Zła higiena jamy ustnej prowadzi do demencji

Kategorie: 

Źródło: tg

Profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego Davy Vancampfort i mikrobiolog Marie Jossens w artykule dla The Brussels Times opisali, jak samotność i zła higiena jamy ustnej prowadzą do rozwoju demencji. Eksperci wyjaśnili związek między codziennymi nawykami a mózgiem i jak uniknąć demencji. Vancampfort zauważył, że istnieje wiele sposobów na utrzymanie zdrowego mózgu i uniknięcie spowolnienia poznawczego. Oprócz oczywistych zdrowych nawyków, takich jak regularne ćwiczenia i wystarczająca ilość snu, przyjrzał się również mniej oczywistym czynnikom, takim jak mycie zębów, które również pomagają utrzymać aktywność mózgu i zapobiegają starzeniu się.

 

Profesor jest przekonany, że taniec, pływanie czy spacery mają pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale również na mózg. „Istnieje wiele dowodów na korzystny wpływ ćwiczeń” – wyjaśniła. Vancampfort powołuje się na badanie Narodowej Akademii Nauk z 2011 r. na poparcie swojego twierdzenia, w którym 120 starszych uczestników podzielono na dwie grupy. Połowa z nich wykonywała ćwiczenia aerobowe trzy razy w tygodniu, a druga połowa wykonywała ćwiczenia rozciągające z tą samą częstotliwością. W rezultacie stwierdzono, że grupa zaangażowana w ćwiczenia aerobowe wykazała najlepsze wyniki w testach pamięci.

 

Profesor podkreśla również, że istnieje silny związek między brakiem snu a ryzykiem demencji. Badanie przeprowadzone na 8 tys. Brytyjczyków wykazało, że osoby, które spały mniej niż sześć godzin, były o 30 procent bardziej narażone na demencję. Według Vancampforta samotność jest nie mniej szkodliwa dla mózgu niż brak snu i niezdrowy tryb życia. „Długotrwała samotność wiąże się z 26-procentowym wzrostem ryzyka demencji. Inne badania pokazują, że samotność jest tak samo szkodliwa jak piętnaście papierosów dziennie”- zauważył ironicznie. Faktem jest, że przedłużająca się samotność prowadzi do stresu, a to z kolei prowadzi do produkcji dużych ilości hormonu kortyzolu, który uszkadza hipokamp, obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć.

 

Eksperci zgłosili nieoczekiwany związek między zdrowiem jamy ustnej a funkcjonowaniem mózgu. Profesor mikrobiologii Jossens wyjaśnił, że badania od dawna dowiodły związku między higieną jamy ustnej a chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Możliwe wyjaśnienia są takie, że zła higiena jamy ustnej pogarsza jakość naczyń krwionośnych oraz powoduje infekcje i stany zapalne w organizmie. Jossens nalega, aby poświęcić odpowiednią uwagę opiece dentystycznej, używając nici dentystycznej i odwiedzać dentystę na czas. Wcześniej dietetycy wymienili cztery produkty spowalniające starzenie się skóry. Wyjaśnili, jak szklanka wody i płatki owsiane rano pomogą przedłużyć młodość.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

To ma sens , codzienne

To ma sens , codzienne poranne i wieczorne szczotkowanie zębów za pomoca past do zębów z FLUOREM jest ZŁĄ HIGIENĄ gdyż  fluor zawarty w pastach przenika szybko do krwioobiegu jeszcze w jamie ustnej i FLUOR jest odpowiedzialny za demencję. Są inne domowe , stare sposoby na higienę jamy ustnej.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj