Kolejny rozbłysk X1 wystąpił na Słońcu

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO - Obserwatorium Solar Dynamics (SDO) NASA zarejestrowało rozbłysk w ekstremalnym zakresie ultrafioletu.

Aktywna plama słoneczna AR3004, która powstała na południowo-wschodnim krańcu Słońca wygenerowała silną flarę słoneczną. Doszło do niej 3 maja o 13:25 czasu uniwersalnego. Ostatecznie rozbłysk słoneczny osiągnął klasę X1.1.

 

Nowy aktywny region, który pojawił się poza południowo-wschodnim skraju tarczy słonecznej, spowodował niespodziewany rozbłysk słoneczny X1.1. Mimo tak znaczącego rozbłysku nie towarzyszył mu koronalny wyrzut masy (CME). Region będzie monitorowany, ponieważ w najbliższych dniach stanie się coraz bardziej widoczny.

 

Promieniowanie z rozbłysku zjonizowało górną warstwę atmosfery Ziemi, powodując silne zakłócenia fal radiowych nad Oceanem Atlantyckim i Europą. Sygnały o częstotliwości poniżej 30 MHz były tłumione przez ponad godzinę.

Plama słoneczna odpowiedzialna za rozbłysk jest widoczna przez mniej niż jeden dzień. Wypuściła już ponad 9 rozbłysków słonecznych (6 rozbłysków klasy C, 2 klasy M i jeden X). Przyszłe rozbłyski będą coraz bardziej wydajne pod względem geoefektywności, ponieważ aktywny region obraca się w kierunku Ziemi. 

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych rozbłysków klasy M to 55 procent a rozbłysku X aż 25 procent.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj