W Chinach odkryto gigantyczne zapadlisko z własnym lasem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Grupa chińskich naukowców odkryła nowy gigantyczny lej krasowy, na dnie którego rośnie las. Według chińskiej agencji prasowej Xinhua zapadlisko ma głębokość 192 metry.

W piątek 6 maja, zespół grotołazów zszedł do zapadliska i odkrył trzy wejścia do jaskiń, a także starożytne drzewa o wysokości 40 metrów, rozciągające gałęzie w kierunku światła słonecznego przesączającego się przez wejście do leju krasowego.

 

Odkrycie nie jest niespodzianką, ponieważ południowe Chiny są domem dla krasowych formacji terenu, krajobrazu skłonnego do dramatycznych zapadlisk i nieziemskich jaskiń. Krajobrazy krasowe powstają głównie w wyniku rozpadu podłoża skalnego.

 

Woda deszczowa, która jest lekko kwaśna, pochłania dwutlenek węgla przechodząc przez glebę, stając się bardziej kwaśna. Następnie przesącza się, pędzi i przepływa przez szczeliny w leżącej pod spodem skale, stopniowo je rozszerzając i zamieniając w tunele i puste przestrzenie.

Nowe odkrycie miało miejsce w Regionie Autonomicznym Guangxi Zhuang, w pobliżu wioski Pingye w prefekturze Leie. Guangxi słynie ze wspaniałych formacji krasowych, od zapadlisk po filary skalne i naturalne mosty, które zapewniły regionowi wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Wnętrze zapadliska ma 306 metrów długości i 150 metrów szerokości. Według Xinhua nowe odkrycie zwiększa liczbę zapadlisk w hrabstwie Leie do 30. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj