Dzioborożce południowoafrykańskie miejscami prawie wymarły

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Ekolodzy odkryli, że liczba dzioborożców południowoafrykańskich gwałtownie spadła w ostatnich latach. Ich zdaniem dzieje się tak z powodu susz i fal upałów, które niszczą pisklęta i utrudniają składanie jaj. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Ecology and Evolution.

Dzioborożce należą do dużych ptaków występujących w Afryce oraz Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Wyróżniają się jasnym kolorem i dużym dziobem z „rogiem”. Przeważnie żyją na ziemi i żywią się larwami owadów, małymi kręgowcami i owocami roślin. W ciągu ostatnich dziesięciu lat południowoafrykańscy ekolodzy i ich koledzy z Wielkiej Brytanii organizowali ekspedycje do najbardziej niedostępnych części pustyni Kalahari, gdzie badali liczbę lęgów podgatunku dzioborożców - południowych prądów żółtodziobych (Tockus leucomelas). - i śledzili zmiany w ich liczbie. 

 

Zaobserwowano również, jak anomalie klimatyczne wpływają na stan populacji. Naukowcy doszli do wniosku, że gatunek ten może wkrótce wyginąć. W pierwszych trzech latach obserwacji populacje dzioborożców utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie, ale w 2012 roku i w kolejnych sezonach naukowcy odnotowali gwałtowny spadek. Odsetek zajętych gniazd zmniejszył się z 52% do 12%, a odsetek par z rodziny T. leucomelas z pomyślnie odchowanym potomstwem zmniejszyła się z 58% do 17%. Liczba piskląt w tym samym czasie spadła około trzykrotnie.

 

Spadek reprodukcji ptaków jest powiązany z szybkim wzrostem średniej temperatury powietrza i częstszymi falami upałów w Afryce Południowej. T. leucomelas całkowicie zaprzestał prób rozmnażania, jeśli temperatura powietrza przekroczyła 35,7 stopni Celsjusza. W przyszłości fale upałów i susze będą nawiedzać południową Afrykę jeszcze częściej niż obecnie. Doprowadzi to do większego spadku liczebności T. leucomelas. Zdaniem naukowców konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie prac rozwojowych i wdrożenie środków, aby je uratować.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Skomentuj