Ozon może ocieplać planetę bardziej niż nam się wydaje

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy odkryli, że ozon może tłumić jeden z najważniejszych mechanizmów chłodzenia Ziemi, co czyni go gazem cieplarnianym o większym znaczeniu niż wcześniej sądzono.

 

Nowe badanie wykazało, że zmiany poziomu ozonu w górnych i dolnych warstwach atmosfery są odpowiedzialne za prawie jedną trzecią ocieplenia obserwowanego w drugiej połowie XX wieku w wodach oceanicznych graniczących z Antarktydą. Głębokie i szybkie ocieplenie Oceanu Południowego wpływa na jego rolę jako jednego z głównych regionów pochłaniania nadmiaru ciepła w miarę ocieplania się planety.

 

Wiele z tego ocieplenia było wynikiem wzrostu ozonu w niższych warstwach atmosfery. Ozon – jeden z głównych składników smogu – jest już niebezpiecznym zanieczyszczeniem, ale badania pokazują, że w nadchodzących latach może również odgrywać ważną rolę w zmianach klimatu. Ozon w pobliżu powierzchni Ziemi jest szkodliwy dla ludzi i środowiska, ale badanie to pokazuje, że ma również duży wpływ na zdolność oceanu do pochłaniania nadmiaru ciepła z atmosfery.

 

Nowe badanie, prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem ekspertów Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change. Zespół, wspierany przez amerykańską Narodową Fundację Naukową, wykorzystał modele do symulacji zmian ozonu w górnej i dolnej części atmosfery w latach 1955-2000, aby odizolować je od innych wpływów i poszerzyć obecne zrozumienie ich wpływu na absorpcję ciepła przez Ocean Południowy.

 

Badanie to podkreśla złożoność interakcji atmosfera-ocean, które odgrywają rolę w bilansie cieplnym Ziemi oraz potrzebę ciągłych obserwacji systemu atmosfera-ocean oraz solidnych modeli do modelowania tych procesów. Modelowanie wykazało, że spadek ozonu w górnej atmosferze i wzrost w dolnej atmosferze przyczynił się do ocieplenia obserwowanego w wodach górnego oceanu na dużych szerokościach geograficznych.

 

Ustalono również, że wzrost ozonu w niższych warstwach atmosfery spowodował 60% całkowitego ocieplenia wywołanego przez ozon, które zaobserwowano na Oceanie Południowym w okresie badawczym - znacznie więcej niż wcześniej sądzono. Ozon powstaje w górnych warstwach atmosfery w wyniku oddziaływania cząsteczek tlenu i promieniowania ultrafioletowego ze Słońca. W niższych warstwach atmosfery powstaje w wyniku reakcji chemicznych między zanieczyszczeniami, takimi jak spaliny samochodowe i inne emisje.

 

Zmiany ozonu atmosferycznego wpływają na wiatry zachodnie na półkuli południowej i powodują kontrastujące poziomy soli i temperatury w pobliżu powierzchni na Oceanie Południowym. Oba te czynniki w różny sposób wpływają na prądy oceaniczne, wpływając w ten sposób na absorpcję ciepła przez ocean.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

To ludzka bezmyślna szkodliwa

To ludzka bezmyślna szkodliwa działalność wywołuje ocieplenie klimatu ale nie przez emisję CO2 lecz spalin (czyli niedopalonych węglowodorów) - diesle , kopciuchy i pyłów (smog) oraz postępującą wciąż urbanizację zabetonowującą każdy kawałek wolnej dotąd ziemi . Na łące nigdy nie jest gorąco - w przeciwieństwie do "strefy relaksu" utworzonej w centrum Warszawy za pieniądze podatników dla nich samych przez idotów , którym powierzono rządy w mieście. Dachy domów też kryje się powszechnie blachą (i jeszcze malowaną na czarno !) , która latem rozgrzewa się do kilkudziesięciu stopni celsjusza w przeciwieństwie do naturalnych materiałów drewnopochodnych , czy eternitu - obecnie uznanego za "toksyczny" - a czy ktoś każe im go gryźć ? Dachy winno się malować w jasnych matowych kolorach a nawierzchnie dróg można rozjaśnić używając białych wapiennych kruszyw jako wypełniacza .

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika wwwc

"Z analizy wynika, że osoby

"Z analizy wynika, że osoby niezaszczepione będą stwarzać zagrożenie dla osób zaszczepionych."

To jak przyjdzie jakiś przytomny red. do telewizji niech zapyta:  to po ch.. się szczepić skoro i tak można się zarazić ? Ja wolę  się zarazić jako niezaszczepiony.

Ale przytomnych nie zapraszają do telewizji albo już wymordowali. A ludzie nie rozumieją logiki prostej.

Portret użytkownika Stanlej

PRAWDA jest taka że

PRAWDA jest taka że największy wpływ na ocieplenie ma PARA WODNA a nie jakieś tam CO2 czy OZON a na dodatek te czynniki są BARDZO POTRZEBNE do utrzymania flory i fałny na ziemi >bez tych czynników życie na ziemi było by nie mozliwe

Portret użytkownika Endymion

Ja już nie wiem co i jak.

Ja już nie wiem co i jak. Grenlandia, zielona wyspa. Ostatnio widziałem reportaż, że jakiś władca Wikingów puścił plotkę, że to zielona wyspa, aby ją zasiedlić.Setki osiedleńców tam przypłynęło i się zdziwili, a nie mieli już do czego i jak wracać. Zamarznięty Bałtyk i karczmy na lodzie, oraz winogrona w Polsce. Klimat zmienia się nieustannie. Walka z globalny "ocipieniem" jest kolejnym powodem do drenowania społeczeństw. Ja bym chciał cały rok kąpać się w Bałtyku, a jak znudzą mi się kąpielówki, to cały rok jeździć na snowbordzie w górach. Pomarzyć można Język

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q

Żeby ta para wodna mogła się

Żeby ta para wodna mogła się tworzyć i utrzymać wystarczająco długo by podnieść temperaturę to najpierw musi być coś co jej parowanie zainicjuje i tym czynnikiem są gazy cieplarniane , które lekko podnosząc temperaturę wzmagają parowanie wody a potem ten proces sam się już napędza. Dlatego tak ważne jest powstrzymanie tego pierwotnego czynnika jakim są nadmiarowe emisje gazów cieplarnianych.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Strony

Skomentuj