Uzależnienie od smartfonów jest związane z demencją

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Z najnowszych badań wynika, że lekarze powiązali zwiększone wykorzystanie smartfonów z rozwojem demencji i innych chorób zwyrodnieniowych. 

 

Eksperci, z którymi przeprowadzono wywiady w publikacji dziennika The Guardian, stwierdzili wpływ smartfonów na upośledzenie pamięci. Lekarze twierdzą, że ci, którzy zbytnio polegają na swoich gadżetach, aby uniknąć zapamiętywania pewnych informacji, są narażeni na zwiększone ryzyko demencji i innych chorób zwyrodnieniowych.

 

Według neurobiologa Chrisa Byrda korzystanie z notebooka, komputera lub telefonu pozwala odciążyć pamięć i wykonać więcej zadań w danym momencie. Nasz mózg nie jest zaprojektowany do zapamiętywania bardzo konkretnych, jednorazowych rzeczy” – zauważył autor. Jego kolega Oliver Hardt podkreślił, że im rzadziej człowiek polega na własnej pamięci, tym bardziej jest uzależniony od inteligentnych urządzeń. Hardt zaznaczył, że nie ma dokładnych danych na temat wpływu smartfonów na pamięć, ale naukowiec uważa, że ​​w dłuższej perspektywie zbyt częste korzystanie z urządzeń spowoduje gwałtowny wzrost chorób zwyrodnieniowych.

 

Jedną z rzeczy, które zakłócają zdolność naszego mózgu do przenoszenia wspomnień z pamięci krótkoterminowej do przechowywania długoterminowego, jest rozproszenie. Jeśli dana osoba jest zbyt często rozproszona przez gadżety, to pewne wspomnienia znikną z jego pamięci długotrwałej.

 

Na początku 2020 roku eksperci Apple opowiedzieli, w jaki sposób można wykryć demencję starczą u starszych użytkowników iPhone'ów i innych smartfonów. Autorzy zauważyli, że problemy z pamięcią można zidentyfikować na podstawie wskaźnika wykorzystania aplikacji, średniego czasu sesji i innych dodatkowych danych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Każde uzależnienie jest formą

Każde uzależnienie jest formą uszkodzenia mózgu, który nie może już prawidłowo (stabilnie) funkcjonować bez tego konkretnego rodzaju stymulacji zewnętrznej. Człowiek świadomy nigdy nie ulegnie uzależnieniu ponieważ działa posługując się logiką, rozumem i samodyscypliną chroniącą go przed takimi działaniami. Wystarczy zrozumieć (uświadomić sobie), że każdy rodzaj automatyzmu czyli uzależnienia jest zwyczajnie GŁUPIE , bezsensowne i szkodliwe by przestać to robić.

Problem w tym, że prawie nikogo nie obchodzi pojęcie świadomości a już w szczególności tkz: "szkolnictwo" nie jest uświadamianiem zainteresowane. Być świadomym to znaczy wiedzieć, co się robi i po co się to zrobi oraz czy ma to sens a także czy nasze działanie nie jest szkodliwe, bądź przykre dla innych z naszego otoczenia, co jest szczególnie ważne gdy się żyje na ograniczonej przestrzeni w bliskim sąsiedztwie.

Portret użytkownika Hannto

Kolejna oczywista oczywistość

Kolejna oczywista oczywistość. Oczywiście większość osób sobie pomyśli że to bzdura lub że mnie to nie dotyczy, ale dziwnym trafem jakoś nie zrobią sobie prostego testu mnemonicznego bo jeszcze by się okazało że się mylą. A przecież wiadomo że nie warto wychodzić poza własną bezpieczną komore echa.

Skomentuj