Korea Południowa buduje pierwsze na świecie samowystarczalne „pływające miasto”

Kategorie: 

Źródło: OCEANIX

W największym porcie Korei Południowej i drugim co do wielkości mieście kraju - Busan - powstaje prototyp pierwszego na świecie samowystarczalnego pływającego miasta. Pierwszy segment projektu powinien być gotowy do 2025 roku.

 

Koncepcja projektowa tak zwanego Oceanix Busan, ogłoszona w siedzibie ONZ, jest fascynująca. Projekty architektoniczne pokazują teren o powierzchni 6 hektarów dla 12 tysięcy osób, zbudowany na trzech pływających platformach, które mogą obsługiwać pełen zakres infrastruktury miejskiej – od rezydencji, rynków, biur, parków, zielonych sieci energetycznych po farmy hydroponiczne. Ma to być inteligentne miasto, które w 100% zaspokoi swoje zapotrzebowanie na energię i wodę.

 

Chociaż na całym świecie istnieje kilka innowacyjnych osiedli przeciwpowodziowych – HafenCity w Niemczech, „miasta gąbkowe” w Chinach i Appgrading Wet Slums w Bangladeszu, wśród nich – Oceanix Busan jest pierwszą próbą zbudowania w pełni zrównoważonego miasta od podstaw.

Projekt, prowadzony przez firmę technologiczną Oceanix, Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) i władze miasta Busan będzie wyposażony w zestaw inteligentnych technologii budowlanych. Pilotaż w Busan jest kamieniem milowym w wielkim pomyśle budowy pływających portów zdolnych obsłużyć do 100 tysięcy mieszkańców, któe będą się znajdowały w różnych nadmorskich miastach na całym świecie. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Zapomniałeś chyba , że na

Zapomniałeś chyba , że na pustyniach nie ma wody i jest gorąco a do chłodzenia domostw potrzebna jest energia - dużo energii , podczas gdy na oceanie woda jest (którą można odsolić) - wystarczy ją pobrać z głębi i wprowadzić ją do grzejników aby ochłodzić wnętrze domu. Na pustyniach szaleją też burze piaskowe , powietrze jest suche a temperatury nocą spadają do zera. Na pustyni nic też nie urośnie - a jeść coś trzeba - za to na takiej "farmie" oceanicznej wychodujesz sobie co chcesz lub złowisz .

Portret użytkownika KittySlayer

Zaraz przypomniał mi się film

Zaraz przypomniał mi się film z Costnerem "Wodny Świat" i będzie jak znalazł w razie czego - żartuję, bo to nie nastąpi nigdy, nawet stopienie całego lodu na całej ziemi ponad wodą, bo ten zanużony w wodzie praktycznie się nie liczy z punktu widzenia podniesienia poziomu oceanów, to ten cały stopiony lód może podnieść poziom wód o około 70 metrów - to rzecz jasna dużo, bo np. połowa Polski znalazła by się pod wodą ale to jest "jedynie" połowa Polski a nie zatopienie całej ziemi.

Jeżeli chodzi o wodę na Ziemi to tej będzie, wręcz odwrotnie, tej wody będzie systematycznie ubywać i za ileś tam milionów czy miliardów lat Ziemia będzie jałową pustynią niczym Mars bez wody.

A dopóki ta woda jest to takie miasta ciszą i na pewno ktoś na tym nieżle zarobi.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Ted

Nie dołączę się tym razem do

Nie dołączę się tym razem do malkontentów. Nowe technologie wprowadzane do realizacji to ostatnio rzadkość. Jest to okazja do określenia błędów koncepcyjnych i konstrukcyjnych. W realu okaże się jak takie miasto np wytrzyma sztormy i w jakim stopniu osiągnie samowystarczalność. Biorąc pod uwagę ceny gruntu w Busan, to pewnie koszt realizacji projektu niewiele przekroczy koszt budowy podobnego osiedla w tym mieście. Stanie się też niewątpliwie atrakcją turystyczną.

https://oceanixcity.com/busan/

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika KarolP.

Tymczasem rosyjski gigant

Tymczasem rosyjski gigant Sovcomflot wyprzedaje 40 z posiadanych 120 tankowców. Po pierwsze - dla spłat długów. Po drugie - bo przewozy rosyjskiej ropy spadną. W tym przez brak ubezpieczeń żeglugowych. 

Portret użytkownika spokoluz

Jeszcze nikt nigdzie w

Jeszcze nikt nigdzie w historii nie zrobił i nie wybudował na świecie niczego samowystarczalnego - świat naturalny  jest tak złożoną i zależną od siebie strukturą , że nie da się tego zastąpić jakimś sztucznym tworem człowieka , który uważa siebie za "boga" na ziemi a jest tylko małym robakiem , którego zniszczy nawet zwykła dłuższa susza lub powódź. Niektórych nałkofcóf  już popier..iło w samozachwycie .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Ractaros96

W XIX wieku po rozpoczęciu

W XIX wieku po rozpoczęciu masowego uprzemysłowienia zapanowała mentalność, że człowiek może wszystko, ale przynamniej potwierdzało to upowszechnienie technologii i rosnąca jakość życia.

Dzisiejsze nowoczesne technologie jak nie są tworzone dla garstki najbogatszych, to po prostu na pokaz w postaci jakichś prototypów o których potem się zapomina. Tak się dzieje, gdy rozwojem technologicznym steruje wola chciwych korporacji i miliarderów, którzy mają gdzieś jakość życia przeciętnego człowieka.

Ostatnio trafiłem na ciekawy fakt, że naukowiec, który stworzył metodę produkcji syntetycznej insuliny sprzedał swój patent za 1$, bo chciał, aby była ona ogólnodostępna. Niestety monopol firm farmaceutycznych doprowadza do tego, że przeciętny Amerykanin musi wydawać kilkaset dolarów miesięcznie na insulinę bez której po prostu umrze. W Europie insulina kosztuje góra 20 dolarów.

Nie ma niczego gorszego niż prawo patentowe, licencje i prawa autorskie, które sztucznie blokują dostęp przedsiębiorczym ludziom do technologii i ograniczają ludzką kreatywność.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Set

"Trudności materialne nigdy

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka"

Mój starożytny ojczym komuch mnie hejtuje tylko dlatego, że chce się rozwijać. Idiota myśli, że robię to dla pychy i nazywa pogardliwie mądralą. Ale tak to zwykle jest, że jeden okresla drugiego względem swojej osobowości. Drugi człowiek jest trudnością w rozwoju.

Portret użytkownika Q

Bez ochrony patentowej , praw

Bez ochrony patentowej , praw autorskich i licencji , twórca danej technologii NIC by nie miał z jej wdrożenia na rynek bo natychmiast jego produkt zostałby skopiowany i wytworzony taniej - bo są takie kraje gdzie się da coś tanio zrobić - i co wtedy ? Przykładowo opracowałeś innowacyjny napęd /silnik i zaczynasz go produkować ale nic , żadne prawo nie chroni twojej myśli technicznej i następnego dnia już ktoś w chinach zaczyna produkować to samo , taniej i więcej a Ty bankrutujesz - choć to wymyśliłeś. Przedsiębiorczość nie polega na KRADZIEŻY czyjegoś pomysłu !

Portret użytkownika Ractaros96

Powiem Ci tak, gry, filmy i

Powiem Ci tak, gry, filmy i książki albo zarobią swoje w przeciągu 5 lat od premiery, albo nigdy im się to nie uda. Dłuższa ochrona praw nie jest potrzebna.

W przypadku technologii - jeśli w ciągu powiedzmy 10 lat od opatentowania firma lub naukowiec nie zbuduje czegoś wykorzystującego tą technologię do zarabiania pieniędzy to technologia powinna automatycznie stać się dostępna dla każdego chętnego. W ten sposób żadna nieużywana technologia nie będzie pokoleniami leżeć w szufladzie.

To są jedyne kompromisy, które mogę zaakceptować.

Kiedy słyszę o sytuacji, że np. pisarz dawno temu zmarł, a jego rodzina dalej ciągnie kasę z jego książek to zbiera mi się na wymioty.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj