Inżynierowie stworzyli enzym, który rozkłada odpady z tworzyw sztucznych w ciągu godzin, a nie dziesięcioleci

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zanieczyszczenie plastikiem jest wielkim problemem XXI wieku, a naukowcy ciężko pracują, aby znaleźć sposoby na wykorzystanie plastiku bez powodowania długotrwałych szkód dla środowiska. Nowe badanie opisuje zastosowanie specjalnie opracowanego wariantu enzymu, który znacznie skraca czas rozkładania elementów z tworzyw sztucznych.

Nowego wariantu enzymu można użyć do czyszczenia obszarów skażonych plastikiem. W testach produkty wykonane z polimeru politereftalanu etylenu (PET) rozkładały się w ciągu tygodnia, a w niektórych przypadkach w ciągu 24 godzin - produkty, których normalna degradacja w naturalnych warunkach może zająć wieki.

„Możliwości wykorzystania tego zaawansowanego procesu recyklingu w różnych gałęziach przemysłu są nieograniczone” – mówi inżynier chemik Hal Alper z University of Texas w Austin.

„Oprócz oczywistej branży recyklingu, daje to również szansę korporacjom z każdego sektora gospodarki, aby przejąć inicjatywę w recyklingu swoich produktów”.

Zespół nazwał enzym FAST-PETase (funkcjonalna, aktywna, stabilna i tolerancyjna PETaza). Opracowali enzym oparty na naturalnej PETazie, który umożliwia bakteriom degradację plastiku PET, i zmodyfikowali go za pomocą uczenia maszynowego, aby zidentyfikować pięć mutacji, które umożliwiłyby mu szybszy rozkład plastiku w różnych warunkach środowiskowych.

 

Gdy wariant enzymu wykonał już swoje zadanie polegające na rozbiciu plastiku na podstawowe jednostki molekularne (depolimeryzacja), naukowcy wykazali, że mogą ponownie złożyć plastik (repolimeryzacja) za pomocą procesów chemicznych, aby stworzyć nowe produkty z tworzyw sztucznych.

 

Aby wyszukać FAST-PETase, zbadano 51 różnych plastikowych pojemników z recyklingu, pięć różnych włókien poliestrowych oraz tkaniny PET i butelki na wodę. Podczas testowania wszystkich tych produktów, wariant enzymu okazał się skuteczny w temperaturach poniżej 50 stopni Celsjusza.

 

PET jest używany w wielu rodzajach opakowań konsumenckich, od tekstyliów po butelki po napoje gazowane. Uważa się, że sam w sobie stanowi około 12% wszystkich odpadów na świecie. Na całym świecie mniej niż 10 procent wszystkich tworzyw sztucznych zostało poddanych recyklingowi. W pewnym stopniu może w tym pomóc wprowadzenie FAST-PETazy. Naukowcy twierdzą, że jest stosunkowo tani, przenośny proces i nie jest zbyt trudny do skalowania do wymaganej skali przemysłowej.

 

Obecnie najczęstszymi metodami recyklingu plastiku są wyrzucanie go na wysypisko śmieci, gdzie bardzo powoli gnije, lub spalanie – co jest drogie, pochłania dużo energii i wypełnia atmosferę szkodliwymi gazami. Oczywiście bardzo potrzebne są alternatywne strategie, a to może być jedna z nich.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Brak logiki, to hasło

Brak logiki, to hasło przewodnie obecnej indoktrynacji.

Jesteś optymistą patrząc na Świat w perspektywie 20 lat Język

Załóżmy, że nie będzie depopulacji, NWO, będzie po staremu; czyli Mietek z Januszem 10 h dziennię będą ciąć odpady pracując za minimalną na zlecenie dla polskiego przedsiębiorcy, który będzie wykonywał zlecenie dla niemieckiej korporacji mając znajomego w polityce i wójta gminy gdzie zamknięta kopalnia węgla i tam to będą skłądować. Niemcy będą superekologiczni, bo swoje odpady np. radioaktywne, biologiczne, chemiczne rozpatrują tylko w swoich granicach. Przypomnę że Tusk będąc premierem pozwolił na składowanie radioaktywnych odpadów z elektrowni atomowych z Europy w polskich kopalniach.

 

Przepraszam, mała poprawka, teraz już nie Mietek i Janusz, a Wowa i Witali, a tirem będzie wywoził Dmytro, co po robocie podstawi naczepę do wyczyszczenia na myjnię, gdzie ostatecznie znalazł Mietek i Janusz pracę na czarno za 10zł/h...

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q

Anarchia to jest właśnie

Anarchia to jest właśnie bandycki "porządek" gdzie rządzą innymi ci którzy mają siłę czyli np. organizacje przestępcze. Jedynym problemem w obecnym systemie jest to , że głąby , tłumoki , cwaniaki i dranie pchają się do władzy bo CHCĄ rządzić innymi . To jest powód dla którego partia rządząca zainteresowana jest WYŁĄCZNIE utrzymaniem władzy ale winii tej sytuacji są ci wszyscy którzy im na to pozwalają i ich wybierają . Przykład z życia wzięty : pewna dziewczyna (nie za bardzo rozgarnięta) nie wiedząc co ze sobą począć postanowiła zostać radną w gminie (!) a GŁUPCY zamiast kazać jej puknąć się łepetynę i spadać , to powiedzieli tak ... a niech tam zostanie tą radną - nie ma dziewczyna pracy to sobie zarobi... Widzisz do czego to prowadzi ? ... do tego , że tłumoki zajmują stanowiska decyzyjne choć nie mają do tego ŻADNYCH kwalifikacji. Tak samo jest na wyższych szczeblach , gdzie stanowiska obejmują członkowie partii nie dlatego , że są kompetentni lecz z powodu przynależności do partii , która w ten sposób buduje sobie zaplecze . My widząc to powinniśmy odebrać partiom prawo do rzadzenia - optując za ich delegalizacją - i demokratycznie wybierać z pośród siebie najlepszych kandydatów na konkretne stanowisko , wiedząc że to od nich zależeć będzie przyszłość kraju. Tylko technokracja czyli rządy fachowców mają sens oczywiście pod warunkiem pełnego rozliczania decydenta z wyników jego pracy - jak w firmie.

Portret użytkownika OSTRZEŻENIE

Nie na temat, ale WAŻNE.

Nie na temat, ale WAŻNE. Komentował tu BACA. Ma swoją stronę. Pisze o UA, agresywnie popierając RU. Jego styl zmienił się. Kilka dni temu dał dane do przelewów darowizn. Na to już jest lub zaraz będzie paragraf - wspieranie RU. Kto zrobi przelew, może być UGOTOWANY. Adminie, pomóż ludziom.

Portret użytkownika Set

Zauważyłem, że wiele rzeczy,

Zauważyłem, że wiele rzeczy, które były tutaj opisywane, nie spotkały się z rzeczywistym wprowadzeniem do gospodarki. Tak samo z izraelskimi, szybkoładującymi się bateriami. Dziwne to. Jak coś się pojawi w artykule na tym portalu, m ożna być pewnym, że tego nie będzie.

Portret użytkownika Q

Czyżbyś nie wiedział , że od

Czyżbyś nie wiedział , że od prezentacji wynalazku do jego produkcji jest bardzo długa droga ? Jak ktoś zainwestował w jakąś technologię to ma nadzieję , że zanim zacznie się przestawiać to poniesione wydatki mu się zwrócą .. dopiero potem można oczekiwać wdrożenia czegoś lepszego ale i tak decydująca jest tu chęć rozwoju i postępu owego właściciela fabryki . Nikt nikomu nie może nakazać wstrzymania produkcji by zastąpić ją czymś innym np. nowszą wersją baterii. A jeszcze trzeba pamiętać o kooperantach , którzy mają zawarte długoletnie umowy na dostarczanie komponentów i surowców do produkowanej obecnie technologii. Wstrzymanie produkcji baterii starego typu , by zastąpić ją nową skazałoby na bankructwo całą rzeszę przedsiębiorców którzy oparli swą działalność na obecnej technice. Nowe wynalazki są produkowane ale rynek jest nasycony i zanim nastąpi "naturalna" wymiana asortymentu na nowe i lepsze - mijają lata , bo i klienci nie wymieniają niczego z dnia na dzień. 

Portret użytkownika BG-OG

SUPER, ALE CZY TIMERMANS I KE

SUPER, ALE CZY TIMERMANS I KE SIE TYM ZAINTERESUJE??? A CO ROZPUŚCI/ ROZŁOŻY ŁOPATY WIATRAKÓW I PANELE SŁONECZNE ZA 20 LAT , BO TO KOLEJNA EKO BOMBA, JAK KIEDYŚ ZBAWIENNY MIAŁ BYĆ PLASTIK ( WPROWADZONY BY CHRONIĆ LASY , KTÓRYM GROZIŁA PRZERÓBKA NA  TORBY PAPIEROWE??? HEHEHE

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Q

Łopaty wiatraków BYŁY

Łopaty wiatraków BYŁY zakopywane ... były. Obecnie mieli się je na proszek i wykorzystuje jako wypełniacz w budownictwie przy produkcji pustaków. Trzeba było włączyć telewizorek i sobie obejrzeć Galileo - bo to w niemczech się odbywa ten proceder.

Skomentuj