Norwegia uruchamia pierwszą na świecie turbinę na czysty wodór

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z Uniwersytetu w Stavanger w Norwegii wykorzystują pierwszą na świecie mikroturbinę gazową, która działa w 100% na wodór. Poinformowała o tym służba prasowa uczelni. Turbina znajduje się w fabryce w południowo - zachodniej Norwegii, którą zarządza uniwersytet.

Służy do produkcji zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej. Podobno od połowy maja eksploatację instalacji gazowej przeniesiono na stuprocentowe paliwo wodorowe.

„Ustanowiliśmy rekord świata w spalaniu wodoru w mikroturbinach gazowych. Nikt wcześniej tego nie zrobił na tym poziomie – mówi prof. Mohsen Asadi, kierownik zespołu badawczego w placówce.

Turbiny gazowe są używane wszędzie, tj. w elektrowniach, samolotach, pompach i statkach. Mogą być zasilane różnymi paliwami, ale około 90% z nich korzysta obecnie z kopalnego gazu ziemnego.

 

W swojej pracy naukowcy skupili się na możliwości przejścia na paliwo wodorowe bez konieczności wymiany sprzętu na dużą skalę. Zdaniem naukowców wymaga to adaptacji istniejącej infrastruktury gazowej oraz nowej technologii konwersji energii, czyli samej technologii turbinowej.

 

Naukowcy będą nadal badać działanie elektrowni po przejściu na paliwo wodorowe, aby określić, w jaki sposób mogą zwiększyć zdolność do wytwarzania maksymalnej ilości czystej energii.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Jaka metoda pozyskania wodoru

Jaka metoda pozyskania wodoru?
https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/produkcja-wodoru-rozne-metody
na chemii bywałem na wagarach, bo nauczycielki nie lubiłem, a teraz nadal nie lubię chemii, ale coś tam wiedzy mi zostało z tych lekcji, na których bywałem. Do pozyskania wodoru, chociażby z wody, jest potrzebna energia, a ona pochodzi z innych źródeł. Gdyby proces technologiczny potrafił wytworzyć więcej energii niż jest potrzebne do jej wyprodukowania, to było by perpetuum mobile. Do tego dołóżmy stado naukoFców, urzędasów, biurokratów wszelkiej maści, to okaże się, że na Saharze jest zbyt mało piasku, aby wypełnić piaskownicę na nowo powstałym placu zabaw, który burmistrz z pompą otworzy wraz z proboszczem..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Feliks

Taak. "Wszystko się zgadza"

Taak. "Wszystko się zgadza" tylko że Norwegia ma  prąd w ponad 90% pochodzący z wody ( pozakładali sobie na każdym strumyku elektrownie wodne. A oni tych strumyków maja mnóstwo). To są moga eksperymentować. Oni ten wodór i tak! pozyskują w czysty sposób. U nas żeby uzyskać wodór to trzeba by spalić wiele wiele węgla. O! -jest takie powiedzenie : Kto bogatemu zabroni? Oni sa bogaci to sobie eksperymentują z taką cczy taka energią

Portret użytkownika ​​euklides

W tajnych laboratoriach NBP

W tajnych laboratoriach NBP uruchamiają właśnie pierwszą na świecie drukarkę pieniędzy napędzaną chrustem, która pomoże zbić inflację. Jest już opinia ekspertów, tzn. historyka - św. Mateusza patrona lichwiarzy oraz św. Łukasza patrona skorumpowanych lekarzy-alkoholików i podobno to będzi działać.

Skomentuj