Biolodzy odkryli, że zmumifikowany mały mamut Yuka nie był kobietą, lecz samcem

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Mamut o imieniu Yuka, którego doskonale zachowana mumia została znaleziona w Jakucji w 2010 roku, okazał się samcem. Stało się to znane po badaniach paleogenetycznych. Przez długi czas naukowcy wierzyli, że czterdziestoletnie zwierzę to samica. 

Mamut włochaty (Mammuthus primigenius) powstał jako gatunek około 800-750 tysięcy lat temu na Syberii, skąd następnie rozprzestrzenił się w Eurazji i Ameryce Północnej. Większość populacji tego gatunku,wymarła w późnym plejstocenie lub wczesnym holocenie. Jednak w niektórych obszarach stało się to znacznie później. Na przykład na Wyspie Wrangla, sądząc po datowaniu radiowęglowym, mamuty zniknęły około 3700 lat temu, a na Półwyspie Tajmyr - około 3900 lat temu.

 

W 2010 roku na północy Jakucji znaleziono jedną z najlepiej zachowanych mumii mamuta włochatego. Zwierzę znalezione w wiecznej zmarzlinie nosiło przydomek Yuka. Analiza radiowęglowa wykazała, że ​​żył około 40 mniej więcej 39 000 lat temu. Przez 12 lat od odkrycia Yuka była uważana za pierwszą dorastającą kobietę mamutów, która wpadła w ręce paleontologów. W swoim wieku mamut ważył już około 450-500 kilogramów i osiągnął wysokość 165 centymetrów w kłębie. 

 

Naukowcy zauważyli niezwykłe zachowanie mózgu tego zwierzęcia, które ujawniono podczas badania tomograficznego. Następnie udało im się nawet przeprowadzić operację jego wydobycia. Okazało się, że Yuka jest mężczyzną, a nie kobietą, jak wcześniej sądzono. Naukowcy uważają to ustalenie za niespodziankę.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika RhumekFr

Dokonalem podobnego

Dokonalem podobnego arcywaznego odkrycia. Otoz okazalo sie, po gruntownych badaniach organoleptycznych i glebokich przemysleniach, ze jestem samcem a uzyskujac tego swiadomosc bylem zdolny okreslic iz osoba mi towarzyszaca okazala sie nie byc samica a jednak kobieta. Czy to dobrze ?

Portret użytkownika Tomaszkolczyk

Przeciez to jawna

Przeciez to jawna dyskryminacja ze strony redakcji. Moze ten mamut identyfikowal sie jako kobieta . A moze to samica tylko brala hormony zmiany plci. Moze mamutek nie identyfikowal sie jako mamut tylko np. Labrador albo zyrandor .

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj