Opublikowano kolejne oszałamiające zdjęcia z JWST

Kategorie: 

Źródło: NASA/JWST

NASA opublikowała serię trzech pełnokolorowych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, stworzony we współpracy z Europejską i Kanadyjską Agencją Kosmiczną.

Pierwsze z nich przedstawia zakurzone „góry” Mgławicy Carina w gwiazdozbiorze Kil, jednej z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie. Znajduje się 7,6 tys. lat świetlnych od Ziemi i jest domem dla dużej liczby gwiazd, kilkakrotnie większej od masy Słońca.


Zdjęcie Mgławicy Carina wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA

Druga przedstawia wspaniałą planetarną Mgławicę Południowych Rubieży. Jest to rozszerzający się obłok gazu otaczający umierającą gwiazdę. Jego średnicę szacuje się na pół roku świetlnego, a światło od południowego obrzeża do luster Jamesa Webba potrzebowało na dotarcie do nas prawie 2000 lat.


Zdjęcie planetarnej Mgławicy Południowego Rubieży wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA

Trzecie i ostatnie zdjęcie przedstawia zwartą grupę pięciu galaktyk - Kwintet Stefana. Obiekt znajduje się 290 milionów lat świetlnych od nas w kierunku konstelacji Pegaza. Cztery z pięciu galaktyk kwintetu toczą kosmiczny taniec powtarzających się interakcji.


Zdjęcie grupy pięciu galaktyk Stefan Quintet wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Trup

zdjęcia gwiazdeczkom to sobie

zdjęcia gwiazdeczkom to sobie najepiej robić dobrym aparatem na manualu - nikt niczego nam nie będzie manipulował a takie które samemu cykniemy jest 100 razy lepsze.

a tak w ogóle to nasza galaktyka jest tak wielka że samo światło przez nią leci bagatela około 100 tysięcy lat! gdzie światło ma prędkość prawie 300 tysięcy km na sekundę:)

  1. 2022.07.11 Bacologia Szybkie Wieści… 35 (link w opisie)
    2022.07.11 Bacologia Szybkie Wieści… 35 (link w opisie)

     

  2. Holendrzy są tak wściekli, że już nie odpuszczą 2022.07.08 www.PL1.tv
    Holendrzy są tak wściekli, że już nie odpuszczą 2022.07.08 www.PL1.tv

     

  3. Marcin Osadowski, Wojciech Olszański Aleksander Jabłonowski Rzeszów 10 7 2022 Wołyń43 Marsz Pamięci.
    Marcin Osadowski, Wojciech Olszański Aleksander Jabłonowski Rzeszów 10 7 2022 Wołyń43 Marsz Pamięci.

     

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika Endymion1

Przecież to Mata Hari na

Przecież to Mata Hari na miarę spedalonych dzisiejszych czasów :) Trudeau już zdobyty, Macron wacha się, czy zrezygnować z nekrofilii, a Putin padnie ze śmiechu na zawal, jak to to zobaczy zobaczy. Myślę, że obecnym celem nowej Mata Hari będzie kaczka, co to była obiektem akcji Hiacynt. Niedoceniasz wywiadu, jak zobaczysz rosyjską Fionę, to wiedz, że została stworzona dla warszawskiego Shrecka, czyli Sasina, bo Schetyny już nie ma w polityce.. Każda potwora znajdzie amatora..

Portret użytkownika emel

Lucek Wąchozlewski wrote:

Lucek Wąchozlewski wrote:
Większość ludzi mają za głupków nie znających podstawowych zasad ze szkoły podstawowej, no może ponad podstawowej. Jak obrazy zarejestrowane w podczerwieni mogą być kolorowe? Wszystkie te kolorowanki to są wizje dobrze opłaconych artystów przez organizacje traktujące ludzkość niczym bydło!

Każde z tych opublikowanych fotografii powstało z kilku klatek naświetlanych z użyciem różnych filtrów. I tak np. fotografia mgławicy "Carina nebula" (NGC3324) powstała z użyciem sześciu różnych filtrów. Na potrzeby publikacji w mediach, do każdego z tych filtrów przypisano kolor. I w ten sposób powstaje kolorowe zdjęcie. Dokładnie tak samo, jak w każdym cyfrowym aparacie fotograficznym. Tylko w takich zwykłych aparatach filtry są wbudowane w matrycę (https://en.wikipedia.org/wiki/Bayer_filter) i wystarcza jedno ujęcie do powstania kolorowego obrazka (kosztem utraty częsci informacji). Każdy producent może umieszczać nieco inne filtry w matrycy i nieco inne kolory przypisywać im na etapie wywołania takiego cyfrowego zdjęcia. Stąd różne aparaty z różnymi matrycami mogą dać nieco inną kolorystykę zdjęcia. 

Wracając do teleskopu, tutaj informacja o tej mgławicy (a także o innych fotografiach na kolejnych podstronach): https://webbtelescope.org/contents/media/images/2022/031/01G77PKB8NKR7S8Z6HBXMYATGJ (polecam grafikę na dole strony)
Można sobie przeczytać jakie filtry użyto z jakimi kolorami:

 The color results from assigning different hues (colors) to each monochromatic (grayscale) image associated with an individual filter. In this case, the assigned colors are:   Red: F444W, Orange: F335M, Yellow: F470N, Green: F200W, Cyan: F187N, Blue: F090W

 
 Można w internecie znaleźć informacje o każdym z tych filtrów, jaki zakres promieniowania elektromagnetycznego przepuszcza.

Portret użytkownika lol

po co Ty tutaj to piszesz?

po co Ty tutaj to piszesz? Oni, w wiekszoci, maja swoj swiat i swoje teorie. Jedni jezusowe, inni jakies inne. Wszystko to spisek masonerii, zydow, reptylian. 

Zdjecia z JWST to tez fikcja, a w ogole to ten teleskop nie istnieje. Szkoda strzepic, panie...

Strony

Skomentuj