Przeciwutleniacz z pomidorów przedłużył żywotność ogniw słonecznych

Kategorie: 

Źródło: tg

Chińscy naukowcy ustabilizowali perowskitowe ogniwa słoneczne za pomocą przeciwutleniacza likopenu, który znajduje się w pomidorach i grejpfrutach. Likopen został pierwotnie dodany, aby blokować wolne rodniki i zapobiegać utlenianiu perowskitów. Jednak likopen wykazał również inną przydatną właściwość, tj. zdolność do pasywacji pułapek i poprawy krystaliczności perowskitu.

 

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Advanced Energy Materials. Wydajność ogniw słonecznych perowskitowych wzrosła z 3,8 do 25,2 procent w ciągu dziesięciu lat. Takie ogniwa słoneczne są łatwe do uzyskania, tanie i mogą być stosowane zarówno samodzielnie, jak i jako górna półprzezroczysta część tandemowych ogniw słonecznych.

 

Głównym problemem z ogniwami perowskitowymi jest brak stabilności. Pod wpływem światła słonecznego, wysokiej temperatury, tlenu i wody perowskity ulegają degradacji. Pogarsza się w nich ekstrakcja ładunku z warstwy aktywnej do elektrod, a w późniejszych etapach dochodzi do utleniania i niszczenia sieci krystalicznej perowskitu.

 

Teraz naukowcy aktywnie poszukują sposobów na stabilizację takich ogniw słonecznych. Chińscy naukowcy zajmujący się materiałami pod kierunkiem Hongwei Song z Jilin University postanowili wykorzystać naturalny przeciwutleniacz likopen do stabilizacji perowskitowych ogniw słonecznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

naturalny przeciwutleniacz

naturalny przeciwutleniacz likopen  -  uprawiajcie pomidorki sami , bez chemii z zastosowaniem organicznych nawozów jak przefermentowna pokrzywa ale przed kwietnieniem . Najwięcej likopenu jest w przecierach pomodorowych ale chyba wiecie skąd i jakie pomidorki na to idą - ostatni sort , lekko nadgniłe , wożą to na przyczepach i przerabiają więc koncentrat tylko własny. Kosztuje więcej ale nie ma w nim zarodników grzybów - zostaw kupny , otwarty i ponownie zamknięty przecier w lodówce a po kilku dniach masz zielonego grzyba w słoiczku.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj