiero przyjść Smile

To co było zanim stwórca stworzył ziemię i życie na niej !? Jakaś inna ziemia !? Podmianke zrobił  na tą rajską !? Jakoś ku..wa rajsko to tu na ziemi nie bylo, nie jest a przszłość rajsko nie wygląda. To chyba  kataklizmy i ten stwórca ziemi to kity wciskane na siłę. Bo nic się nie trzyma kupy - a ponoć kupy nikt nie ruszy.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika moon fake

Dawno przewidziałem że prawie

Dawno przewidziałem że prawie cała skorupa Ziemi była rozbita i zaorana inną planetą. Azja ma tereny najmniej wzruszone i stopione w wyniku niewielkiego zmniejszenia średnicy/ zbliżenia metalowego jądra do powierzchni, w porównaniu z innymi resztkami pierwotnie litej skorupy Ziemskiej.

Portret użytkownika Q

Wiek ziemi ustalono na

Wiek ziemi ustalono na podstawie rozpadu radioaktywnego izotopu potasu-40, którego okres połowicznego rozpadu wynosi ok. 11.9 mld. lat ,dodatkowo porównuje się to z ilością w próbce stabilnego izotopu ołowiu który jest efektem rozpadu promieniotwórczego uranu. Powstanie owego stabilnego izotopu ołowiu trwa ok. 4.5 mld lat. Tak więc wiek ziemi jest w przybliżeniu równy okresowi połowicznego rozpadu uranu. Gdy płynna lawa pokrywająca pierwotna ziemię zastygła, uformowały się skały i zaczął się okres rozpadu radioaktywnych pierwiastków gdyż od tego momentu ich zawartość w próbce już się nie zmieniała. Mierząc stosunek zawartości np. uranu do ilości jego produktów rozpadu można określić wiek dowolnej skały.
A skąd wiadomo jak długo trwa połowiczny rozpad radioaktywności ? - stąd: http://www.ichtj.waw.pl/ichtj/general/documents/prawa_rozpadu.pdf

To są dość skomplikowane obliczenia ... a co myślałeś, że ktoś to sobie ot tak wymyślił ?

Skomentuj