Burze słoneczne są przyczyną wielu dodatkowych zgonów rocznie

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

The New Scientist donosi, że burze słoneczne, które oddziałują z polem magnetycznym Ziemi, mogą rocznie spowodować nawet 5500 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w samym USA.

Słońce przechodzi przez cykle wysokiej i niskiej aktywności, które powtarzają się mniej więcej co 11 lat. W okresach wysokiej aktywności wyrzuca naładowane cząstki i namagnesowaną plazmę, które mogą wpływać na pole magnetyczne Ziemi. Te tak zwane burze słoneczne mogą zakłócać nasze sieci energetyczne i wyłączać satelity na orbicie Ziemi. Kilka badań wskazuje również, że burze zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zmiany w zachowaniu Słońca są w stanie wpływać na zdrowie człowieka, a zwłaszcza jego układ krążenia.

 

Do podobnych wniosków doszli też jakiś czas temu Rosjanie podczas eksperymentu MARS 500 gdzie kilku ochotników badano regularnie i można było znaleźć korelację między aktywnością słoneczną a wynikami. W tym przypadku szczególnie warte uwagi jest stwierdzenie, że w istotny sposób zmienia się prędkość przepływu krwi. Zaobserwowano to zwłaszcza w naczyniach włosowatych, ponieważ uczestnicy eksperymentu mieli badanie dłonie za pomocą specjalnego urządzenia.

Według Tigrana Poghosyana, w okresie aktywności słonecznej i aktywności geomagnetycznej ludzie częściej zapadają na choroby serca. Lekarz powiedział, że okres ten może być trudny dla niektórych i często trzeba stosować jakąś medycynę prewencyjną, bo stan zdrowia osób wrażliwych na aktywność słoneczną może się szybko pogarszać

 

Pogosyan powiedział również, że aktywność słoneczna wpływa niemal na każdego.  Może być wyrażona w różny sposób, na przykład w formie depresji, niechęci do otoczenia czy potrzeby snu.  Doświadczenie pokazuje, że w tym czasie wzrasta też liczba nagłych zgonów.

 

Lekarz zauważył również interesujący fakt, że osoby urodzone w okresie minimum aktywności słonecznej, są bardziej wrażliwe na te zmiany.  Są to ludzie, którzy urodzili się w latach 1953, 1963, 1964, 1965, 1974, 1975, 1985, 1986, 1995, 1996, 2001 i 2002.  W opinii lekarza istnieje także czynnik genetyczny. Według niego Ormianie są najbardziej wrażliwi na rozbłyski słoneczne.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Absolutnie nie!

Absolutnie nie! Byłam w dolnej normie BMI!

W 2 godziny po powrocie z operacji do domu wybrałam sie z córką na spacer z psami i poprosiłam, by zrobiła mi zdjęcie. Zrobiła to niechętnie, bo wyglądałam strasznie, ogolona, wyniszczona...

Portret użytkownika Julian Skoczowski

Tak. Tętniaki pękają przy

Tak. Tętniaki pękają przy nagłym niespodziewanym wzroście ciśnienia krwi. Wiem. Miałem pęknięcie tętniaka i wylew SAH w 2015. Dr Brodziak z Bytromia wiedział o wpływie Słońca już w latach 80' XXw. Ciszej niedouczeni!

Portret użytkownika Medium

Kiedy pękają, to jasne, ale

Kiedy pękają, to jasne, ale jak się tworzą, to dopiero działanie kowidowych wirusów wyjaśnia, bo jest to - jak zrozumiałam - choroba śródbłonka naczyń. Do tej pory zwalano na ciśnienie i papierosy. Chodzi o to, że żeby tętniak powstał musi być jakaś przyczyna osłabienia konstrukcji naczynia. Są nawet tzw. tętniaki rozwarstwiające, gdzie dochodzi "z nieznanych przyczyn" do rozwarstwienia ścianki tętnicy.

Miałem pęknięcie tętniaka i wylew SAH w 2015

Witam w klubie! Ja miałam 4 lata wcześniej. Które naczynie mózgowe pękło? Odzyskałeś 100% sprawności? Też pewnie skończyłeś z tytanowym klipsem w mózgu? Pozdrawiam serdecznie!

Strony

Skomentuj