Nowym celem sondy kosmicznej OSIRIS-REx będzie zbadanie asteroidy Apophis

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zespół stacji międzyplanetarnej OSIRIS-REx wybrał nowy cel badań. To słynna asteroida Apophis, która wcześniej była uważana za najbardziej niebezpieczne ciało niebieskie dla Ziemi. Jak donosi strona internetowa University of Arizon, stacja, która teraz leci w kierunku Ziemi wraz z glebą z asteroidy Bennu, w 2023 r. podleci do Apophisa i zbada go z orbity, .

 

Stacja OSIRIS-REx (Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer) została wystrzelona w kosmos w 2016 roku i stała się trzecim urządzeniem zaprojektowanym do dostarczania próbek asteroid na Ziemię. Oczekuje się, że kompleksowe badanie gleby w laboratorium i porównanie wyników z danymi zebranymi przez urządzenie podczas badania planetoidy z niskiej orbity pozwoli zrozumieć warunki, jakie panowały we wczesnym Układzie Słonecznym również w celu określenia wkładu małych ciał w dostarczanie młodej Ziemi wody i związków organicznych.

 

Głównym celem OSIRIS-REx była bliskoziemska asteroida 101955 (Bennu), na którą stacja dotarła pod koniec 2018 roku. W październiku 2020 roku urządzenie pobrało próbkę gleby, łączna masa zebranej materii asteroidy wyniosła około 400 gramów. W maju 2021 r. OSIRIS-REx trafił na Ziemię, kapsuła powrotna z glebą powinna wylądować na poligonie testowym w Utah 24 września 2023 r.

26 kwietnia 2022 r. NASA ogłosiła przedłużenie programu naukowego OSIRIS-REx o 9 lat. Całkowity koszt misji wzrasta o 200 milionów dolarów. Urządzenie otrzyma oznaczenie OSIRIS-APEX (APophis EXplorer), a jako nowy cel obrano asteroidę (99942) Apophis, która do marca ubiegłego roku była uważana za najbardziej niebezpieczną dla Ziemi i otrzymała cztery punkty w skali turyńskiej . Należy do typu S, ma średnicę 350 metrów i może być „gruzem”. Oczekuje się, że 13 kwietnia 2029 asteroida przeleci około 30 000 kilometrów od Ziemi. 

 

Oczekuje się, że OSIRIS-APEX wykona pierwszy manewr na drodze do Apophisa 30 dni po zrzuceniu kapsuły, a po dotarciu do asteroidy będzie eksplorował ją przez 18 miesięcy z orbity, badając skład i morfologię powierzchni. Dokładna data przybycia urządzenia do Apophis nie jest jeszcze znana. Ponadto statek zejdzie nad powierzchnię asteroidy i włączy silniki odrzutowe, aby odsłonić warstwy powierzchniowe Apophis do badań. Naukowcy zauważają, że rozszerzony program charakteryzuje się dużym ryzykiem technicznym, a przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że stacja jest w stanie pracować w maksymalnym zbliżeniu do Słońca do 0,5 jednostki astronomicznej. 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika StarLord

Skoro w 2029 ma przelecieć 30

Skoro w 2029 ma przelecieć 30 000 kilometrów od ziemi to, pewnie lecą tam żeby ciut zmienić jej orbitę. Tak jak wspomnieli poprzednicy, raczej nie polecieli tam badać ją dla dobra ludzkości. Wręcz przeciwnie. A wskazują na to choćby nazwa i oznaczenie liczbowe, iście diaboliczne. 

Portret użytkownika rafal.reperowski

Czy ta sonda to perpetum

Czy ta sonda to perpetum mobile. Bo jak toto lata? Wmawiają Wam, że nie ma darmowej energii, a jest asysta grawitacyjna, czyli energia za darmo. Co prawda zjawisko doskonale znane, ale nikt o tym nie mówi i nikt nie bada, bo musicie pracować za miskę ryżu.

Portret użytkownika Q

Na ziemi jak rzucisz

Na ziemi jak rzucisz kamieniem to on w końcu spadnie bo ziemia go przyciągnie , ale w przestrzeni kosmicznej gdy ciśniesz kamieniem to będzie on leciał tak długo aż w coś nie uderzy bo nie ma tam żadnych sił , które by miałyby go powstrzymać przed niekończącym się lotem - brak jakiegokolwiek oporu i sił przyciągających. Każda kometa , meteor , planeta czy księżyc są tego dowodem - to wielkie "kamienie" latające sobie w pustej przestrzeni bez końca , bo nic im nie przeszkadza. 

Portret użytkownika drako to UPAdlina

Wczesniej polaczyl sie z

Wczesniej polaczyl sie z Ozyrys z Feniksem czyli egipskim ptakiem Benu.

Teraz asteroida AG 33 czyli najwyzszy stopien masonski plus znak masonerii cyrkiel z litera G weszla dzis w orbite ziemska.

Symbol 2008 rok Gruzji Osetia lub Ukrainy Janukowicza.

Ostatni symbol to 22 luty wejscie asteroidy 1999 rok wybrania putina i atak dwa dni pozniej ...

 

Portret użytkownika Endymion

Ja też nie wierzę w przypadki

Ja też nie wierzę w przypadki. Obecnie dzieje się, dostawcy internetu blukują DNSy portali jak wolnemedia i neon24, globalna od dawna narzeka na niszczenie systemowe, tylko czekać jak wezmą się za ZnZ. Dzieje się.. zaraz zostanie nam tylko TVP Info i Onet w "opozycji"..

Admin jeśli jest ogarnięty, niech nawiąże współpracę z adminami Non24 oraz Wolnemedia w celu stworzenia PDF z instrukcjami obejścia restrykcji i roześle do wszystkich użt=ytkowników na maila. Zaraz możemy stracić kontakt.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Arukar

"Każda przyczyna ma swój

"Każda przyczyna ma swój skutek; każdy skutek ma swoją przyczynę; weszystko dzieję się według Prawa; przypadek to jedynie nazwa dla nierozpoznanego Prawa; istnieje wiele płaszczyzn przyczynowości, lecz nic nie wymyka się Prawu" Kybalion

Skomentuj