Tempo utraty lasów deszczowych w Australii podwoiło się w ciągu ostatnich 35 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Tempo utraty lasów deszczowych w północnej Australii podwoiło się w ciągu ostatnich 35 lat. Świadczą o tym dane naukowców z James Cook University, opublikowane w ostatnim czasie.

W trakcie szeroko zakrojonych międzynarodowych badań prowadzonych od 1985 r. na północy kontynentu australijskiego,  naukowcom udało się dowiedzieć, że drzewa tropikalne w lasach kontynentu znikają szybciej z powodu negatywnych skutków globalnych zmian klimatycznych. Susan Lawrence, profesor ekologii tropikalnej na Uniwersytecie Jamesa Cooka, powiedziała, że ​​liczba rocznych śmierci drzew w lasach północnej Australii „podwoiła się w ciągu ostatnich 35 lat”.

 

Naukowcy zauważają, że z powodu globalnego ocieplenia wymierają nie tylko drzewa tropikalne w północnych lasach Australii, zjawisko to ma negatywny wpływ na „całą różnorodność gatunków we wszystkich regionach kontynentu”, ale jest to szybkie zanikanie lasów, które są szczególnie niepokojące ze względu na ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla, gazu i stabilizowania temperatury planety.

 

Eksperci twierdzą, że w ostatnich latach dużo mówi się o wpływie zmian klimatycznych na koralowce Wielkiej Rafy Koralowej, ale lasy deszczowe Australii zmieniają się nie mniej radykalnie. Ich zdaniem wszystkie lasy tropikalne na świecie przechodzą podobne zmiany. 

 

Specjaliści zauważyli, że po śmierci drzewa leśne nie pochłaniają już dwutlenku węgla z atmosfery, a gdy ich pnie się rozkładają, same zaczynają emitować CO2, zamieniając się w dodatkowe źródło gazów cieplarnianych. Naukowcy twierdzą, że utrata biomasy w australijskich lasach deszczowych w ciągu ostatnich 35 lat nie została zrekompensowana przez sadzenie nowych drzew, co znacznie zmniejszyło ich potencjał ekologiczny i klimatyczny.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

To bardzo ciekawe, że lasy

To bardzo ciekawe, że lasy deszczowe Australii, zanikają - na skutek zmian klimatycznych, a Brazylii - na skutek wypalania, pod plantacje soi. Dla obiegu węgla, nie ma to żadnego znaczenia, gdyż (dla tych lasów) - bilans jest zerowy. Ostatnio nawet (lasy Brazylii), wzbogacały atmosferę w CO2, ale to pewnie - na skutek (owego) wypalania

Portret użytkownika Q

Ile drzew musi obumrzeć by

Ile drzew musi obumrzeć by wyemitować tyle dwutlenku węgla co jeden samolot pasażerski , których nad samą Polską lata codziennie kilka tysięcy ? To dobrze , że zauważają pewien problem ale trzeba odróżnić to co nieistotne od tego co ważne.

Portret użytkownika Molibden_Kitingen

Nie ma co tak daleko szukać,

Nie ma co tak daleko szukać, w Austrii w tym faszystowskim siostrzanym do Australii, chociażby z nazwy,kraiku, z zalesieniem też nie jest najlepiej. Mogliby sobie podać Austryiacy i Austrylijczycy ręce przez ocean, naszprycowane mRNA, wtedy pewnie w oceanie pozdychałyby wszystkie ryby ze strachu, te pływające bez maseczek rzecz jasna , te z maseczkami dostałyby rozedmy płuc oskrzelowej. Dziękuje za wyświetlenie dalekosiężne tych bzdur dalekoidących, i oczywiście podziękowania dla tych, których uwaga została tym przykuta, jak ręce galernikowi do wiosła, wiosłującemu, jak niewolnik w tym zniewolonym otępionym świecie , przez rzesze pragnących antidotum przed chorobami cywilizacyjnymi ogłaszanymi wszem i wobec, czyli przed średnio rozgarnietymi o umyslach tak prędkich, jak wóz gnoju ciągniony przez konia pod górę.

Skomentuj