Cząsteczki alkoholu znaleziono nawet w pobliżu centrum Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez naukowców z Niemiec odkrył w pobliżu centrum Drogi Mlecznej - w której również znajduje się Ziemia - w chmurze gazu i pyłu Strzelca B2 największą cząsteczkę alkoholu w kosmosie - izopropanol. Wyniki obserwacji zostały opisane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

 

Obłok gazu i pyłu Sagittarius B2 znajduje się w odległości 26 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, 120 parseków od centrum galaktyki. To właśnie tam za pomocą spektroskopii na teleskopie ALMA udało się przypadkowo zidentyfikować cząsteczkę izopropanolu, która jest wykorzystywana np. do dezynfekcji. 

Ponadto znaleziono jego izomer, który różni się tylko atomem węgla - propanolem. Związki te po raz pierwszy zaobserwowano w przestrzeni międzygwiazdowej. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie ujawni, jak różne substancje mogą powstawać w kosmosie.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szasza Grej

Jaja jak berety co na

Jaja jak berety co na twiterze rodacy wyprawiajo Smile

"Upał w lato to ocieplenie klimatu, katar to pandemia, zamknięcie szpitali to lek na pandemię, chłop to baba, baba to chłop, atak Rosji na Ukrainę w lutym 2022, spowodował wzrost inflacji od 2021, a Rosję pokonać można tylko doprowadzając do nędzy Polaków.
Załóżcie kaftany"

Strony

Skomentuj