Co potrafi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wszystkie cztery instrumenty naukowe Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba osiągnęły „idealne ustawienie” przed oficjalnym debiutem teleskopu tego lata. Gotowość urządzenia do pracy zgłoszono podczas specjalnej telekonferencji 9 maja tego roku.

 

Eksperci zajmujący się JWST twierdzą, że kalibracja teleskopu została niemal zakończona, a wyniki są nawet lepsze niż się spodziewano. Osiągnięto już prawie idealne ustawienie teleskopu. Nie ma już żadnych poprawek w optyce teleskopu, które mogłyby znacząco poprawić wyniki naukowe.

 

Aby zilustrować gotowość teleskopu, NASA udostępniła przykładowe zdjęcie wykonane przez Webb Mid-Infrared Instrument (MIRI). Nowy obraz przedstawia porównanie obserwacji pobliskiej galaktyki za pomocą JWST z obserwacjami tej samej galaktyki dokonanymi wcześniej przez NASA, przez obecnie już wycofany z użytku Kosmiczny Teleskop Spitzera.

Powyżej znajduje się Wielki Obłok Magellana widziany przez Spitzera (po lewej) i JWST (po prawej). 

 

Podczas gdy zdjęcie ze Spitzera pokazuje rozmycie około siedmiu pobliskich gwiazd znajdujących się w Wielkim Obłoku Magellana (galaktyka satelitarna krążąca wokół Drogi Mlecznej), zdjęcie tego samego regionu z Webba uchwyciło gwiazdy pierwszego planu na tle chmur gazu międzygwiazdowego i tła stanowiącego setki gwiazd i galaktyk w tle, uchwyconych w bezprecedensowych szczegółach.

 

Teleskop Webba czeka na ostateczną kalibrację swoich instrumentów, zanim tego lata oficjalnie rozpocznie badanie odległych gwiazd, poinformowali przedstawiciele NASA. W lipcu teleskop przedstawi swój pierwszy zestaw obrazów naukowych skierowanych na galaktyki i inne obiekty we Wszechświecie.

 

NASA wystrzeliła wart 10 miliardów dolarów Teleskop JWST 25 grudnia 2021 r., wysyłając go w podróż o długości 1,5 miliona km do ostatecznej pozycji na niebie. Teleskop składa się z 18 sześciokątnych segmentów lustra połączonych w jedno duże lustro o szerokości 6,4 m. Taka konstrukcja pozwoliła systemowi zwierciadeł teleskopu złożyć się do wnętrza rakiety podczas startu – w przeciwieństwie do poprzednika Webba, Teleskopu Kosmicznego Hubble'a, który ma tylko jedno główne lustro o średnicy około 2,4 m.

 

Naukowcy przewidują, że JWST będzie w stanie zobrazować odległe obiekty, które są 100 razy ciemniejsze niż pole obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a - HST. Teleskop JWST został zaprojektowany, aby przyjrzeć się słabemu światłu najwcześniejszych gwiazd we Wszechświecie, które powstały około 13,8 miliarda lat temu - zaledwie miliony lat po hipotetycznym Wielkim Wybuchu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Potrzebujesz dodatkowego

Potrzebujesz dodatkowego wyjaśnienia - dobra. Oko ma bardzo kiepską "optykę" (biologiczną i miękką soczewkę) , która tworzy obraz odwrócony i rozmyty . W miarę ostre pole widzenia obejmuje tylko punkt centralny na który właśnie patrzysz. Mózg skupia się na tym małym fragmencie wyraźnego obrazu i wyostrza go maksymalnie a potem gdy oko spojrzy lekko na bok (w każdym kierunku) mózg znowu wyostrza obraz jednego małego fragmentu , za każdym razem zapisując wynik obróbki obrazu w pamięci . Potem z tych małych obrobionych "komputerowo" fragmentów składa cały wyraźny obraz jako pole widzenia. Mózg jest "komputerem" bardzo szybkim bo wykorzystujacym operacje równoległe a nie szeregowe jak nasze komputery i dlatego wszystko działa sprawnie i szybko. Ale nie do końca ... dlatego istnieją "magicy" którzy potrafią robić sztuczki np. karciane , których nikt nie zauważa (dając się oszukać) bo mózg nie nadąża z obróbką obrazu dość szybko.

Jak widzi noworodek? - Młoda MamoOto jak mózg uczy się obrabiać obraz widziany oczyma.

Portret użytkownika Q

Ale tych pieniędzy nie wydają

Ale tych pieniędzy nie wydają na "głupoty" afrykanie lecz amerykanie - stać ich za swoje to robią. Murzyni za to jak nie mają co jeść to poco się bezmyślnie mnożą ? Nie mamy rządu globalnego i długo mieć nie będziemy .Każdy kraj gospodaruje sobie sam i wydaje swoje tak jak chce . Możesz mieć pretensje do murzynów , że zamiast kupić jedzenie wolą karabiny by walczyć z sąsiadem o kawałek pustyni. 

Ten obrazek to nie żaden "fejk" tylko wizja artystyczna bo przecież nikt kamery w kosmos nie wysłał by robiła zdjęcia teleskopowi - to tylko "zdjęcie" poglądowe. A poza tym my w Polsce mówimy FAŁSZ.

Portret użytkownika Fair

Tak czytam te wasze komentrze

Tak czytam te wasze komentrze, kompletnie oderwane od rzeczywistości co skłania mnie do przekonania jak niską wiedzę musicie mieć na tema otaczającego nas wszechświata. Komentarze kompletnie nie na temat, sarkastyczne i nie wnoszące nic pożytecznego. Ale nie znam się ale sięwypowiem jest tu bardzo powszechne

Portret użytkownika orka

Wszechświat oglądany przez

Wszechświat oglądany przez teleskopy jest daleko dlatego naukowcy teoretycy lubują się w takich tematach, każdy coś powie i każdy może mieć rację, albo nikt, ale nagrodą Nobla za "osiągnięcia" nikt nie pogardzi bo wymyślanie kolejnych bajek kosztuje.

Portret użytkownika Telimena Zając

A ty wypowiedziałeś się na

A ty wypowiedziałeś się na temat czy tylko się dąsasz ?

"niską wiedzę musicie mieć" bardzo niską bośmy do szkoły nie chodzili i nie oglądamy naukowych programów w tv, ale to mało tego bo wielu nie wierzy w naukowców co jest nie do pomyślenia, jak tak można żyć. Sami foliarze i ruskie trole. Trzeba to zgłosić do ABW.

Portret użytkownika spokoluz

Jeśli ten teleszkop jest tak

Jeśli ten teleszkop jest tak zajebisty to przy jego obecnych ustawieniach w przestrzeni kosmicznej może spokojnie zrobić zdjęcia z niewidocznej strony księżyca tam gdzie usmany swoja fanę wbili , ich samochód terenowy co ostał się na księżycu i wiele innych gadżetów .Tą chińskią łajzę YOTU 2 też mógłby udokumentować na  zdjęciach , że tam jest i węszy jak pies za śladami usmańskiego smrodu pozostawionego przez ich samochód terenowy i "figurki z brązu" postawione przez Amstronga i spółkę.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Strony

Skomentuj